Śląskie: NA wycofała rekomendację dla członka zarządu województwa

Category: inne
27 lipca, 2020

Rada Regionalna Platformy Obywatelskiej wycofała po poniedziałek partyjną rekomendację dla członka zarządu województwa śląskiego – Jarosława Kołodziejczyka. Pragnie, by zastąpił go działacz partii wraz z Częstochowy, radny sejmiku Grzegorz Sztolcman.

Wniosek na temat wycofanie zalecen dla Kołodziejczyka złożył szef śląskiej NA, poseł Tomasz Tomczykiewicz. Powodem – według sekretarza regionalnej PO Martyny Starc – była strata zaufania jak i równiez zastrzeżenia w odniesieniu do działań Kołodziejczyka wobec m. in. podmiotów gospodarczych, których akcje ma samorząd.

Kołodziejczyka bronił marszałek województwa Janusz Moszyński. Ostatecznie za wycofaniem rekomendacji dla Kołodziejczyka głosowało 65 działaczy PO, 25 było przeciwko.

Teraz marszałek powinien złożyć w sejmiku wniosek o odwołanie członka zarządu jak i równiez powołanie na jego polozenie Sztolcmana. Na razie nie wiadomo, czy marszałek zastosuje się do partyjnej wskazówek.

43-letni Jarosław Kołodziejczyk pochodzi z Dąbrowy Górniczej. Sposród wykształcenia jest politologiem. Zawodowo przez sporo lat związany był wraz z PKP. 44-letni Grzegorz Sztolcman jest radnym PO przy śląskim sejmiku. Jest chirurgiem. Pełni funkcję dyrektora ds. lecznictwa Zespołu Szpitali Miastowych w Częstochowie.

Wbrew zapowiedziom niektórych działaczy, Rada Regionalna PO nie zaakceptowac zajmowała się poniedziałek wycofaniem rekomendacji gwoli marszałka Janusza Moszyńskiego, zawieszonego przez władze krajowe w prawach członka partii. W czasie posiedzenia nie powrócił też głośny przy ostatnich tygodniach na Śląsku temat kontynuacji współpracy WEDLUG i PiS w sejmiku i zarządzie woj. śląskiego.

Złożenie wniosku o zerwanie tej współpracy zapowiadał wcześniej Tomczykiewicz. Jego zdaniem, PiS wydaje sie współodpowiedzialne z kolei, że woj. śląskie otrzymało mniejsze od spodziewanych unijne środki. Niedawno okazało się, że także rządowa reperacja dla regionów, które straciły na swiezym algorytmie podziału unijnych środków, jest na temat ok. szescdziesieciu mln euro mniejsza od czasu zapowiadanej. Zerwaniu współpracy obu partii sprzeciwili się m. in. radni PO przy sejmiku.

PO i PiS nie zawarły w śląskim sejmiku formalnej koalicji, lecz porozumienie o współpracy. Wspólnie wybrano zarząd województwa, którego szefem został Janusz Moszyński z NA, a jego zastępcą metrów. in. Grzegorz Szpyrka wraz z PiS.

Głównym tematem obrad Rady regionalnej nie stała się również głośna ostatnimi czasy zapowiedź narady organizowanej po Pławniowicach k. Gliwic przez śląskich działaczy PO a mianowicie marszałka Moszyńskiego i prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Skład uczestników dyskusji (m. in. Jan Rokita, Andrzej Olechowski, Jerzy Buzek, Jarosław Gowin, Paweł Śpiewak) odczytywany był przez część komentatorów jak i równiez polityków jako zapowiedź powołania nowej inicjatywy na scenie politycznej. Zarząd krajowy WEDLUG zawiesił członkostwo w partii Moszyńskiego i Frankiewicza.

Stanowisko władz lokalnych PO po tej sprawie przedstawił przy poniedziałek sekretarz partii Grzegorz Schetyna. Według Martyny Starc, wątpliwości przy tej kwestii zostały wyjaśnione. Konferencja dzierzy odbyć się 20 04, prawdopodobnie wraz z udziałem przedstawicieli kierownictwa PO.

W 48-osobowym sejmiku woj. śląskiego WEDLUG ma 21 radnych, a współpracujące z tą partią w regionie PSL – 3, co razem daje połowę głosów – az do większości teskni jednego. PiS ma szesnascie radnych, zas Lewica jak i równiez Demokraci – 8. Jesienią ubiegłego roku kalendarzowego zarząd województwa (tworzą jego trzej reprezentanci PO, jeden PiS jak i równiez jeden PSL) uzyskał poparcie 40 wraz z 47 aktualnych na sesji radnych. (PAP)

mab/ ura/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy