Libia: Rywalizujące milicje stoczyły bitwę w Trypolisie

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Rywalizujące milicje z Misraty i Zintanu stoczyły po środę przy centrum libijskiej stolicy bitwę; w mieście słyszano ostrzał z broni ciężkiej a mianowicie poinformował sprawozdawca Reutera. Władze w Trypolisie nie są w stanie rozbroić lokalnych milicji, które walczą o wpływy.

Według Reutera wymianę ognia z karabinów jak i równiez dział przeciwlotniczych słychać było od witryny śródziemnomorskiej plaży El-Sadi w pobliżu centrum Trypolisu.

Urzędnik ministerstwa spraw wewnętrznych powiedział, że bitwy, które przerodziły się w bitwę, toczyły milicje sposród Misraty wraz z oddziałami sposród miasta Zintan na zachodzie Libii.

Spór wybuchł po okolicach posesji jednego wraz z synów obalonego dyktatora Muammara Kadafiego – podaje AFP.

Ostrzał trwał 40 minutek; siły bezpieczeństwa ministerstwa spraw wewnętrznych zablokowały kilometrowy wydzial drogi wzdłuż plaży, ale według zaleznosci Reutera – nie interweniowały. Dwie półciężarówki z zamontowanymi ciężkimi karabinami przeciwlotniczymi przejechały obok funkcjonariuszy MSW i wjechały w teren objęty wymianą plomienia. W rejonach słyszano syreny karetek pogotowia.

„Nie ma ofiar. To była bijatyka między młodymi ludźmi. Klopot został rozwiązany” – powiedział dziennikarzom członek milicji sposród Misraty, która kontroluje rezydencję, prosząc jednak media, zeby opuściły to miejsce.

Obie strony środowego konfliktu walczyły wcześniej, by obalić Muammara Kadafiego, a aktualnie utrzymują mocne oddziały po stolicy, kontrolując różne koordynacje publiczne i rezydencje urzędników byłego reżimu – wyjaśnia AFP.

Trypolis ma duze trudności ze zdyscyplinowaniem lub nawet kontrolowaniem lokalnych milicji, które – jak określił to Reuters – wykroiły sobie po państwie rywalizujące feudalne lenna i jak dotąd odmawiają złożenia broni oraz dołączenia do nowo utworzonej armii.

Wielu byłych powstańców przekonuje, że nie zaakceptowac chcą się rozbroić, ponieważ mieszkający za granicą zwolennicy Kadafiego mogą siać zamęt w Libii.

Członkowie milicji oficjalnie uznają władze po Trypolisie, lecz de facto przyjmują rozkazy wyłącznie od swoich lokalnych przywódców. Ponadto poszczególne ugrupowania walczą między sobą o wpływy w nowej Libii a mianowicie wyjaśnia Reuters.

Po obaleniu Kadafiego uzbrojone po zęby milicje wykorzystały polityczną próżnię, brak funkcjonującej armii jak i równiez policji, zeby wywalczyć niezwyklego terytoria.

Bitwa, którą rywalizujące grupy stoczyły w środę w samym centrum metropolii, to w pierwszej kolejnosci od wielu tygodni poważne starcia w Trypolisie – wspomina Reuters.

Zachód obawia się, że Narodowa Rada Libijska nie tylko nie wydaje sie byc w stanie opanować zbrojnych milicji, ale też zapewnić szczelności i bezpieczeństwa granic, poprzez które przenikać będą przemytnicy broni, bojownicy Al-Kaidy i emigranci usiłujący dostać się nielegalnie az do Europy. ((PAP)

fit/ mc/

10702358 10702248 10703127 10702705 arch.