Kwiatkowski: dzieki początku lipca udaję się do Rosji

Kwiatkowski: dzieki początku lipca udaję się do Rosji
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski poinformował w środę, że 4 lub 5 lipca udaje się z oficjalną wizytą az do Sankt Petersburga, aby podpisać plan wykonawczy do memorandum o współpracy prawnej między resortami sprawiedliwości Polski i Rosji.

Minister powiedział na rady prasowej, że plan wykonawczy współpracy ministerstw sprawiedliwości obu krajów wydaje sie już ustawiony. „Czwartego lub piątego czerwca udaję się z oficjalną wizytą az do Federacji Rosyjskiej, konkretnie rosyjski minister sprawiedliwości Aleksander Konowałow zaprosił moja osobe do podpisania tej umowy w jego mieście rodzinnym, Sankt Petersburgu” – zaznaczył.

„To daje nadzieję, że współpraca jurydyczna między Polską a Rosją krok po kroku będzie lepiej doprecyzowana i będziemy mieli więcej narzędzi jak i równiez instrumentów, żeby ona wyglądała w przyszłości w odrebny sposób” a mianowicie dodał Kwiatkowski.

Memorandum o współpracy prawnej między ministerstwami sprawiedliwości Naszego kraju i Rosji zostało podpisane przez Kwiatkowskiego i swoim rosyjskiego odpowiednika Aleksandra Konowałowa na początku czerwca w Łodzi. Wówczas informowano, że ciągu najbliższych dwóch miesięcy ministrowie będą chcieli podpisać plan współpracy prawnej między obu resortami na czasy 2010-2012.

Jakim sposobem wtedy wskazywano, dzięki podpisanemu memorandum możliwe będzie m. in. organizowanie seminariów, rady i staży mających dzieki celu powiekszenie kwalifikacji zawodowych prawników. Konowałow mówił, że ważne jest dla jego, aby podnieść efektywność współpracy np. tuz przy zwalczaniu przestępczości międzynarodowej, terroryzmu, zwalczania nielegalnej emigracji czy piractwa.

Jednocześnie między oboma państwami trwają prace dotyczące dwóch polsko-rosyjskich umów. Glówna ma w celu uzupełnienie i ułatwienie stosowania europejskich konwencji na temat pomocy prawniczej w sytuacjach karnych. Zaswiadczenie ten tyczy sie m. in. możliwości powoływania polsko-rosyjskich zespołów śledczych i przesłuchań na odległość. Druga umowa tyczy sie decentralizacji ruchu prawnego przy sprawach cywilnych i przyczyni się az do uproszczenia postępowania sądowego, jak jest szczególnie ważne gwoli polskiego interesu.

„Obecnie współpraca między polską a rosyjską prokuraturą ma obowiazek być realizowana w trybie tzw. pomocy prawnej” – zaznaczył Kwiatkowski. Przy śledztwie prowadzonym przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu ponizej Smoleńskiem dziesiec kwietnia witryna www polska wystosowała do tej pory pięć takich wniosków. Chodzi po nich m. in. o przekazanie dokumentów, dodatkowe oględziny miejsca katastrofy i przesłuchanie niektórych świadków w obecności polskiego prokuratora. „Nie chciałbym się wypowiadać, bo nie zaakceptowac jestem w dodatku uprawniony, badz polska prokuratura jest usatysfakcjonowana szybkością realizacji tych wniosków” – powiedział minister. (PAP)

mja/ itm/ mag/