Kurs złotego. Eksperci: Nie ma powodów do obaw na temat kondycję złotego

Kurs złotego. Eksperci: Nie ma powodów do obaw na temat kondycję złotego
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Nie istnieje powodów az do obaw, jeśli chodzi na temat kondycję naszej waluty – ocenili ekonomiści. Problem opiera sie na tym, że mimo porzadnych fundamentów polskiej gospodarki, udzialowcy zaliczają złotego do walut obcych ryzykownych rynków wschodzących.

Od czasu połowy grudnia kredytobiorcy zadłużeni w innych walutach z utrapieniem patrzą dzieki kurs złotego. Od tego czasu, prawie do końca roku złoty pikował osiągając poziom niemal 4, 40 wobec euro, ponad trzech, 60 wobec dolara jak i równiez 3, 63 wobec franka szwajcarskiego szwajcarskiego. Marnym pocieszeniem gwoli spłacających kredyty walutowe wydaje sie fakt, że słabość złotego nie wyplywa ze postaci polskiej produkcji, a w poniedziałek złoty – wedlug porannym a mianowicie spadku odrobił część klesk. Około godz. 15, trzydziestu za dolara i tak powinno sie było płacić 3, szescdziesieciu zł, za euro cztery, 29 zł, a zbyt franka trzech, 57. Podczas gdy na początku grudnia ó kosztowało czterech, 15, dolara 3, trzydziestu pieciu zł, natomiast frank trzy, 45 zł. Ekonomiści aczkolwiek uspokajają a mianowicie w tym roku złoty powinien się umocnić, choć nie będzie to bardzo odczuwalny rajd w górę.

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki uważa, że wydaje sie byc szansa dzieki wzmocnienie złotego już po najbliższych tygodniach. Według jego wpłynąć mogą na to 2 czynniki: płynność na rynku i działania Europejskiego Banku Kierowniczego.

_ Podczas gdy rynek wydaje sie mniej płynny (z czymze mamy stycznosc ostatnio a mianowicie PAP) i jest dzieki nim w mniejszym stopniu uczestników, złoty poddaje się wahaniom _ – powiedział. Wówczas łatwo osłabić polską walutę. Zdaniem Janeckiego, poprawka płynności w branzy złotego, która może nastąpić w środę, przyczyniłaby się do podparcia złotego.

Janecki dodał, że rynek wyczekuje też dzieki informacje wraz z Europejskiego Banku Centralnego dotyczące formy kształtu zapowiadanego za posrednictwem EBC tak zwanym. luzowania ilościowego (skupu obligacji rządowych – PAP). _ Od tego będzie zależeć, badz na rynku pojawi się więcej pieniądza. O ile tak się stało, to złoty powinien się wzmocnić. Kupowane byłyby bowiem aktywa z arealu emerging markets (rynków wschodzących – PAP) _ a mianowicie powiedział. _ Wiele będzie zależeć po to, na jak wiele te czynniki okażą się silne, w którym stopniu spowodują, że wspólnicy będą trochę inaczej patrzeć na złotego _ – dodał.

Ekonomista zaznaczył, że ostanie osłabienie nie dotknęło tylko złotego, ale kazde waluty naszego regionu. Wskazał ponadto, że nie mniejsza z tym jest poziom EURUSD. Wykladzinom euro słabsze wobec dolara – sposród czym dysponujemy obecnie stycznosc – tym słabszy złoty i waluty naszego regionu.

Janecki podkreślił, że pozostałe czynniki wpływające na postrzeganie złotego np. fundamenty makroekonomiczne polskiej produkcji, są po miarę dobre i powinny wpływać na umocnienie złotego.

_ Sens Polski, jako kraju emerging markets jest silnie zakorzeniona zarówno przy świadomości inwestorów, jak i samych indeksach. Do momentu wejścia Polski sluzace do strefy euro to się zapewne nie zmieni, nie opuścimy owego koszyka, pomimo dobrych wyników gospodarczych _ – dodał.

Także ekonomista z BNP Paribas Marcin Kujawski uważa, że złoty ma potencjał do podparcia. _ Myślę, że złoty jeszcze po pierwszym trymestrze tego r. powinien umocnić się az do poziomu w porzadku. 4, 20 wobec euro. Nie przewiduję dalszego znaczącego osłabienia złotego, ani nie widzę dużego ryzyka, które mogłoby bardzo zaniepokoić kredytobiorców zadłużonych przy walutach _ – powiedział Kujawski.

Według niego minione osłabienie złotego może być krótkoterminowym trendem związanym sposród wydarzeniami po Rosji. To czynnik geopolityczny, który rozrywka największą rolę. _ Fundamentalnie nic się nie zmieniło w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Polska gospodarka nadal wygląda bardzo solidnie przy porównaniu do innych rynków rozwijających się _ – zaznaczył Kujawski.

Także analityk z DM BOŚ Konrad Ryczko uważa, że wedlug nerwowym na rzecz złotego początku roku można się spodziewać wzmocnienia krajowej waluty, m. in. zbyt sprawą ECB oraz ewentualnej obniżki stóp procentowych poprzez RPP.

_ Ograniczenie niebezpieczenstwa deflacyjnego w naszym kraju powinno być dobre na rzecz złotego. Nasza waluta powinna być polski na trochę wyższych poziomach niż aktualnie. Aczkolwiek nie zaakceptowac zakładałbym, że dojdzie do istotnego wzmocnienia złotego a mianowicie do tego też nie ma powodów. Są faktory niepewności, które będą hamować to umocnienie _ a mianowicie powiedział Ryczko.

_ Złoty powinien wyróżniać się pozytywnie na tle forinta, czy korony czeskiej, jak widać już teraz _ – dodał. Według niego obecne klopoty walut rynków wschodzących związane są wraz z drożejącym dolarem i rosnącą awersją az do ryzyka, natomiast tym samym do walut emerging markets. Dalsze umocnienie dolara wobec ó może po naturalny sposób zniechęcać inwestorów do walut naszego obszaru.

Czytaj więcej w

  • Złoty wyraźnie roni. Frank, dolar i ó w górę
  • Złoty straci na wartości. Wszystko za posrednictwem…
  • KGHM zachęca inwestorów do kontaktu
  • Od momentu projektów do zatrudnienia

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy