Ks. Popiełuszko-beatyfikacja

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

6 czerwca (godz. jedenascie. 00) dzieki Placu Piłsudskiego w Warszawie odbędą sięuroczystości beatyfikacyjne księdza Jerzego Popiełuszki. Mszy świętej będzie przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, sekretarz Kongregacji do rzeczy beatyfikacji i kanonizacji. Mezczyzna też przygotuje homilię, którą po polsku odczyta sakretarz Konferenci Episkopatu Polski, biskup Stanisław Budzik. Metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz podkreśla, że ksiądz Popiełuszko winien być pokazywany młodym osobom – z zachowaniem proporcji – zarówno w wymiarze historycznym a mianowicie kiedy żył i został męczennikiem a takze jako patron czasów obecnych, jak i przyszłości.
„Przede wszystkim powinien być gwoli każdego przykładem do naśladowania jako orędownik dobra jak i równiez prawdy” – mówi mieszkaniec stolicy warszawski. Arcybiskup Nycz dodaje, że przesłanie księdza Jerzego Popiełuszki wydaje sie tym bardziej biezace współcześnie, w którym miejscu prawda często jest manipulowana i relatywizowana.

Metropolita warszawski zauważa, że uroczystość beatyfikacyjna księdza Popiełuszki przypada przy dniu Święta Dziękczynienia, jakie mozliwosci nadaje mu wyjątkowy koloryt: będzie to więc także dziękczynienie Bogu za odzyskaną wolność i męczeńską ofiarę kapłana, która wskazała, że miłość wydaje sie silniejsza od momentu nienawiści. Arcybiskup Nycz dodaje, że ksiądz Popiełuszko wydaje sie też idealem dla kapłanów wskazującym w potrzebę dawania świadectwa prawdziwosci, dobra i miłości a takze patronem współpracy z różnymi środowiskami osób świeckich.
Po niedzielnej uroczystości relikwie nowego błogosławionego zostaną przeniesione procesyjnie sluzace do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie najpierw spoczną w Panteonie Wielkich Polaków, a po przyszłości zostaną przeniesione sluzace do budowanej tutaj Kaplicy Męczeństwa. Głównym elementem wystroju Kaplicy Męczeństwa będzie także beatyfikacyjny obraz błogosławionego.

Mszę świętą beatyfikacyjną będzie koncelebrować około 120 biskupów. Uroczystość zacznie odczytanie dokumentu Stolicy Apostolskiej o wyniesieniu na ołtarze Sługi Bożego księdza Jerzego Popiełuszki jak i równiez wniesieniem relikwii nowego błogosławionego. Zakończenie celebry planowane wydaje sie byc na godzinę 14. 00.
W dniu beatyfikacji sektory dla wiernych na Placu Piłsudskiego będą rospostarte już od 7. 00 rano.
Poczty sztandarowe, bractwa, cechy rzemiosł i inne stowarzyszenia, które chcą wziąć udział w beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki jak i równiez w procesji z relikwiami, proszone są o zgłoszenie swojego uczestnictwa organizatorom uroczystości do 14 maja dla uzyskania kart wstępu do odpowiedniego sektora.
Parafie, zgromadzenia, stowarzyszenia, inne instytucje kościelne i świeckie mogą starać się o karty wstępu w uroczystość beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki w swoich kuriach diecezjalnych. Karty wstępu będą dystrybuowane przez kurie diecezjalne po szesnascie maja.
Na Placu Piłsudskiego przewidziany jest także sektor jak i równiez karty wstępu dla osób niepełnosprawnych.
Tydzień później, w niedzielę 13 czerwca, odbędzie się archidiecezjalne dziękczynienie za beatyfikację księdza Popiełuszki. Tego dnia przy południe dzieki balkonie kościoła świętego Stanisława Kostki dzieki Żoliborzu zostanie odprawiona msza dziękczynna, której będzie przewodniczyć arcybiskup Kazimierz Nycz. Na mszy nastąpi przeniesienie relikwii nowego błogosławionego do bocznej kaplicy kościoła świętego Stanisława Kostki.