Koziej: Jaruzelski potwierdził, że chce przyjść na RBN

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

# dochodzą kolejne wypowiedzi ministra w Kancelarii Prezydenta Sławomira Nowaka #

24. jedenascie. Warszawa (PAP/media) – Generał Wojciech Jaruzelski potwierdził, że chce przyjść na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego a mianowicie poinformował po środę szef BBN Stanisław Koziej. Prezydent powinien zasięgać wszelkich doswiadczen, aby wyrobić sobie własne zdanie a mianowicie dodał.

Głównym tematem środowego posiedzenia RBN ma być grudniowa wizytacja w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa jak i równiez stosunki wraz z Rosją. Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił na tek krok spotkanie kazdego byłych prezydentów i premierów. Rada zbierze się o godz. czternascie w Pałacu Prezydenckim.

We wtorek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego informowało, że swój udział w posiedzeniu rady potwierdzili Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa a takze Jan Krzysztof Bielecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Kazimierz Marcinkiewicz, Leszek Miller i Józef Oleksy. W posiedzeniu weźmie też udział b. minister kwestii zagranicznych, członek grupy ekspertów NATO, która przygotowywała rekomendacje w sprawie mysli strategicznej Sojuszu, Adam D. Rotfeld.

Po środę po TVN24 gen. Koziej potwierdził, że zaproszenie odebrał także b. prezydent Wojciech Jaruzelski. Wiadomo też, że po radzie nie będzie uczestniczyć b. premier, lider PiS Jarosław Kaczyński.

Według Kozieja, fakt, że Jaruzelski był prezydentem i to, że jest obecnie sądzony w sprawie wprowadzenia stanu wojennego, „to dwie różne sprawy”. „Jeśli przyjęło się kryterium, że zaprasza się wszystkich byłych prezydentów, to trzeba być konsekwentnym. Nie zaakceptowac można stosować różnych miar, bo to by było politykierstwo, natomiast nie polityka” – dodał.

Koziej podkreślił, że Wojciech Jaruzelski jak uczestnik posiedzenia RBN nie zaakceptowac będzie podejmował żadnych wyborów, lecz będzie „jednym wraz z 18 głosów”, jakich prezydent wysłucha, aby wyrobić sobie własne wyobrazenie. „Im bardziej te głosy są zróżnicowane i w wyzszym stopniu naświetlają jakiś problem, tym lepiej” a mianowicie dodał.

Sławomir Nowak, minister w Biurze prawnym Prezydenta, powiedział w środę w Radiach ZET, że „mało który ma taką wiedzę odnosnie Rosji”, jak generał Jaruzelski. „(… ) Jest dosyć poważnym specjalista, nie można nikogo deprecjonować” – dodał. „Dzisiaj powinno sie szukać różnego rodzaju opinii i starać się sięgać do zdolnosci i mądrości różnych osób, niezależnie od tego, czy się z nimi zgadzamy” – podkreślił Nowak.

Jak mówił później po Polsat Wiadomosc, prezydent zaprosił Jaruzelskiego w posiedzenie RBN „tak jakim sposobem wszystkich byłych prezydentów, byłych premierów”. „Intencją prezydenta wydaje sie byc, by RBN była takim miejscem, gdzie nad jakims bieżącym sporem politycznym jesteśmy w stanie rozmawiać o kwestiach, które są dla Polaków naprawdę ważne. A wspólzaleznosci z Rosją są ważne” – zaznaczył.

Na watpliwosc dziennikarki, czy Jaruzelski był takim prezydentem, jak każdy inny, Nowak odpowiedział: „Nie, oczywiście, że nie”.

Na uwagę, że Jaruzelski został wybrany poprzez Zgromadzenie Narodowe, a nie zaakceptowac z woli narodu, powiedział: „To prawda. Dlatego się trochę w inny sposób plasuje niż pozostali prezydenci, wybierani jednak w wyborach powszechnych. Poza tym (… ) trzeba pamiętać o jego ocenie przeszłości, jego działalności z przeszłości, kiedy wprowadzał stan wojenny. My nie zaakceptowac możemy o tym wszystkim zapominać (… )” – mówił Nowak.

Według ministra, Komorowski to człowiek, który „naprawdę ma prawo pewne sprawy pamiętać”. „Ale też myślę, że wielkość w gruncie rzeczy opiera sie też za zakupach grupowych, że jako człowiek, który był wsadzany do więzienia przez osób gen. Jaruzelskiego, dziś może się wznieść ponad te uprzedzenia z przeszłości” a mianowicie dodał.

„Jeżeli sąd ukarze Jaruzelskiego, to wtedy będzie to odrebna trochę pozycja, natomiast dziś status swoim jest taki, że wydaje sie byc jednak profesjonalista, jest byłym prezydentem, wydaje sie byc generałem Wojska Polskiego. Nie można tak do końca się na tek krok zamykać” a mianowicie tłumaczył Nowak.

Minister pytany był także, czego Polska spodziewa się po wizycie prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, do której dojdzie szesc grudnia. „Po pierwsze, dobrze, że sluzace do tej spotkania dochodzi. To jest ten widoczny znak pewnej przemiany. Stąd też RBN, stąd też słuchanie różnych środowisk” – odpowiedział.

Na watpliwosc, czy w trakcie wizyty Miedwiediewa w Polsce Komorowski poruszy sprawy powrotu az do Polski wraku Tu-154M, który 10 04 rozbił się pod Smoleńskiem, powiedział: „Powrót wraku, nie zaakceptowac sądzę, by był jakimś pierwszoplanowym problemem”. Jak dodał, „pierwszoplanowym klopotem jest nieudostępnianie nam niektórych materiałów, sprawy raportu MAK-u, do którego prawdopodobnie będziemy mieli całe mnóstwo zastrzeżeń”.

Pytany, badz prezydent Rosji przywiezie do Polski kolejne dokumenty katyńskie, odpowiedział, że trzeba pytać tych, którzy przygotowują tę wizytę. „Natomiast myślę, że do danego końca nie zaakceptowac będziemy wiedzieli, czy prezydent Miedwiediew przyjedzie z czymś. Też nie zaakceptowac formułowałbym takiego oczekiwań. Ważne jest, że ta wizytacja dochodzi sluzace do skutku”.

W środowym posiedzeniu RBN zajmie się sprawą relacji polsko-rosyjskich w kontekście planowanej na 6 grudnia wizyty w stolicy polski Miedwiediewa. Początek grudnia obfituje w rózne ważne spotkania zagraniczne na terytorium polski, a także polskich polityków za granicą. 7 grudnia Komorowski będzie gościł prezydenta Niemiec Christiana Wulffa, zas następnego miesiaca spotka się w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Z kolei premier Donald Tusk – oprócz rozmowy z Miedwiediewem w Warszawie – posiada zaplanowaną w dzisiejszym dniu wizytę w Berlinie i spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Szef Lokum Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej zapowiedział, że podczas posiedzenia RBN bedzie opracowana nasz kraj strategia stosunków z Rosją. „Tematem spotkania RBN będą szeroko rozumiane stosunki polsko-rosyjskie, Rada jest pomyślana, jako sposób wyrobienia stanowiska w zbliżające się spotkanie prezydenta RP sposród prezydentem Rosji” – powiedział Koziej we wtorek.

Miedwiediew uczestniczył przy kwietniu po pogrzebie Lecha Kaczyńskiego przy Krakowie. Az do spotkania Miedwiediewa z Komorowskim doszło także w kwietniu tego r. w Moskwie – dzieki obchodach 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Miedwiediew przekazał wówczas Komorowskiemu 67 tomów swiadectwo śledztwa, które w czasach 1990-2004 w sprawie zbrodni katyńskiej prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej.

Polski prezydent w związku z grudniową wizytą rosyjskiego prezydenta deklarował, że mierzy na „jasną perspektywę zjedania polsko-rosyjskiego”. Oceniał też, że pojednanie z Rosją to „trudny marsz”, a nie „bieg sprinterski”. „To będzie trudna praca, prawdopodobnie rozkładana na sporo etapów” – mówił prezydent.

Zapowiadał, że z Miedwiediewem będzie też rozmawiał na temat wspólnym, trwałym upamiętnieniu przy smoleńskim lotnisku kwietniowej kleski.

RBN jest konstytucyjnym organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą obecnie: marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, kierownik Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, szef MSZ Radosław Sikorski, kierownik MON Bogdan Klich, szef MSWiA Jerzy Miller a takze szefowie partii parlamentarnych: NA – premier Donald Tusk, PSL a mianowicie Waldemar Pawlak (wicepremier jak i równiez minister gospodarki) i SLD – Grzegorz Napieralski.

Powołany do składu Rady lider PiS Jarosław Kaczyński na początku listopada zrezygnował wraz z członkostwa po RBN, uzasadniając swoją decyzję negatywną oceną m. in. sposobu negocjowania przez rząd umowy gazowej z Rosją oraz podejścia rządu jak i równiez prezydenta sluzace do zmian Traktatu Lizbońskiego. (PAP)

wkt/ sdd/ ju/ gma/