Koronawirus może uderzyć w polski PKB. Między 0, 5 zas 1, trzech p. proc. w dół

Koronawirus może uderzyć w polski PKB. Między 0, 5 zas 1, trzech p. proc. w dół
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

– Jesteśmy ciągle bezpieczni – zastrzegła Emilewicz podczas narady prasowej. Według niej tempo wzrostu PKB nie mialo spaść poniżej 2 proc. – To prawdopodobnie najpoważniejsza sytuacja od czasu 2008 roku kalendarzowego, dlatego rząd podejmuje wszytkie możliwe działania. Najważniejsze jest dla nas ludzkie zdrowie a mianowicie dodała.

To duża zmiana narracji, bowiem jeszcze na koniec lutego minister rozwoju sugerowała, że dzieki kryzysie spowodowanym przez koronawirus mogą skorzystać polscy przedsiębiorcy. – Nasz kraj gospodarka podparta na małych i średnich firmach, które nie miały swoich parków produkcyjnych ulokowanych w Chinach, paradoksalnie dzieki tego typu kryzysie może skorzystać – mówiła.

Dostrzez też: Koronawirus a praca zdalna jak i równiez dojazd az do pracy. Jakie mozliwosci może pracobiorca

W tej chwili minister przyznała, że w tej chwili nie da się przewidzieć, jak będzie się rozwijała sytuacja. a mianowicie Nie mamy żadnych wiarygodnych informacji, sytuacja przerabia się sposród tygodnia na tydzień – powiedziała. Sposród informacji, które docierają rządu, już widać jednak, że polskie przedsiebiorstwa tracą. Dotyczy to szczególnie branży turystycznej, gdzie liczba rezerwacji spadła nawet o 80 proc., i transportowej.

– Sugerujemy aktywności, zeby ograniczyć szkody – poinformowała minister progresu. – Prewencja jest ważna, by zachować zdrowie. Podobnie ważne jest zapobieganie niepożądanym zjawiskom w gospodarce. Właśnie taką rolę ma odegrać pakiet osłonowy dla firm w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – dodała.

Koronawirus. Kolejne kraje zakazują zgromadzeń, niektóre zamykają szkoły

Pakiet osłonowy dla spólek ma zawierać m. in. możliwość odroczenia składek dzieki ZUS, tanie pożyczki jak i równiez gwarancje sposród Banku Osoby prywatne Krajowego, badz ochronę miejsc pracy dla spólek zmuszonych do przestojów. Przedsiębiorcy będą też mogli odroczyć płatność PIT, CIT jak i równiez VAT. Emilewicz zapewniła, że wówczas nie zaakceptowac będzie nalezy płacić procent. Projekt specustawy ma być gotowy dzieki początku przyszłego tygodnia.

Pytana, czy planowana jest nowelizacja budżetu, oceniła, że na razie nie ma wciaz takiej wymagania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie. wp. pl