Kierownik PGNiG na temat zamieszaniu wokół EuRoPol Gazu. „Na tym korzysta Gazprom”

Kierownik PGNiG na temat zamieszaniu wokół EuRoPol Gazu. „Na tym korzysta Gazprom”
Category: gielda
Author:
27 lipca, 2020

Na obecnym zamieszaniu wokół nagród w Europolgazie korzysta wyłącznie Gazprom a mianowicie ocenił kierownik polskiego udziałowca tej spółki (PGNiG) Piotr Woźniak. Wskazał, że ostatnio Polacy zdobyli kilka przewag w naszej polsko-rosyjskiej spółce, a nagrody jej polskich przedstawicieli zostały przeznaczone w cele charytatywne.

Czwartkowa Rzeczpospolita napisała, że blisko dwa mln zł nagrody sposród zysku zarządzającego polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego EuRoPol Gazu za 2015 r. rozdzieliły między siebie władze spółki – w niniejszym dwóch oryginalnych prezesów i pięcioosobowy lokalny skład rady nadzorczej EuRoPol Gazu, którego współwłaścicielem jest PGNiG. Decyzję w naszej sprawie podjęło w lipcu walne zgromadzenie spółki, przy praktyce – również władze PGNiG. „Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie zaakceptowac fakt, że nowi prezesi w spółce w 2015 r. nie zaakceptowac przepracowali ani jednego dnia, a członkowie porady nadzorczej a mianowicie tydzień” a mianowicie napisała gazeta.

– Jakim sposobem Państwo wiecie toczymy bardzo ostry spór z Rosjanami o jak najniższe koszty gazu na rzecz Polski. Spółka Europolgaz jest przez stronę rosyjską uzywana instrumentalnie jako narzędzie w niniejszym sporze a mianowicie oświadczył przy piątek Woźniak.

Wyjaśnił, że Europolgaz to spółka po połowie polska w połowie rosyjska, która jest pozostałością po polsko-rosyjskiej umowie międzyrządowej z poprzedniego wieku. – I jest pomieszczeniem dość brutalnego ścierania się interesów energetycznych Polski i Rosji – mówił.

– Mimo owego udało się przez ostatnie 9 miesięcy uzyskać trzy poważne dominacji i w ten sposób odebrać część przywilejów, które Gazprom przy spółce Europolgaz ma – podkreślił. Wymienił, że Europolgaz po przy jednym spotkaniu pierwszy lokuje pieniądze przy bankach polskich, a nie zagranicznych. – Po drugie uzyskaliśmy przewagę głosów w Radzie Nadzorczej spółki Europolgaz. Po trzecie zablokowaliśmy wypłatę prawie miliardowego zysku na rzecz Gazpromu z pieniędzy Europolgazu- wskazał.

Zdaniem Woźniaka, Gazprom chce tych pieniędzy (ok. 200 mln euro) na „sfinansowanie budowy Nord Stream 2”.

W jego ocenie zdarzenia ostatnich dób nie są przypadkowe. a mianowicie To jest próba storpedowania skutecznie prowadzonej polityki uniezależnienia się od momentu wpływów rosyjskich w polskiej energetyce. Sposród tej destabilizacji, która teraz powstała korzysta wyłącznie Gazprom – podsumował.

– Każdy z trzech członków zarządu PGNIG-u, który zasiadał w radzie nadzorczej Europolgazu, otrzymał średnio wedlug 124 tysiące (złotych) nagrody. Te sumy w pełnej wysokości zostały przeznaczone na cele charytatywne – poinformował. Również polscy członkowie zarządu Europolgazu przeznaczyli swoje rekompensaty na cele dobroczynne a mianowicie podał PGNiG.

EuRoPol Gaz to spółka zarządzająca naszym odcinkiem gazociągu jamalskiego. Do niej główni udziałowcy, czyli Gazprom i PGNiG mają wedlug 48 proc. udziałów, pozostałe 4 proc. należy az do spółki Gas-Trading. Głównym źródłem przychodów EuRoPol Gazu są wpływy sposród opłat zbytnio przesyłanie gazu rurociągiem jamalskim. Otrzymują halasuje główni udziałowcy spółki – Polskie Górnictwo Naftowe jak i równiez Gazownictwo, które z Jamału odbiera gaz, oraz Gazprom, który naszym gazociągiem przesyła swój surowiec tranzytem poprzez Polskę az do Niemiec.