Kiepas: Spokój złotego, upadki na GPW

Category: waluty
27 lipca, 2020

Złoty stabilizuje się po piątkowym silnym umocnieniu, w następstwie którego euro i dolar wróciły do poziomów wraz z początku 02, a frank był najtańszy od czterech miesięcy. Dużo ciekawej jest na GPW, gdzie obstaje wyprzedaż na piątkowej zwyżce, sugerująca koniec ponad czterech miesięcznej hossy.

Początek tygodnia w branzy walutowym upływa w spokojnej atmosferze. Na temat godzinie 14: 04 szkolenie EUR/PLN testował poziom czterech, 2830 zł, dolar trzech, 9850 zł, a szwajcarski frank trzy, 9955 zł. We wszelkich trzech wypadkach są to poziomy zbliżone do ludzi z piątkowego zamknięcia, gdy złoty w fali porzadnych nastrojów dzieki rynkach globalnych (podobnie zachowywał się metrów. in. węgierski forint) i pomimo nieco rozczarowujących informacji z polskiej gospodarki (produkcja, sprzedaż i inflacja PPI były poniżej prognoz), silnie zyskał na wartości.

W efekcie na koniec tygodnia kursy EUR/PLN i USD/PLN wróciły az do poziomów z początku lutego, gdy wyznaczone zostały dołki. Notowania CHF/PLN pokonały zaś psychologiczną barierę 4 zł i znalazły się najniżej od czterech miesięcy.

Dziś niewiele też się historia na funcie, za którego trzeba zapłacić 4, 9350 zł, czyli ustanowieniem stabilizację dzieki poziomach sposród poprzedniego tygodnia. Większych emocji nie wywołało zapowiedziane w 29 marca oficjalne inwestycja Artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego, czy de facto oficjalny początek BREXIT-u.

ów poniedziałkowy staly handel w krajowym sektorze walutowym to przede wszystkim wpływ niewielkich przemian na EUR/USD, braku mozliwych impulsów, ale też i zapowiedź równie spokojnego tygodnia, który wyzbyty będzie naprawdę ważnych albumów tematycznych makroekonomicznych jak i równiez innych wydarzeń, mogących budzić emocje.

Wydawane w piątek wstępne odczyty indeksów PMI od Japonii, przez Europę, aż wedlug USA maja obowiazek pozostać dzieki wysokich poziomach, wpisując się w dotychczasowy osąd sprawy (i nie dając swiezych impulsów). Wystąpienie Janet Yellen i odmiennych przedstawicieli Fed po zeszłotygodniowym posiedzeniu FOMC przejdzie wyjawszy echa. Ustalenia Szczytu Unii Europejskie mogą mieć wpływ, ale jedynie długoterminowy. Zas prezydent Trump podczas wlasnego wtorkowego wystąpienia prawdopodobnie ponownie nie odpowiemy na nurtujące rynki pieniezne pytania.

Aktualny układ sił na wykresach EUR/PLN i USD/PLN każe sądzić, że lutowe dołki, które zanim 1, 5 miesiącem udzialowcy uznali zbytnio atrakcyjne sluzace do kupna walut pomimo rzetelnych nastrojów na świecie a takze przyspieszenia wzrostu gospodarczego jak i równiez skoku inflacji w Polsce, znowu zostaną uzyte do kupna walut.

Podobnie prezentuje się sytuacja w GBP/PLN, dokad w kwietnio i lutym zejście poniżej 5 zł było wykorzystywane do zakupów funta, który następne był sprzedawany w okolicach piec, 10 zł.

Najciekawiej prezentuje się sytuacja na wykresie CHF/PLN. Do tej pory bliskość stopnia 4 zł była traktowana jako mozliwosc do nabycia franka. W tym momencie ten psychologiczny poziom został pokonany. To może sugerować nawet zejście do trzech, 90 zł. Ten harmonogram trafiłby jednakze do kubla, gdyby frank jutro badz w środę wrócił wiecej niz 4 zł. Wówczas piątkowy spadek okaże się zwykłą pułapką zastawioną na sprzedających CHF/PLN, a kurs przypuszczalnie wróci sluzace do 4, 05-4, 06 zł.

Dzisiejszy spokój rynku walutowego kontrastuje z tym co dzieje się na warszawskiej giełdzie. Wedlug 5. godzinach handlu rejestr WIG20 roni 1, 26% i maleje do 2268 pkt. Tym samym razem z węgierskim BUX-em negatywnie wyróżnia się mezczyzna na tle odmiennych europejskich indeksów (np. DAX traci wylacznie 0, 3%, a CAC niecałe 0, 4%).

Pesymistyczną wymowę powyższego obrazu sprawy dodatkowo podkreśla jeszcze to co stało się przy piątek. Wówczas WIG20 dzieki bardzo dużym obrocie (w pewnym stopniu był to efekt rozliczania marcowych serii instrumentów pochodnych) w sposób nieudany zaatakował barierę 2300 pkt.

To sugeruje, że mieliśmy przy piątek stycznosc z tak zwanym. dniem odwrotu, czyli z zakończeniem mającej swój początek w listopadzie fali wzrostów na WIG20. W takiej interpretacji teraz zestawienie dużych spółek powinien się cofnąć az do 2200 pkt., żeby docelowo w późniejszym okresie cofnąć się az do 2000 pkt.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy