Kielce: Upamiętniono bł. ks. Józefa Pawłowskiego a mianowicie ofiarę Dachau

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Po poniedziałek wieczorem na kieleckim Wzgórzu Zamkowym odsłonięto instalację upamiętniającą bł. ks. Józefa Pawłowskiego – zamordowanego w Dachau rektora kieleckiego seminarium.

Składająca się m. in. wraz z szkła jak i równiez stali podświetlana instalacja wydaje sie byc ostatnim skladnikiem składającym się na odnowiony kompleks budynków byłego więzienia kieleckiego. Pisarzem projektu rewitalizacji budynków był architekt Mirosław Nizio a mianowicie twórca metrów. in. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak powiedział PAP dyrektor Wzgórza Zamkowego, w którego skład trafia m. in. Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, obelisk jest „symbolicznym przypomnieniem wyjątkowej dla relacji miasta postaci”. Składa się z trzech uzupełniających się elementów.

Pierwszy to przeszklony prostopadłościan przy którym umieszczono wyryty w żeliwie wola kapłana. Inny to płyty z najważniejszymi datami po życiu błogosławionego. Trzeci szczegól, dominujący morzem całością, to szklany, podświetlony obelisk sposród cytatami ks. Pawłowskiego uzupełniony monitorem dzieki którym wyświetlają się fragmenty Pisma Świętego. Będą się zmieniały jakie mozliwosci tydzień.

„Cieszę się, że w ten symboliczny sposób w tym szczególnym miejscu, w którym miejscu rozpoczęła się ostatnia, męczeńska droga ks. Pawłowskiego, upamiętniono jego postać – wyjątkowego duchownego i patrioty” – powiedział historyk dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Ks. Józef Pawłowski urodził się w 1890 r. przy Proszowicach (Małopolskie). W latach 1918-1936 był wicerektorem, zas przez kolejne trzy lata rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Od 1939 roku był proboszczem parafii katedralnej w tym mieście.

Od początku II wojny światowej angażował się w pomocna dlon jeńcom więzionym przez Niemców na kieleckim Wzgórzu Zamkowym. Jesienią 1939 roku było tam w porzadku. 5 tys. osadzonych. Aby mieć wstęp do obozów jenieckich, w niniejszym także az do więzienia w Kielcach, postarał się o nominację na kapelana Naszego Czerwonego Krzyża. Pełniąc tę funkcję zajmował się różnego rodzaju pomocą – przekazywał grypsy, medykamenty, ułatwiał ucieczkę oraz odprawiał nabożeństwa. Działalność kontynuował także później, wówczas gdy w więzieniu osadzano cywilów.

W swoich homiliach budził wśród kielczan ducha nadziei i patriotyzmu. W lutym 1941 r. został aresztowany przez Niemców. Kolejne dwa miesiące spędził w więzieniu na Wzgórzu Zamkowym. Później trafił sluzace do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, skąd w kwietniu przewieziono jego do Dachau w Bawarii. Tam 9 stycznia 1942 roku został zamordowany.

Decyzją papieża Jana Pawła II znalazł się w zespole 108 błogosławionych Kościoła Katolickiego – męczenników II wojny światowej, beatyfikowanych w czasie papieskiej Mszy Św. w Warszawie 13 czerwca 1999 roku. (PAP)

mjk/ abe/