Kidawa-Błońska: premier przyjmie dymisję Kalemby i spotka się z PSL

Kidawa-Błońska: premier przyjmie dymisję Kalemby i spotka się z PSL
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

# przystaje kolejna wypowiedź rzeczniczki #

13. 03. Stolica polski (PAP) – Premier przyjmie dymisję Stanisława Kalemby, natomiast w czwartek lub piątek spotka się z przedstawicielami PSL, w niniejszym z wicepremierem Januszem Piechocińskim – poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

„Dymisja została złożona, rozumiem, że pan premier tę dymisję przyjmie” – powiedziała rzeczniczka rządu. Poinformowała, że w czwartek lub po piątek musi dojść do spotkania przedstawienie premierowe z przedstawicielami PSL. „(Rolnictwo) to wydaje sie byc resort, który leży w gestii PSL, trzeba nie tracac nawet chwili znaleźć pretendenta na to stanowisko. Problem wydaje sie byc poważny, powinno sie stworzyć system, który będzie mógł szybko i skutecznie pomóc rolnikom” – dodała.

Kidawa-Błońska powiedziała, że w środę doszło do spotykania z udziałem m. in. wicepremiera Janusza Piechocińskiego i przedstawicieli ministerstw: finansów oraz administracji w celu omówienia sprawy związanej sposród afrykańskim pomorem świń. „Rząd jest ustawiony do wsparcia dla rolników, tylko ministerstwo powinno przygotować dobry uklad pomocy, zas zdaje się tutaj nie zaakceptowac doszło az do porozumienia” – zaznaczyła rzeczniczka.

Kidawa-Błońska podała też, że 25 02 na posiedzeniu rządu Kalemba przedstawił sytuację w rolnictwie w związku z afrykańskim pomorem świń, zas premier zgodził się, by przygotować system, który pozwoli pomóc rolnikom. „Taki program, zgodny z prawodawstwem, nie zaakceptowac został za posrednictwem ministerstwo przygotowany” – zaznaczyła.

Dopytywana o rolę innych resortów oprócz rolnictwa Kidawa-Błońska powiedziała, że Ministerstwo Finansów przygotowało środki na realizację takich rozwiązań. „Z tego co zdaje sobie sprawe Ministerstwo Gospodarki także było przygotowane. Nie zaakceptowac mnie oceniać, jak wygląda komunikacja pomiędzy poszczególnymi ministrami, natomiast bez watpienia wiodącym w tej kwestii jest ministerstwo rolnictwa” a mianowicie podkreśliła rzeczniczka.

Kidawa-Błońska nie zaakceptowac rozstrzygnęła, kto zastąpi Kalembę na stanowisku ministra rolnictwa. Wyraziła jedynie nadzieję, że ponizsza kandydatura pojawi się predko. Oceniła też, że rzecz afrykańskiego pomoru świń „powinna zostać nie tracac nawet chwili rozwiązana”.

Przy czwartek mają się zebrać władze PSL: Naczelny Komitet Wykonawczy i prezydium Wskazówki Naczelnej, by porozmawiać o dymisji Kalemby. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że NKW wskaże następcę Kalemby. W czwartek po południu ma się też zebrać klub PSL.

Ze źródeł PAP zbliżonych do szefostwa PSL wyplywa, że kierownik ludowców Janusz Piechociński spotkał się z Kalembą w środę wieczorem. Podczas burzliwej rozmowy prezes PSL powiedział ministrowi rolnictwa, że wypatruje, by podał się az do dymisji.

Kalemba informując przy czwartek o swojej dymisji tłumaczył, że jej powodem jest niedostatek realizacji ustaleń przyjętych dzieki posiedzeniu rządu w dniu 25 02, czyli działań dotyczących zwalczania skutków wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń u dzików.

Cena skupu świń spadła o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent po tym, jak w lutym wykryto wiecej niz jeden przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u padłych dzików na wschodzie panstwa. Służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią, gdzie znaleziono zarażone zwierzęta. Mięso wraz z tego rejonu nie może być eksportowane za granicę.

Problem dotknął jednak hodowców w całym kraju, poniewaz mimo że wirus nie jawi sie byc groźny dla ludzi, klienci w mniejszym stopniu chętnie sięgają po wieprzowinę. Izby rolnicze przekonują, że spadek cen powoduje, że chów świń stał się nieopłacalny i rolnicy mogą zrezygnować wraz z dalszej produkcji trzody. Przy związku z problemami hodowców ze sprzedażą wieprzowiny, przy czwartek chlopi kontynuują blokadę dwóch dróg krajowych po woj. mazowieckim. „Dziewiętnastka” przy Łosicach blokowana jest od momentu wtorku, zaś krajowa „dwójka” w miejscowości Chromna po pow. siedleckim od środy po południu.

Kalemba po środę wystąpił do przedstawienie premierowe Donalda Tuska o zgodę na przeprowadzenie skupu interwencyjnego wieprzowiny dzieki obszarze objętym unijnymi ograniczeniami. Szef resortu rolnictwa informował też, że rząd nie porozumiał się z przedsiębiorcami ws. skupu trzody ze strefy buforowej wzdłuż granicy białoruskiej.

Minister rolnictwa nie wykluczał utylizacji przerośniętych tuczników. Przedstawiciele rolniczego OPZZ domagali się aczkolwiek, by zaproponował inne rozwiązania niż utylizacja trzody.

Powołany w środę Polski Komitet Protestacyjny Rolników i Producentów Wieprzowiny domaga się skupu interwencyjnego, wyrównania strat oraz dofinansowania kosztów magazynowania półtusz wieprzowych. Przy środę wieczorem minister ekonomii podjął decyzję o kolejnym zwiększeniu formy rezerw strategicznych półtusz wieprzowych. Wykonawcą wyborów jest Filia Rezerw Materiałowych. (PAP)

laz/ agy/ gł/ jra/