Katowice: Wystawa poświęcona prymasowi Hlondowi

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Wystawę poświęconą prymasowi Augustowi Hlondowi otwarto w czwartek w Katowicach. Postać duchownego i jego posługę zaprezentowano na 36 planszach. Ustawiono je dzieki placu tuz przy Kościele Mariackim. Wystawa nosi tytuł „August Hlond – Prymas czasu narodowych wyborów”.

Jak zaznaczają przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, który zorganizował ekspozycję, termin otworzenia wystawy nie jawi sie byc przypadkowy. Po grudniu 1922 r. miał miejsce ingres administratora apostolskiego ks. Augusta Hlonda ściśle związany wraz z powrotem części Górnego Śląska do macierzy i dążeniem do usamodzielnienia od biskupstwa wrocławskiego. Miejsce ekspozycji również nie jest przypadkowe, ponieważ ingres odbył się właśnie przy Kościele Mariackim w Katowicach.

W otworzeniu wystawy wzięli udział: wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna, proboszcz parafii mariackiej ks. Andrzej Suchoń i Andrzej Drogoń, dyrektor oddziału IPN w Katowicach.

Postać kard. Hlonda, jego życie oraz posługę w meczacych czasach wybudowania II Rzeczypospolitej, II wojny światowej jak i równiez w komunistycznej rzeczywistości przedstawiono na 36 planszach. Tłem jest koncept historii Górnego Śląska jak i równiez Polski tych czasach. Nastepne wydarzenia wraz z życia kardynała ilustrowane są fotografiami jak i równiez innymi materiałami, m. in.: fragmentami rękopisów, wycinkami z czasopism, dokumentami, pieczęciami a takze kartami notatnika kardynała.

Bardzo obszerna ikonografia, obejmująca wiele po przy jednym spotkaniu pierwszy prezentowanych unikalnych zdjec i dokumentów, pochodzi z archiwów archidiecezjalnych w kilku miastach, a także m. in. wraz z Archiwum Oficyny Wydawniczej „Volumen”, Archiwum Państwowego w Katowicach, Biblioteki Śląskiej i Biblioteki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Zgodnie z decyzją radnych sejmiku województwa śląskiego rok 2013 jest po województwie śląskim Rokiem Kardynała Augusta Hlonda, pierwszego arcypasterza diecezji katowickiej (śląskiej) i późniejszego prymasa Polski w latach 1926-1948.

Obchodom R. Hlonda towarzyszyło w minionych miesiącach kilkadziesiąt wydarzeń. Otwarta w czwartek ekspozycja została przygotowana w zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Autorem koncepcji ekspozycje jest Łukasz Kobiela. Wystawa będzie przedstawiana do kolejny stycznia 2014 r.

Kardynał August Hlond urodził się na granicy Brzęczkowic jak i równiez Mysłowic przy 1881 r.. Był wychowankiem salezjanów, ukończył studia po Rzymie. Po złożeniu ślubów zakonnych, natomiast potem kapłańskich, po pierwszej wojnie światowej organizował Kościół katolicki dzieki polskim Górnym Śląsku a mianowicie najpierw jak administrator apostolski, a pózniej pierwszy biskup diecezji katowickiej.

Utworzył w Katowicach kurię, kapitułę jak i równiez sąd biskupi. Zdecydował na temat utworzeniu śląskiego seminarium duchownego z siedzibą w Krakowie. Powołał też do życia istniejący sluzace do dziś tygodnik „Gość Niedzielny”. W połowie 1926 roku kalendarzowego został arcybiskupem gnieźnieńskim jak i równiez poznańskim; wyznaczony prymasem Naszego kraju stanął naprzód Kościoła katolickiego w Polsce.

Wedlug wybuchu II wojny światowej kardynał przebywał na uchodźstwie najpierw w Rzymie, potem we Francji. W Rzymie przygotował 2 obszerne raporty o sytuacji Kościoła po okupowanej Polsce. Pod koniec wojny został aresztowany przez Niemców. Po powrocie do kraju utworzył administrację kościelną dzieki ziemiach zachodnich i północnych, przyczyniając się do pierwotnego integracji z resztą kraju. Zmarł 22:00 października 1948 roku na warszawskim rynku. Od 1992 roku trwa jego przebieg beatyfikacyjny. (PAP)

kon/ as/