Kard. Dziwisz o 3 etapach po życiu człowieka

Kard. Dziwisz o 3 etapach po życiu człowieka
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

O kilku etapach życia każdego człowieka mówił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas mszy odprawionej we Wszystkich Świętych w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

„Cmentarz – miejsce wielkiej refleksji ponad życiem humanistycznym, które planowany Boga przechodzi przez 4 etapy (). Ten krótki – w łonie matki; ten dłuższy – od momentu narodzin az do czekającej naszej firmy śmierci; jak i równiez ten trzeci, który pełnią szczęścia rozbłyśnie w czekającym nas zmartwychwstaniu” – powiedział w homilii metropolita krakowski.

Mówiąc o życiu przy łonie mateczki od poczęcia, kard. Dziwisz dziękował mamom za to, że „chciały być dla nas domem”. Przypomniał, iż „jest wiele dzieci poczętych, którym nie zaakceptowac było dane narodzić się”

„O nich też pamiętamy. Dziś za zakupach grupowych miejscu pamiętamy również o tych, którzy wzięli przy swe ręce odpowiedzialność za ich losy. Żyjemy w latach, w których o naszej odpowiedzialności mało się mówi. A przecież jest to odpowiedzialność nie tylko za życie doczesne dziecka, lecz także zbyt życie wieczne dorosłego człowieka, który uczestniczy w losach dziecka poczętego” – podkreślił kardynał.

Etap drugi od narodzin to – według słów hierarchy – „doskonalenie naszego ciała i demona. To długa droga w kierunku coraz większemu stopniowi wolności i samodzielności”.

„Dziś dziękujemy Bogu za to, że ów etap utrzymuje. Za to, że mogliśmy się zdecydować dzieki nawiedzenie cmentarza i na wspomnienie tych, którzy już weszli w etap trzecia czesc. On się zaczyna wedlug zakończeniu życia doczesnego. Mogilnik mówi o tym rozstaniu. To zawsze jest miejsce wspomnień tych, których znaliśmy jak i równiez którym sporo zawdzięczamy, zas czasem i tych, których pamiętamy, bo zadali naszej firmie rany” – mówił mieszkaniec stolicy krakowski.

Kardynał Dziwisz wspominał osobę Ojca Świętego Jana Pawła II, modląc się o jego kanonizację. Przypomniał, że po niedzielę przemija 63. rocznica święceń kapłańskich Karola Wojtyły, przyjętych po kaplicy arcybiskupów krakowskich.

„Pragnę także z wami pielgrzymować do Ostrze Watykańskich, zeby modlić się przy grobie Ojca Świętego Jana Pawła II po rocznicę jego święceń kapłańskich” – mówił.

Karol Wojtyła otrzymał święcenia kapłańskie jednej listopada 1946 roku wraz z rąk metropolity krakowskiego księcia kard. Adama Sapiehy, w prywatnej kaplicy arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej. Stało się to w dniu, w którym zazwyczaj nie zaakceptowac udziela się tego sakramentu, gdyż kilkanaście dni później młody diakon miał wyjechać na dalsze studia az do Rzymu. Pierwsze msze św. ks. Wojtyła odprawił w intencji swych zmarłych rodziców i brata 2 listopada w krypcie św. Leonarda na Wawelu.

W wojskowej części Cmentarza Rakowickiego spoczywają matka papieża Emilia sposród Kaczorowskich, ojciec Karol Wojtyła oraz dziadek brat Edmund. (PAP)

rgr/ je/