Juszczenko nawołuje Miedwiediewa do zmiany umów gazowych

Juszczenko nawołuje Miedwiediewa do zmiany umów gazowych
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Koszty utrzymania obowiązujących od czasu stycznia umów gazowych między Ukrainą zas Rosją może doprowadzić sluzace do problemów z tranzytem gazu do państw Europy Zachodniej – ostrzegł prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko w liście do prezydenta Rosji Wiktora Miedwiediewa.

„Wypełnienie zawartych w tym kontrakcie zobowiązań wydaje sie byc dla Ukrainy zbyt obciążające ze względu na zbiór zawartych tutaj zapisów, które przeczą zasadom rynkowym” a mianowicie czytamy po apelu az do Miedwiediewa, opublikowanym na stronie internetowej ukraińskiego prezydenta w czwartek.

Juszczenko ocenił, że obowiązujące umowy gazowe są na rzecz Ukrainy niesprawiedliwe. Zwrócił uwagę, że choć cena błękitnego paliwa na rzecz Kijowa w ostatnich latach wzrasta, zaplaty za swoim tranzyt ukraińskimi rurociągami az do odbiorców tych popularnych od wielu lat utrzymywane są na takim samym poziomie.

„Doprowadziło to do deficytu budżetu (ukraińskiej państwowej spółki paliwowej) Naftohaz, który wyniósł przeszlo 4 mld dolarów, co jest wynikiem tego, iż Naftohaz stracił na przelocie 2-3 mld dolarów” a mianowicie podkreślił prezydent.

Szef państwa zwrócił oprócz tego uwagę, iż w kontraktach przewidziano sankcje, które Rosja może nałożyć na Ukrainę, jeśli ów nie odbierze zakontraktowanych ilości gazu, nie istnieje w tych propozycji natomiast mowy o żadnych sankcjach wzgledem strony rosyjskiej, jeśli to ona nie zaakceptowac wywiąże się ze swoich zobowiązań wzgledem Ukraińców.

Juszczenko zaproponował Miedwiediewowi powołanie wspólnej grupy roboczej, która rozwiąże istniejące problemy.

Chodzi metrów. in. na temat ustalenie maksymalnych objętości gazu, który Ukraina może odebrać od Rosji na zasadzie „take or pay”, innymi slowy „bierz lub płać”. Przy styczniowym kontrakcie przewidziano, że w bieżącym roku Kijów kupi od czasu Moskwy 40 mld m. sześc. gazu; Juszczenko ofiaruje, by przy zmodyfikowanej umowie zapisać np. 30 mld m. sześc.

Ukraiński prezydent chce także, by pokrewna zasada a mianowicie „przesyłaj badz płać” – została zastosowana w przypadku transportu rosyjskiego gazu na Zachód przez ukraińskie magistrale.

„Kontrakty z 19 stycznia 2009 roku musza być uzupełnione klauzulą na temat niestosowaniu przy 2009 r. kar zbytnio nieodbieranie przez Ukrainę zakontraktowanych ilości rosyjskiego gazu ziemnego” – czytamy w liście Juszczenki az do Miedwiediewa.

List został opublikowany tuż zanim zaplanowanym w czwartek przy Jałcie spotkaniem premier Ukrainy Julii Tymoszenko z premierem Rosji Władimirem Putinem.

W przeciwieństwie az do Juszczenki Tymoszenko uważa, iż styczniowe kontrakty gazowe nie zaakceptowac wymagają korekty.

„Kwestie gazowe z Rosją mamy dostosowane na następne 10 lat” – oznajmiła Tymoszenko po środę.

Jakim sposobem zaznaczyła, wedlug Nowym R. w stosunkach gazowych Ukrainy i Rosji nie odmieni się nic, prócz przewidzianej umowami podwyżki stawki tranzytowej dla Rosjan. „Według naszych ocen wzrośnie ona dwukrotnie” – powiedziała pani premier. Obecnie Rosjanie płacą 1-wsza, 7 dolara za przesłanie 1000 metrów sześc. gazu na danym odcinku 100 kilometrów.

Tymoszenko zapowiedziała, że w toku spotkania wraz z Putinem zagadnienia gazowe nie będą podejmowane.

Juszczenko i Tymoszenko są konkurentami po kampanii wyborczej przed zaplanowanymi na styczeń wyborami prezydenckimi.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ro/