Jurgiel na temat dymisji Kalemby: męska postanowienie

Jurgiel na temat dymisji Kalemby: męska postanowienie
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Postąpił honorowo, skoro nie zaakceptowac dawał wskazówki, to po co miałby być dalej ministrem – faktycznie b. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel (PiS) skomentował rezygnację Stanisława Kalemby z mozliwosci ministra rolnictwa. Jednocześnie zarzucił rządowi, że nie interesuje się rolnictwem.

„Postąpił tutaj zapewne honorowo, bowiem skoro to nie to, to dlaczego siedzieć (… ) To jest zwyczajnie męska decyzja” – mówił przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i wzrostu wsi Krzysztof Jurgiel przy czwartek dziennikarzom.

Jurgiel pytany, czy cała sytuacja związana z afrykańskim pomorem świń to wina ministra, odparł, że faktycznie. Podkreślił, że to minister rolnictwa pasuje w Polsce zbyt rolnictwo, zbyt trzody chlewnej i bezpieczeństwo weterynaryjne w polsce. „Premier powinien wcześniej rezultaty wyciągać, lecz premier zajmuje się Ukrainą, innymi sprawami, a owego nie obserwuje” – ocenił. Według faceta Kalemba nie zaakceptowac miał wyjścia, bo czuł, że w rządzie nie ma wsparcia.

Poseł PiS przypomniał, że już wcześniej mówił o zaniedbaniach całego rządu i ministra, i na temat, że to, iż „pan premier Donald Tusk nie zaakceptowac interesuje się rolnictwem, tylko innymi sprawami, co jest po prostu niepoważne”. Skrytykował także Kalembę za to, że przez 1, piec roku wprowadzał opinię publiczną w błąd, „że jest dobrze”.

Mówił również o tym, co powinien obecnie zrobić rząd ws. pomoru świń i jak proponuje PiS w naszej sprawie. „Jest strefa buforowa, gdzie trzeba wykupić ów świnie jak i równiez przerobić na konserwy. Lecz jest (też) teren całego kraju, gdzie z szesc zł spadły ceny na 3 zł i w takiej sytuacji instrument jest taki, że w ramach przepisów unijnych to rekompensowane” a mianowicie powiedział. Według niego premier powinien zwrócić się przy tej kwestii do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Pytany, czy nie ma wrażenia, że rezygnacja Kalemby to część partii wewnętrznej w PSL, odparł, że partii są po każdej partii, bo polityka polega na tym, że każdy ma jakieś ambicje jak i równiez chce realizować swe plany.

Kalemba poinformował w czwartek, że rezygnuje ze posady, a jego rezygnacja została dostarczona premierowi Donaldowi Tuskowi. Wyjaśnił, że powodem jego rezygnacji wydaje sie „brak adaptacji przyjętych ustaleń na Radzie Ministrów w dniu 25 lutego”, innymi slowy działań dotyczących zwalczania skutków wystąpienia z Polsce afrykańskiego pomoru świń u dzików. (PAP)

sdd/ son/ jbr/