Jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Category: inne
27 lipca, 2020

*Jubileuszowy 20 Międzynarodowy Przeglad Kolęd jak i równiez Pastorałek zacznie się 16 stycznia przy Będzinie (Śląskie). To największy kolędowy przegląd w Polsce a mianowicie w eliminacjach w kraju i za granicą wzięło udział blisko 20 tys. osób. *

Przez 3 festiwalowe dzionki w Będzinie będzie można usłyszeć aż 340 kolęd – zarówno tradycyjnych, polskich, jak i obcych oraz współczesnych pieśni na temat Bożym Narodzeniu. Wystąpi 49 solistek jak i równiez solistów, szóstej duetów, 39 zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, 20 chórów, 11 zespołów folklorystycznych oraz po trzy schole i tria w różnych dzialach wiekowych.

Laureatów tegorocznej edytowaniu wybierze jury pod przewodnictwem dr Michała Sławeckiego (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina po Warszawie), wspieranego przez prof. Martę Kierską-Witczak z Akademii Muzycznej we Wrocławiu i ks. dr. Pawła Sobierajskiego z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Po Będzinie będzie gościć ok. 1, piec tysiąca osób. Organizatorzy co roku przygotowują gwoli nich niedaleko tysiąc bezpłatnych obiadów i 500 noclegów w szkołach i u rodzin.

Laureatów festiwalu zapoznamy podczas koncertu galowego, który odbędzie się 19 stycznia w kościele na Osiedlu Syberka. W tym roku jego reżyserii podjął się dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia Dariusz Wiktorowicz.

„Ze względu na jubileusz chcemy zabrać widzów w przeszłość jak i równiez w sposób interesujący jak i równiez dowcipny przedstawić historię festiwalu, wykorzystując bogaty zbiór archiwaliów oraz odwiedzając i przypominając jego twórców i dobroczyńców” – powiedział rzecznik prasowy festiwalu Jarosław Ciszek.

Odrebny jubileuszowy nacisk to ogólnopolskie sympozjum „Kolędy i pastorałki w tradycji polskiej”, które odbędzie się tuż przed rozpoczęciem przesłuchań finałowych – 13 jak i równiez 14 stycznia w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dzieki sympozjum, kierowane w szczególności do instruktorów muzycznych, dyrygentów i instruktorów zespołów, jednak także wszystkich zainteresowanych tematyką muzy i jej związków z przestrzenią sacrum, złożą się wykłady, debaty oraz imprezy zorbanizowane laureatów dawnych edycji.

Polski swoim szczególnym patronatem przeglad objął ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski, który wyraził uznanie dla twórców i radość, że do Będzina przyjeżdżają kazdego roku zespoły wraz z Ukrainy. Imprezę objęli patronatem także m. in. ordynariusz sosnowiecki bp Grzegorz Kaszak oraz władze miasta, powiatu i województwa. Swoje pomoc zadeklarował też prezydent RP Bronisław Komorowski, który ufundował nagrodę na rzecz najmłodszego uczestnika.

W grudniowych eliminacjach, które odbywały się w całej Polsce, zas także w Ukrainie i Białorusi, wzięło udział 1750 podmiotów wykonawczych – w porzadku. 20 tys. osób. Przy przesłuchaniach finałowych w Będzinie wezmą udział 132 najlepsze.

Pierwsza odslona festiwalu odbyła się przy 1995 r. Wśród swoim laureatów z minionych czasów są m. in. Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Lampert sposród zespołu PIN czy śpiewający na momentach całej Swiata bas Piotr Lempa, który wystąpi w czasie tegorocznego koncertu galowego. (PAP)

lun/ as/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy