„Jedno okienko” to przeszłość. mBank wprowadza przedsiębiorców w zupełnie nową rzeczywistość

Category: system gospodarczy
Author:
27 lipca, 2020

„Jedno okienko” do założenia firmy za posrednictwem lata było marzeniem przedsiębiorców, ale i polityków. Dla ludzi drugich jednocześnie stało się koszmarem, poniewaz działało tylko na papierze.

Globalna siec sprawił, że Polacy zaczęli marzyć o koncepcji „zero okienek”, natomiast więc żeby móc założyć firmę bez opuszczania domu. W teorii jest to chociazby dostępne już dziś, bo coraz więcej banków umożliwia założenie profilu zaufanego zbyt pomocą bankowości elektronicznej. Zas to nalezy, by otworzyć firmę przez sieć, nie zaakceptowac wstając wraz z kanapy.

Ale to wciąż za mało, żeby prowadzić własny interes. Do tego pragnienie konta sluzbowego, czy obsługi księgowej.

Owego problemu nie zaakceptowac będą dysponowali jednak nabywcy mBanku, który jako 1-wszy na świecie przeniósł wszelkie te funkcje do świata elektronicznego.

Skoncentrowany, w pełni online’owy przebieg otwierania spólki opracowany poprzez mBank wydaje sie byc już po zakończonych bez problemu testach jak i równiez lada dzień usługa będzie dostępna gwoli klientów.

Innowacyjny system został już chociazby doceniony w świecie. mBank bowiem zbytnio swój oryginalny projekt na rzecz przedsiębiorców zdobył pierwsze miejsce w ogólnoświatowym konkursie nowinek świata finansów – EFMA DMI AWARDS 2017 – w sektora New Business Ecosystem.

Jakim sposobem założyć firmę? Sposób szablonowy

W świetle tego, jakie mozliwosci przygotował mBank, „jedno okienko” to już archaizm, pomimo że naprawde naprawdę zaczęło działać niespełna rok temu. Droga w dodatku legendarnego okienka była jednak długa jak i równiez wyboista. Chodziło o to, aby Ludzie z polski mogli zakładać firmę na jednym blogu zamiast konieczności składania najlepszych dokumentów przy trzech różnych urzędach: po ZUS, Urzędzie Skarbowym jak i równiez Urzędzie Gminy. Teoretycznie udało się to w 2011 roku, jednak w dzialalnosci przedsiębiorca i tak musiał pofatygować się do drugiego w ZUS.

Dopiero w kwietniu 2017 roku kalendarzowego ta kuriozalna sytuacja została naprawiona jak i równiez dziś już „jedno okienko” rzeczywiście wydaje sie jedno, zas do zarejestrowania działalności gospodarczej wystarczy złożenie wniosku CEiDG-1 w urzędzie gminy.

Tak wiele że większość przedsiębiorców nadal odwiedza urzędy. Dlaczego? Aby rzeczywiście zacząć prowadzić swój biznes, trzeba jeszcze założyć konto firmowe w agencji bankowej czy znaleźć księgową, bo mało który przedsiębiorca prowadzi ją osobiscie. W efekcie spólki nie można było uruchomić wyłącznie internetowego. Aż do tego momentu.

mBank podbija stawkę

Na czym polega więc nowinka mBanku, który postanowił cos znacznie wiecej anizeli tylko przenieść ideę „jednego okienka”, a więc rejestracji firmy, do świata online?

Dzięki nowemu systemowi wdrażanemu w mBanku klient wszystkie formalności nie tylko urzędowe, ale i księgowe i bankowe załatwi w jednym miejscu. Siedząc przed komputerem w domu. Zajmie jemu to około 10 minutek.

Wystarczy, że złoży pewien wniosek, który uruchomi cały proces tworzenia firmy. Świeżo upieczony przedsiębiorca zamiast więc chodzić po różnych firmach i wypełniać kolejne komentarze z takimi samymi danymi, tylko dzieki innych formularzach, od razu będzie mógł się zająć interesem – zas więc tym, co tak naprawdę na rzecz niego najważniejsze.

To mBank założy przyszłemu przedsiębiorcy profil zaufany, otworzy firmowy rachunek bankowy, załatwi formalności rejestracyjne w urzędach, w tym przy CEiDG, Urzędzie Skarbowym, ZUS, przeprowadzi nadanie NIP i REGON, zas klient nie zaakceptowac ruszając paluszkiem, będzie tylko odbierał sms-y i e-maile z wiadomosciami, na którym etapie jest jego przedsiebiorstwo. W przypadku wątpliwości związanych sposród kwestiami księgowymi, na etapie moralu o otwarcie firmy, az do dyspozycji wydaje sie byc specjalna informacja telefoniczna doświadczonych księgowych, którzy odpowiedzą na nurtujące pytania jak i równiez poprowadzą przyszłego przedsiębiorcę za rękę. Usługa jest bezpłatna.

Rewolucja, którą wymyślił mBank, to podaz nie tylko dla klientów banku. Z tego zintegrowanego rozwiązania będą mogły korzystać też osoby, które z mBankiem nie mają nic wspólnego.

Tyle że w pierwotnego przypadku metoda ta potrwa nieco dłużej niż obiecywane 10 minut, a to ze względu na konieczność wizyty po placówce mBanku lub zamówienie kuriera dla podpisania dokumentów i potwierdzenia tożsamości.

Ostatecznie przedsiębiorcy, którzy w mBanku otworzą firmę online, otrzymają darmowe konto firmowe wraz z bezpłatną funkcjonalnością wystawiania faktur i możliwością prowadzenia ewidencji, a więc w jednym miejscu będą kontrolowali kazde najważniejsze czesci swojej firmy.

I to właśnie za to mBank został doceniony na arenie międzynarodowej, bowiem nigdzie w świecie nie zaakceptowac było dotąd tak zwyczajnej drogi w dodatku, by zostać pełnoprawnym przedsiębiorcą.

– Wyraznie własnej firmy to bardzo ważny chwileczke w życiu. Dla innych jest realizacją marzeń i ambicji, gwoli innych zerwaniem więzów „etatowca”. Bycie przedsiębiorcą to zarówno satysfakcja, oraz niekończąca się lista zadań w krótkiej dobie. Naszym wlasnym celem wydaje sie oszczędzenie periodu przyszłym przedsiębiorcom i zdjęcie z głowy formalności związanych z założeniem firmy, jak i równiez „utrudnieniami” tuz przy starcie firmy! – podsumowuje Daniel Pindor z mBanku, który pracował nad naszym projektem.

Partnerem artykułu wydaje sie byc mBank