Jaka jest różnica między portfelem Bitcoin a giełdą?

17.02.2021
Category: Konta Bankowego

Portfel Bitcoin to w zasadzie program, w którym przechowujesz Bitcoin. Giełda umożliwia konwersję „prawdziwych pieniędzy, takich jak dolary amerykańskie, na Bitcoiny. Giełdy zapewniają również portfel – ale niekoniecznie masz pełną kontrolę nad tym portfelem.

Nie zalecamy inwestowania w Bitcoin. Ale jeśli inwestujesz pieniądze w Bitcoin – lub po prostu interesujesz się tym, jak to działa – powinieneś wiedzieć o tym.

Co to jest portfel Bitcoin?

Więc wspomnieliśmy wcześniej, że portfel Bitcoin to program, w którym przechowujesz Bitcoin. Chociaż to prawda, jest to drastyczne uproszczenie. Bitcoiny nigdy tak naprawdę nie są nigdzie „przechowywane. Aby zrozumieć, czym jest portfel Bitcoin, ważne jest, aby zrozumieć, czym jest Bitcoin i jak działa.

Portfel Bitcoin w rzeczywistości zawiera jeden lub więcej kluczy prywatnych, które umożliwiają podpisywanie transakcji. Te klucze prywatne są matematycznym dowodem na to, że rzeczywiście posiadasz określoną ilość Bitcoinów. Pomyśl o tych kluczach prywatnych jako o tajnych kodach, które pozwalają Ci wydać ten Bitcoin. Blockchain jest zapisem wszystkich tych transakcji.

Te klucze prywatne są bardzo ważne. Jeśli ktoś ukradnie twoje klucze prywatne – powiedzmy, jeśli miał złośliwe oprogramowanie uruchomione na twoim komputerze – może wydać twoje Bitcoiny. Na przykład mogą użyć twoich kluczy prywatnych do wysłania twojego Bitcoin na swój własny adres Bitcoin. Twój Bitcoin byłby wtedy przechowywany w ich portfelu i byłby zabezpieczony ich własnymi kluczami prywatnymi, do których nie miałbyś dostępu. Dlatego bardzo ważne jest bezpieczne przechowywanie portfela Bitcoin i jego kluczy prywatnych.

Atakujący nie są jedynym zmartwieniem. Jeśli zgubisz portfel i klucze prywatne, stracisz również dostęp do wszystkich swoich Bitcoinów. Dlatego ważne jest, aby mieć również kopie zapasowe swojego portfela Bitcoin – tak jak w przypadku kopii zapasowych wszelkich ważnych danych.

Jeśli Bitcoin był szeroko stosowany do płatności, portfel Bitcoin to program, którego używasz do wysyłania i odbierania Bitcoinów również w codziennych transakcjach. Możesz chcieć przechowywać tylko niewielką ilość Bitcoinów w portfelu, który nosisz ze sobą – na przykład w telefonie – i zostawić większą ilość Bitcoinów w bezpieczniejszym miejscu, podobnie jak nie nosisz oszczędności życia gotówką w portfelu fizycznym. Jednak Bitcoin jest obecnie w dużej mierze używany do inwestowania spekulacyjnego.

Oprócz typowych portfeli programowych Bitcoin, które możesz uruchomić na komputerze lub telefonie, istnieją portfele sprzętowe Bitcoin, takie jak TREZOR. Możesz również użyć papierowego portfela Bitcoin, który ma nadrukowany publiczny adres Bitcoin i klucz prywatny. W rzeczywistości jest to portfel Bitcoin offline i możesz go przechowywać w bezpiecznym lub innym bezpiecznym miejscu bez obawy, że może zostać naruszony przez złośliwe oprogramowanie działające na twoim komputerze. Oczywiście każdy, kto zdobędzie kartkę papieru, będzie mógł wydać Twoje Bitcoiny.

Co to jest giełda Bitcoin?

Giełda Bitcoin to strona internetowa lub usługa, która umożliwia konwersję „waluty fiducjarnej, takiej jak dolary amerykańskie i euro, na Bitcoin. Te strony internetowe umożliwiają również konwersję tego Bitcoina z powrotem na dolary amerykańskie lub wybraną walutę fiducjarną. Innymi słowy, giełdy kupują i sprzedają Bitcoiny po aktualnym kursie rynkowym.

Jeśli giełdy nie istniały, a chciałbyś kupić Bitcoin za dolary amerykańskie, musiałbyś znaleźć kogoś z Bitcoinem, uzgodnić kurs wymiany, zapłacić im, a następnie poprosić o wysłanie tego Bitcoina do twojego portfela. Aby sprzedać Bitcoin, musiałbyś znaleźć kogoś, kto chciałby go od Ciebie kupić. Giełdy upraszczają ten proces, zapewniając jedno miejsce, w którym możesz kupić lub sprzedać Bitcoin po aktualnym kursie rynkowym za pomocą konta bankowego.

Ale giełdy też mają zintegrowane portfele

Giełdy takie jak Coinbase, które uważamy za najlepszy wybór, jeśli chcesz kupić Bitcoin, zapewniają portfel Bitcoin obsługiwany przez tę witrynę. Potraktuj to jako rodzaj internetowego portfela Bitcoin.

Tak więc, kiedy udasz się do Coinbase, załóż konto i kup trochę Bitcoinów, ten Bitcoin nie zostanie natychmiast wysłany na podany przez Ciebie adres portfela Bitcoin. Zamiast tego jest przechowywany w portfelu na koncie Coinbase. Możesz zalogować się do aplikacji lub strony internetowej Coinbase, sprawdzić saldo i sprzedać Bitcoiny, jeśli chcesz. Coinbase pozwala na przeniesienie Bitcoinów z giełdy Coinbase do innego portfela Bitcoin, jeśli chcesz, ale musisz zrobić to wszystko.

To znacznie upraszcza proces zakupu Bitcoinów. Nie musisz instalować i zarządzać programem portfela Bitcoin. Nie musisz tworzyć kopii zapasowych swojego portfela. Nie musisz się martwić utratą bitcoinów, jeśli zapomnisz hasła do swojego portfela lub zgubisz wszystkie kopie plików portfela. Zamiast tego po prostu tworzysz konto, a następnie możesz uzyskać dostęp do swojego Bitcoina, logując się na to konto. Jeśli zapomnisz hasła do swojego konta, możesz przejść przez proces odzyskiwania konta.

W tej sytuacji giełda działa jak bank. Kiedy przechowujesz swój Bitcoin w Coinbase, Coinbase przechowuje Twój Bitcoin dla Ciebie i daje Ci do niego dostęp. Ale Bitcoin jest pod ich kontrolą, a nie twoja. I chociaż banki są silnie regulowane w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, ważne jest, aby pamiętać, że giełdy Bitcoin nie podlegają tym samym przepisom.

Giełda kontroluje klucze prywatne portfela

Oto wielki problem. Kiedy przechowujesz swoje Bitcoiny w portfelu kontrolowanym przez giełdę, taką jak Coinbase, ta giełda faktycznie przechowuje klucze prywatne. Innymi słowy, to trochę tak, jak giełda przechowująca Twoje Bitcoiny we własnym portfelu i zapewniająca dostęp za pośrednictwem konta. W rzeczywistości nie masz Bitcoinów we własnym portfelu, nad którym w pełni kontrolujesz, tak jak w przypadku tradycyjnego portfela Bitcoin.

Jeśli przechowujesz tam swoje Bitcoiny, pokładasz duże zaufanie w giełdzie. Na przykład, możesz stracić swój Bitcoin, jeśli giełda została zhakowana, nieuczciwy pracownik ukradł twoje klucze prywatne lub jeśli właściciele giełdy zabrali pieniądze i uciekli. To jeden z powodów, dla których polecamy Coinbase, większą firmę z przyzwoitymi osiągnięciami z siedzibą w USA, w stosunku do mniejszych giełd, które mogą nie być tak godne zaufania.

Projekt internetowych portfeli Bitcoin, które działają jak banki, jest w rzeczywistości sprzeczny z niektórymi pierwotnymi intencjami Bitcoin. Bitcoin obiecuje całkowicie zdecentralizowany system, który pozwala na przechowywanie własnych pieniędzy bez zaufania nikomu innemu. I możesz – jeśli przechowujesz to we własnym portfelu. Jeśli przechowujesz go na giełdzie, polegasz na tej giełdzie, tak jakbyś polegał na banku.

Oczywiście są kompromisy. Kiedy polegasz na giełdzie, masz wygodniejsze doświadczenie. Nie musisz martwić się o zabezpieczanie, tworzenie kopii zapasowych lub inne zarządzanie własnym portfelem Bitcoin. Witryna giełdy będzie bezpieczniejsza niż komputery wielu ludzi.

Czy powinieneś trzymać swój Bitcoin w portfelu internetowym dostarczonym przez giełdę, czy we własnym portfelu Bitcoin? Nie ma właściwej odpowiedzi dla wszystkich, ale ważne jest, aby zrozumieć kompromisy, jeśli posiadasz Bitcoin.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy