Jak prosić szefa na temat podwyżkę? Powinno sie trzymać się kilku zasadniczych zasad jak i równiez jak ognia unikać emocji

Jak prosić szefa na temat podwyżkę? Powinno sie trzymać się kilku zasadniczych zasad jak i równiez jak ognia unikać emocji
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Zbyt pracownika, który oznacza klopoty wielu przedsiebiorstw z zatrudnieniem i predki wzrost płac, ośmiela duzo osób az do starania się o podwyżkę. Eksperci podkreślają, że nie warto jednak zbyt wykorzystywać zawilej sytuacji pracodawcy i doradzają trzymanie się kilku praw.

Rekordowo niewielkie bezrobocie i bardzo duży popyt dzieki pracowników mnóstwo branż to wymarzona sytuacja do poprawy swoich warunków zatrudnienia. Szczególnie ci pracownicy, których pensje od dłuższego czasu stały miejscu, wyczuwają dobry moment na zwrócenie się az do przełożonego o podwyżkę.

Wideo:*m *łodzi od robocie oczekują czegoś innego niż ich opiekunowie

Warto jednak pamiętać, że trudności pracodawców z obsadzeniem wakatów to wciaz za mało. Eksperci sektora zatrudnienia zwracają uwagę, że rozwój oczekiwań finansowych pracownika na dłuższą metę powinien być oparty dzieki solidnych podstawach.

Znaleźć porzadny moment

a mianowicie Duża otwartość na zmiany zawodowe, pewność siebie, deficyt obaw poprzednio potencjalnym ryzykiem, śmiałość w formułowaniu swych oczekiwań po rozmowach o wynagrodzeniu to na pewno cechy coraz bardziej specyficzne dla pracowników w obecnej sytuacji rynku – mówi Karolina Lis, ekspert Hays Poland.

Jak jednak zaznacza, pomimo optymistycznej sytuacji w dziedzinie pracy warto pamiętać, że poziom zarobku i podwyżki w głównej mierze są zależne od czasu doświadczenia pracownika oraz swoim kompetencji. Silniejszą pozycję w negocjacjach mają oczywiście jednostki, które posiadają cechy i umiejętności pożądane na rynku pracy.

Kluczową sprawą w czasie starania się na temat podwyżkę wydaje sie znalezienie nalezytego momentu na przystąpienie az do działania. Karolina Lis tłumaczy, że wlasciwym momentem na taką rozmowę jest zakończony z sukcesem projekt, weryfikacja pracownicza badz cykliczne zgromadzenie z przełożonym.

Jasny sygnał

– Jeśli za pracownikiem przemawiają pewne argumenty i osiągnięcia, łatwiej będzie mu osiągnąć swój cel – podkreśla ekspertka. Dodaje, że zanim postanowimy zmienić pracę tylko ze względów finansowych, warto w pierwszej kolejnosci porozmawiać z obecnym pracodawcą.

Aleksandra Pszczoła, właścicielka filii rekrutingowej Bee Talents, uważa, że zatrudniony, który oczekuje podwyżki, musi pójść az do działu HR lub sluzace do swojego bezpośredniego przełożonego jak i równiez zapytać, który jest plan rozwoju, lub firma zakłada podwyżki, natomiast jeśli tak, to w której perspektywie.

a mianowicie Proponowałabym zadziałać dwustopniowo. W pierwszej kolejnosci warto dać jasno znać przełożonemu, że chcemy porozmawiać o odmianie warunków zatrudnienia i zaproponować rozmowę np. za tydzień – mówi ekspertka specjalizująca się w rynku INFORMATYKA. – W ten sposób damy innej stronie czas na refleksję i przygotowanie się sluzace do rozmowy a mianowicie wyjaśnia.

Argumenty, nie szantaż

Jak tłumaczy, gdy już zasygnalizujemy chęć rozmowy o podwyżce, trzeba przygotować samemu argumenty, czemu na nią zasługujemy. – Niekoniecznie dobrym pomysłem jest przekonywanie, że mamy konkurencyjną ofertę przy innej spólce, to może być orzymane jako zagranie w niezbyt dobrym tonie – zaznacza Aleksandra Pszczoła.

A Karolina Lis uważa wręcz, że otwarta lacznosc i oczywiste określenie swych oczekiwań są również formą okazania pracodawcy szacunku. – Złożenie wypowiedzenia bez żadnych wcześniejszych rozmów po kilkunastu latach współpracy może być odebrane w charakterze nieprofesjonalne postepowanie – podkreśla.

– Powinno sie przestrzec zanim arogancją jak i równiez szantażowaniem szefowie – mówi Lis. – Pójście po podwyżkę w momencie otrzymania konkurencyjnej oferty jest stawianiem szefowie w bardzo niekomfortowej sytuacji. Nawet jeśli pracownikowi uda się otrzymać podwyżkę, to często wiąże się to z nadużyciem zaufania i wpływa negatywnie na dalsze relacje a mianowicie wyjaśnia.

Gdy firma jest w dołku

Oczywiście nie istnieje gwarancji, że swój plan osiągniemy, przynajmniej od razu. – Jeśli pracodawca uzna, że to nie wydaje sie byc dobry czas na podwyżkę, choćby z przyczyny trudniejszego momentu firmy, wskazane jest umówić się na wyraz powrotu sluzace do tej rozmowy – radzi Aleksandra Pszczoła.

– Przełożony może mnie wtedy przestawić konkretne przewidywania, których wypełnienie będzie mocnym argumentem na naszej witrynie, gdy ponownie zasiądziemy sluzace do rozmów – wyjaśnia. Rekruterka zwraca uwagę, że zawsze mile widziane jest, kiedy pracownik spyta, co może zrobić, by otrzymać podwyżkę.

Karolina Lis mówi, że „warto zadbać o spokojną, merytoryczną atmosferę, sprzyjającą porozumieniu”. – Dla zarządzających najważniejszy jest rozwój firmy, więc chętniej doceniają pracowników, których wkład jest zauważalny a mianowicie dodaje.

Nie zaakceptowac grać sytuacją życiową

a mianowicie Nie warto również stawiać dzieki emocje i opierać swej prośby o podwyżkę na pobudkach emocjonalnych, takich jak sytuacja życiowa a mianowicie podkreśla ekspertka. – Najistotniejsze są pewne argumenty i wszystko to, jakie mozliwosci wpłynie na sprawniejsze operowanie firmy – tłumaczy.

Oczywiście najważniejszą kwestią jest suma podwyżki. a mianowicie Przed podjęciem tematu podwyżki warto samemu zastanowić się nad kwotą, która będzie satysfakcjonująca. Określając tę kwotę, warto skorzystać z raportów płacowych a takze przeanalizować dotychczasowe ruchy płac w firmie – radzi ekspertka Hays Poland.