Izrael: Ostrzeżenie przed morderstwem politycznym szykowanym przez ultrasów

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Szin Bet, izraelska służba bezpieczeństwa wewnętrznego, ostrzegła w niedzielę rząd przed morderstwem politycznym przygotowywanym przez izraelską skrajną prawicę, która potrzebuje w ów sposób przeszkodzić zawarciu układu pokojowego z Palestyńczykami.

Juwal Diskin, szef Szin Bet powiedział na zamkniętym posiedzeniu izraelskiego gabinetu, że ultraprawica zdecydowana jest użyć przemocy w stosunku do swych politycznych oponentów, by zapobiec przekazaniu Palestyńczykom ich ziem.

Diskin zwrócił uwagę ministrów, że do nowych ataków na izraelską policję i Palestyńczyków dochodzi przy przeddzień przypadającej 4 listopada 13. rocznicy zamordowania przez żydowskiego ekstremistę premiera Icchaka Rabina. „Ma to dzieki celu zahamowanie pokojowego przebiegu politycznego i zaszkodzenie izraelskim politykom” – dodał szef Szin Bet.

Diskin zabierał głos dzieki zamkniętym posiedzeniu rządu, zas treść jego wypowiedzi przekazał anonimowo dziennikarzom inny uczestnik obrad.

Premier Izraela Ehud Olmert, otwierając posiedzenie rządu wskazał na nasilające się akty łamania prawa za posrednictwem żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu. Zaatakowali oni m. in. izraelską policję jak i równiez żołnierzy, którzy ewakuowali przymusowo mieszkańców nielegalnie założonego osiedla żydowskiego ponizej Hebronem, w Zachodnim Brzegu.

Obok osadników szanujących uprawnienie – powiedział premier a mianowicie „istnieją znaczące grupy jednostek, którzy lekceważą wszelką władzę i wybrali drogę przemocy”. Rząd na to nie umozliwi i powoła specjalny zespół, który zajmie się umacnianiem poszanowania prawa wśród żydowskich osadników” a mianowicie dodał Olmert.

W niedzielę ponownie doszło w Hebronie do starć osadników żydowskich z Palestyńczykami, którzy protestowali przeciwko prowokacyjnej, jak uważają, obecności izraelskich osadników chronionych przez wojsko w tym mieście. Osadnicy zerwali trzy palestyńskie flagi i jedną wraz z nich spalili.

Wobec agresywnej postawy części żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu rząd izraelski obiecał oficjalnie wedlug niedzielnym posiedzeniu, że położy kres bezpośredniemu lub pośredniemu finansowaniu wybudowania „dzikich” osiedli żydowskich.

Kiedy władze izraelskie przymykały dotąd oko na zakładanie wbrew prawu osiedli w ziemiach palestyńskich, Izrael wznowił ostatnio wyburzanie domów palestyńskich budowanych wyjawszy odpowiednich zezwoleń.

W sobotę wysłannik ONZ na Bliski Wschód Robert Serry wyraził zaniepokojenie z powodu wznowienia za posrednictwem Izrael wedlug półrocznej przerwie niszczenia palestyńskich domów na Zachodnim Brzegu.

Specjalny koordynator z ramienia ONZ ds. procesu pokojowego w rejonie wezwał rząd izraelski sluzace do zaprzestania tychze działań, których zgodził się zaniechać przy porozumieniu wynegocjowanym w kwietniu tego roku.

ONZ a mianowicie oświadczył Serry – „bezpośrednio poinformowało władze izraelskie na temat swoim podyktowanym względami humanitarnymi zaniepokojeniu skutkami tego rodzaju działań godzących po najbardziej bezbronną i najbiedniejszą ludność Zachodniego Brzegu, która pozostanie wyjawszy dachu ponad głową”.

W środę izraelskie buldożery wojskowe zburzyły dziesiątki domów palestyńskich Beduinów w dwóch osiedlach na południe od Hebronu. Władze izraelskie twierdzą, że domy wzniesiono bez pozwolenia w pobliżu żydowskiego osiedla Karmel jak i równiez że wyburzeń dokonano „ze względów bezpieczeństwa”.

W 2007 roku Izraelczycy, według ONZ, zburzyli dzieki Zachodnim Krawedzi 208 domów. (PAP)

ik/ ro/