Ipsos: w grudniu duży spadek optymizmu konsumentów

Category: odmienne
Author:
27 lipca, 2020

Po grudniu doszło do dużego spadku optymizmu konsumentów na terytorium polski – wyplywa z komunikatu Ipsos. Wskaźnik WOK spadł o wiecej niz 6 pkt. do 71, 95 pkt. Jest to najniższy wynik w tym roku i 1 z najniższych w wiecej niz dwudziestoletniej relacji pomiaru.

„Pod wystarczy roku wiara w przyszlosc Polaków po raz kolejny osłabł. Grudniowy pomiar Wskaźnika Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsos, po optymistycznym wzroście w listopadzie, zanotował spadek. Optymizm Polaków, mierzony wskaźnikiem WOK, spadł o ponad szesc pkt., osiągając poziom 71, 95 pkt. To najniższy wynik w tym roku i pewien z najniższych w ponad dwudziestoletniej historii tego pomiaru” – napisano w komunikacie Ipsos.

Wedlug wynikami sondażu Ipsos, po grudniu 22 proc. Polaków uważało, że sprawy panstwa zmierzają w dobrym nurcie (spadek o 2 punkty procentowe wzgledem zeszłego miesiąca).

„Coraz więcej Polaków obawia się pogorszenia sytuacji gospodarczej w najbliższych 12 miesiącach – w listopadzie trwogi zgłaszało 38 proc. badanych, podczas gdy przy grudniu 48 proc. ” – napisano w komunikacie.

W grudniowym pomiarze Ipsos spadki zaobserwowano we kazdego składowych wskaźnika WOK.

„Ocena Klimatu gospodarczego, czyli sprawdzenie bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju i oczekiwań względem jej zmian, wzgledem listopada spadła aż o 9, 32 pkt., uzyskując wynik 55, 23 pkt. ” a mianowicie napisano.

„Wskaźnik bieżący, odnoszący się zarówno do marki obecnej sytuacji krajowej produkcji, jak i kwestii materialnej gospodarstw domowych spadł o 5, 65 pkt. (osiągając poziom szescdziesieciu, 55 pkt. ). Wiecej niz połowa Polaków (55 proc. ) wydaje sie byc zdania, że sytuacja gospodarcza w Polsce po ciągu niedawnych 12 miesięcy pogorszyła się (w listopadzie takie opinie wyrażało 49 proc. Polaków)” – dodano.

W grudniowym pomiarze wskaźnik Skłonności do Zakupów zatrzymał się w stopniu 83, dziesieciu pkt., jak stanowi spadek w porównaniu z listopadem o czterech, 20 pkt.

„Zwiększył się odsetek Polaków negatywnie oceniających zmianę kwestii materialnej wlasnego gospodarstwa domowego po porównaniu z tą z chwili 12 miesięcy. W listopadowym pomiarze 34 proc. respondentów uważało, że sytuacja ich gospodarstwa domowego pogorszyła się, kiedy w grudniu już 39 proc. deklarowało pogorszenie sprawy materialnej” a mianowicie głosi komunikat Ipsos.

„Te nienapawające optymizmem oceny Polaków, przekładają się również w duży zmniejszenie Wskaźnika Oczekiwań względem przyszłości – w stosunku do listopada spadł on w grudniu o 6, 83 pkt. (osiągając poziom 76, 87 pkt. )” a mianowicie dodano.

Po porównaniu do zeszłego miesiąca zmniejszyła się grupa osób deklarujących, że aktualnie wydaje sie byc dobry chwile na kupienie dóbr trwałego użytku.

„W listopadowym pomiarze uważało tak 15 proc. Polaków, kiedy w grudniu odsetek ów spadł az do 12 proc. Zmalał też odsetek Polaków deklarujących, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy uda się odłożyć jakieś pieniądze: w listopadowym pomiarze tegoz zdania było 19 proc. Polaków, gdy w grudniu już tylko 14 proc. ” – napisano.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do dwiescie punktów. Ostatni pomiar wzmacniany jest na wynikach badania przeprowadzonego w dniach 6-14 grudnia 2012 roku dzieki reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków, którzy ukończyli pietnasty lat. (PAP)

jba/ jtt/ je/