Inwestorzy poczekają na szefa FED. Jakie mozliwosci się stanie z dolarem?

Category: waluty
27 lipca, 2020

*Pierwsza część wspólczesnej sesji europejskiej przebiegała dość sennie. Szkolenie eurodolara z niewielkimi odchyleniami oscylował wokół poziomu 1, 25. Widać było, że inwestorzy oczekiwali na popołudniowe wydarzenia związane z decyzją Europejskiego Agencji bankowej Centralnego ws. stóp procentowych oraz na konferencję prasową Mario Draghiego. *

W między czasie maly wpływ w zachowanie inwestorów wywierały publikowane dziś dane makroekonomiczne. Sport od oczekiwań wynik rewizji dynamiki PKB za I kwartał gwoli Strefy ó, czy słabe dane odnosnie niemieckiej wytwórczosci przemysłowej podcinały dziś skrzydła popytowej stronie rynku. Katalogów wpływ nie był jednakze w stanie przełamać oczekiwań związanych z działaniami EBC.

Tylko decyzja o utrzymaniu stóp nie zaskoczyła inwestorów. Spodziewali się oni takiego rozstrzygnięcia dlatego też główna notatka skupiona została na wystąpieniu Mario Draghiego. W tym przypadku jednakze pojawiło się więcej zawiedzenia. Podczas rady nie pojawiły się żadne nowe aluzje odnośnie obniżki stóp, czy uruchomienia kolejnego programu LTRO.

Za promyk nadziei można by uznać fakt, że decyzja ws. stóp nie zaakceptowac został podjęta jednomyślnie i część członków Rady Prezesów opowiedział się za rozluźnieniem polityki monetarnej. To jednakze nie wystarczyło uczestnikom rynku, którzy zawiedzeni konferencją przystąpili do sprzedaży bardziej ryzykownych aktywów. Skala wyprzedaży nie była jednak ani nazbyt duża, ani długotrwała. Europejskie indeksy zmniejszyły swoje plusy, lecz nigdzie nie pokazał się kolor czerwony. W przypadku eurodolara zniżka zatrzymała się na poziomie jednej, 2445.

Kiedy opadły pierwsze emocje związane z wystąpieniem na rynku znów przewagę zyskały byki. Poprzez to koszt euro powróciła pod stopien 1, 25 dolara, zas akcje znów zaczęły drożeć. Można zatem z tego wnioskować, że inwestorzy zdecydowali sie poczekać na to co nastepnego dnia w Kongresie powie szef Rezerwy Federalnej. W tym przypadku zakres oczekiwań może być w duzym stopniu większa niż ta dzisiejsza. Dlatego też ewentualne rozczarowanie może mocniej uderzyć po ryzykowniejsze aktywa.

Złoty coraz mocniejszy

Solidniejsze poranne nastroje panujące w szerokim rynku pozwoliły parom złotowym w ustanowienie tygodniowych minimów. Warsztaty pary EUR/PLN po szybkim sforsowaniu poziomu 4, 35 przetestował wazne wsparcie mianowane na wartości 4, 33 zł. W sytuacji pary USD/PLN sytuacja kształtowała się identycznie. Bezproblemowe rozbicie poziomu trzy, 50 otworzyło drogę sluzace do dalszych spadków, które zatrzymały się dopiero na poziomie trzech, 4650.

Na porannej sporej aprecjacji nastąpiło odreagowanie. Słabsze dane makroekonomiczne ze Strefy Euro i Niemiec powiązane z niestabilnym zachowaniem eurodolara źle podziało na złotego. Ruch na północ unieruchomiony został dopiero w rejonie podjęcia poprzez Radę Polityki Pieniężnej woli o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Zostanie kierunku polityki monetarnej wyjawszy zmian nie zaakceptowac było zaskoczeniem dla inwestorów, dlatego też rynek nie zaakceptowac zareagował na to gwałtownie. Więcej zmienności można był za to obserwować podczas konferencji szefa EBC. Zawód i osuwający się kurs głównej pary spowodowało zredukowanie skali umocnienia złotego, lecz tylko wobec dolara. Względem euro rodzima waluta pozostawała stabilna.

Az do spadków pary złotowe powróciły wraz z odreagowaniem po narady szefa EBC. Powrót pary EUR/USD sluzace do poziomu 1-wsza, 25 pozwolił ustanowić dzieki krajowym sektorze nowe intra-sesyjne minima. Przy okolicy godziny 16: 00 cena ó zniżkował do poziomu czterech, 3250 zł, natomiast dolar potaniał az do wartości 3, 46 zł. Mimo dzisiejszej sporej aprecjacji sytuacja w złotym nie uległa modyfikacji.

Dalsze kształtowanie się kursów będzie uzależnione od sytuacji na rozleglym rynku, ów zaś będzie pod wpływem jutrzejszego wystąpienia szefa FED oraz ważnych czerwcowych wydarzeń związanych m. in. wraz z sytuacją w Hiszpanii.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy