Impact fintech’18: Polska staje się fabryką fintechu

Impact fintech’18: Polska staje się fabryką fintechu
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Polska przybywa się fabryką, ale w wersji cztery. 0: wyjawszy kominów, hal pełnych robotników i walki o jakim sposobem najniższe koszta produkcji. To podczas Impact fintech’18 przy Łodzi doświadczyliśmy dowodów dzieki tę fintechową rewolucję. Jednym sposród nich wydaje sie byc, ogłoszona w kongresie, długofalowa inwestycja Mastercard – ów globalna bractwo zdecydowanie wyznacza właśnie na fintech made in Poland.

– Kiedy zastanawialiśmy się nad najlepszą lokalizacją dla fabryki fintechowych startupów, szybko okazało się, że ziemia obiecana to Polska. Nasze zaangażowanie po The Heart Ventures okresla, że wspólnie będziemy produkować wyjątkowe, przełomowe rozwiązania jak i równiez firmy dla branży finansowej – podkreślał Bartosz Ciołkowski, dyrektor uniwersalny Mastercard w naszym kraju, uroczyście uruchamiając projekt strategicznego partnerstwa sposród warszawskim The Heart.

Tej inicjatywie zgodnie przyklasnęli kazdy liderzy fintechowego ekosystemu, obecni w Łodzi. To właśnie dla dwóch tys. uczestników przez 2 dni życiem tętniły 3 sceny, kilka dedykowanych przestrzeni, odbywały się warsztaty i pitche. Tegoroczny Impact fintech to też czas preznych spotkań startupów z inwestorami, naukowców ze środowiskiem biznesowym oraz kluczowych decydentów wraz z sektora publicznego jak i prywatnego.

Blockchain napędza skalę

Największe w obszarze CEE wydarzenie poświęcone fintechowi stało pod spodem znakiem natychmiastowego łączenia zwinności startupów z unikalnymi zasobami korporacji. To, zdaniem ekspertów, idealny schemat rozwoju rynku i właśnie w taki scenariusz celuje fintech, wzmacniany o pewien z motorów napędowych branży: blockchain.

– Blockchain globalnie to 4mld USD inwestycji w 2018 r., aż 3 razy więcej niż w 2017 r. Ta eksplozja nie zaakceptowac ominęła Polski. Od w tym momencie, dzięki raportowi „Blockchain Compass 2018”, znamy, jaki jest jej zasięg i potencjał – zaznaczała Julia Krzysztofiak-Szopa, prezes Startup Poland, prezentując raport w czasie jego opublikowania na scenie Impact fintech’18 (pełna odslona dokumentu dostępna jest na www.startuppoland.org).

Obrazuje się, że już niemal co dziesiec startup ponad Wisłą korzysta z blockchaina, a prawie 50 proc. sposród tych spólek ma międzynarodowy zespół. Katalogów cel jest jasny: rozwój globalny przy kluczowych kompetencjach technologicznych rozwijanych w Polsce. Taka myśl przyświeca m. in. ArtShare, zwycięzcy bitwy startupów, jaka za posrednictwem 2 dni miała polozenie na scenach Impact fintech’18. Zdaniem międzynarodowego jury, to właśnie ów aplikacja do dzielenia się zyskami, prowizjami i prawami autorskimi w branzy sztuki posiada szansę na wielką, globalną karierę. Jak i równiez nie jest w ponizszym wcale osamotniona.

– Skalowanie biznesów, budowanie platform zdobywających tysiące jak i równiez miliony użytkowników staje się nie wyjątkiem a realiami fintechu. Ten jest oczywiscie obecny po kolejnych kontekstach naszego życia – oceniał Martins Sulte, jeden ze speakerów Impact fintech’18 zas zarazem dyrektor zarządzający Mintos, platformy pożyczek, prowadzącej aktualnie ekspansję po kilkudziesięciu panstwach.

_ Martins Sulte _

Młodzi na dinozaurach

Jakim sposobem na ten pozytywny tumult reagują doświadczeni bankowcy? Wedlug Chrisa Skinnera, publicysty jak i równiez partnera po 11: FS, wygrają wam, którzy przy 2019 r. wpuszczą az do zarządów jak najwięcej świeżej krwi. Naszej niemal nastoletniej. Brzmi to jak kacerstwo?

– Przecież to nastolatkowie kilka lat temu utworzyli podwaliny mnóstwo rozwiązań i usług, które dziś stają się standardem w fintechu. Oni nie znają instytucji bankowych procedur jak i równiez ograniczeń. Te banki kodują jak i równiez wiedzą, czego potrzebują zwykli ludzie. Zatem bankierzy – jeśli nie chcecie zostać dinozaurami – otwórzcie zarządy na młodych ludzi od czasu technologii – namawiał Chris Skinner, przemawiając do kilkuset przedstawicieli branży finansowej, obecnych w Łodzi.

_ Chris Skinner _

To metrów. in. sluzace do tej krancowej grupy, ale równiez do przedstawicieli administracji, zwracał się też Roy Teo, jeden wraz z kluczowych menedżerów The Monetary Authority of Singapore, nadzorcy tamtejszego sektorze. Singapurczyk w zadeklarował, że rządowe dwiescie mln USD, służące strukturze fintechowej, azjatyckiej oazy, nie oznacza nastawienia w pierwotnym rzędzie w ultranowoczesne urzadzenia ochronne. – Fundamentalnym argumentem zbytnio wsparciem startupu jest wdrażanie przez faceta rozwiązań poprawiających komfort ludzkiego życia – zdradził Roy Teo.

_ Roy Teo _

Magnes po piaskownicy

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technik, przemawiając w głównej scenie Impact fintech’18, podkreślała swoją wiarę w to, że nie tylko azjatyckie tygrysy są w stanie budować jednorożce – firmy warte co najmniej miliard dolarów.

a mianowicie Wierzę, że do końca 2019 r. pojawi się pierwszy polski jednorożec jak i równiez mam w kierunku temu pewne przesłanki. Czerpiemy dobre projekty od najznamienitszych nadzorców jak i równiez ekosystemów na świecie. Zas do tego wznosimy fintech przy mocnym zaangażowaniu ze strony www branży kretytowej. Kolejne, bliskie przełomy naszego fintechu to prosta spółka akcyjna jak i równiez blockchain ujęty w ramy prawne – argumentowała Emilewicz.

Tak, fintechowy tygiel pod spodem flagą biało-czerwoną właśnie wykuwa swoje wyjatkowe przewagi: wobec Brexitu, Nasz kraj będzie oferować jedyną aktywną piaskownicę regulacyjną w Ue. Artur Granicki, dyrektor departamentu fintech po Komisji Przegladu Finansowego:

a mianowicie Piaskownica to początek. Wkrótce uruchomimy FinTech Hub innymi slowy nowoczesną, darmową przestrzeń coworkingową, dedykowaną fintechom. Taka zestawienie oznacza, że właśnie na terytorium polski umiejscowimy potężny magnes na rzecz całej, europejskiej branży na styku finansów i inzynierii.

Innowacyjna fala fintechu zaczęła się w Łodzi, na Impact fintech’18!