Grupiński: będą wnioski az do komisji etyki ws. wypowiedzi polityków PiS

Grupiński: będą wnioski az do komisji etyki ws. wypowiedzi polityków PiS
Category: inne
27 lipca, 2020

Szef klubu PO Rafał Grupiński zapowiedział, że Platforma złoży komentarze do sejmowej komisji etyki poselskiej ws. wypowiedzi polityków PiS. Jakim sposobem mówił, przekroczono granice, jeśli chodzi na temat instynuowanie rządowi „rzeczy najgorszych” m. in. zdrady ojczyzny.

Politycy PO apelowali już po czwartek, zeby prokuratura zajęła się wypowiedziami polityków PiS, w których w kontekście katastrofy smoleńskiej padają sformułowania o wojnie i współudziale w zamachu przedstawicieli rządu RP.

Również w czwartek premier Donald Tusk powiedział, że „żarty się kończą” i zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami, że po zaplanowanym na piątek posiedzeniu rządu odbędzie się narada prasowa, w której szerzej skomentuje „bulwersujące słowa i zdarzenia wraz z ostatnich dni”.

Grupiński, pytany w piątek w radiowej Trójce, jakie mozliwosci oznaczają ów słowa Tuska, powiedział, że doszło ostatnio do sprawy „pewnego przesilenia”. „To wydaje sie byc przekroczenie zwyczajnie pewnych granic wytrzymałości, jeśli chodzi na temat sposób insynuowania, czy to rządowi, lub poszczególnym politykom przeciwnych opcji, innych niż PiS, poprzez polityków PiS rzeczy najgorszych, począwszy od czasu zdrady ojczyzny, po morderstwo na byłym prezydencie. Nalezy to przerwać” – powiedział.

Według strategia Platformy, w tamtym miejscu, gdzie łamane jest prawo poprzez podżeganie do przestępstw, niepokojów, powinna wkroczyć prokuratura. „Tam, dokad przekraczane są granice rzetelnych zasad, w tym miejscu my posiadamy skromne narzędzie, ale jednak, komisji etyki poselskiej. Jak i równiez tam komentarze będą skierowane” – zapowiedział Grupiński.

Dopytywany, czy WEDLUG złoży zawiadomienie do prokuratury ws. wypowiedzi polityków PiS, odparł, że – w jego mniemaniu – „w tej sprawie jeśli wydaje sie łamane uprawnienie tego rodzaju podżeganiem do niepokojów w państwie czy opowiadaniem o wojnie z sąsiadem, powinna ocenić prokuratura osobiscie z siebie”. Grupiński ocenił jednocześnie, że w naszej sprawie żadna organizacja polityczna nie winna występować przeciw innej, natomiast jeśli a mianowicie jakieś pojedyncze osoby zdecydują się złożyć wniosek sluzace do prokuratury – to pierwotnego prawo.

Na uwagę, że w czwartek politycy PO nie wykluczali złożenia zawiadomienia do prokuratury w tejze sprawie, odparł, że jeśli rozważą tego typu wniosek, to nie będzie miał nic przeciwko. Pytany, czy da im błogosławieństwo, odparł: „Zielone światło, powiedzmy”.

Grupiński w pytanie, lub może wskazać wypowiedzi polityków PiS dotyczące konkretnych osób, mówił: „Słyszeliśmy o zdrajcy, widzieliśmy szubienicę przeznaczoną gwoli premiera. (… ) Ktoś ją niósł, są zdjęcia z demonstracji, wiadomo, kto podżegał sluzace do zabójstwa”.

Pytany, czy a mianowicie według niego – to politycy PiS podżegali sluzace do zabójstwa, odparł: „Moim zdaniem, jeśli ktoś przynosi szubienicę na demonstrację, przeznaczoną dla polityków rządzących państwem, to nie można tego odmiennie nazwać”. Na uwagę, że nie wiadomo, kto to przyniósł, odparł: „No tak, jednak to wydaje sie byc oczywiście posługiwanie się ludźmi, w emocjach są zdecydowani zrobić wszystko, a tymi emocjami kierują cyniczni politycy w rodzaju Jarosława Kaczyńskiego czy Antoniego Macierewicza”.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz (PO) mówiła przy piątek dziennikarzom, że Naszym kraju w ludzi trudnych latach potrzebny jest przede wszystkim spokój i rozsądek. „Spokój jak i równiez zdrowy rozsądek i wylacznie o to pewnie się powinno apelować do ludzi, którzy obecnie niestety bardzo źle podgrzewają atmosferę jak i równiez powodują, że Polacy czują się podzieleni w tej chwili jak i równiez media czują się podzielone” – powiedziała.

„Tego naszej firmie nie koniecznosc, nam koniecznosc jedności, bowiem w jedności jest naprawdę siła, a nam naszej siły koniecznosc, by być w Ue poważnym partnerem, którego głos będzie słyszalny, ale ów głos posiada być głosem wszystkich Polaków – zaznaczyła Kopacz.

Politycy PO przytaczali w czwartek, cytowaną w mediach wypowiedź Antoniego Macierewicza (PiS), który mówił po Krośnie, odnosząc się az do katastrofy smoleńskiej: „Czymże innym jest pozycja, w której ginie cała elita, przy której odcięta zostaje głowa narodu? To jest wymówienie wojny, chociazby, jeżeli kolejny atak będzie odłożony na temat rok, dwa, pięć, to trzeba sobie zdawać sprawę – to jest wymówienie wojny”.

Przy czwartek szef PiS Jarosław Kaczyński powiedział: „Nie zamierzamy wojny, jednak będziemy kontynuować walkę na temat prawdę”. (PAP)

sdd/ agy/mok/ dym/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy