GPW: Odrobimy część utrat?

GPW: Odrobimy część utrat?
Category: gielda
Author:
27 lipca, 2020

Przy czwartek po przeciwieństwie sluzace do Europy Zachodniej nasza giełda pogłębiała wcześniejsze spadki – lekko taniały największe spółki (WIG20 stracił 0, trzech proc. ), a owe mniejsze wciaz istotniej traciły na wartości (mWIG40 i sWIG80 spadły o 1, 5 proc. ).

Wśród dużych spółek niekorzystniej radził samemu KGHM, który pomimo historycznie najdroższej miedzi najprawdopodobniej nie zaakceptowac podniesie prognoz zysku na 2008r. ponieważ koszty energii wzrosły przy spółce silniej od przychodów. Nowe rekordy ceny ropy naftowej nie pomagają naszym spółkom paliwowym, którym brakuje własnych złóż – w czwartek taniały akcje Lotosu i PKN Orlen.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Czwartkowa sesja zbytnio oceanem była o 3 godz. ktrósza niż najczesciej z powodu wspólczesnego święta narodowego USA i można zaryzykować stwierdzenie, że uchroniło to indeksy poprzednio dalszymi spadkami. S&P 500 i DJIA po kiepskim odczycie informacji o nastrojach przedsiębiorców, za posrednictwem drugą część dnia spadały, ale ostatecznie zakończyły dzień powyżej kreski – wzrosły odpowiednio na temat 0, 1-wsza proc. i 0, siedmiu proc..

W tym tygodniu Wall Street formalnie wkroczyło przy rynek niedźwiedzia – Amerykanie uznają zbytnio taki sygnał spadek indeksu przynajmniej o 20 proc. poniżej minionych szczytów. Rekordowa cena ropy naftowej powstrzymuje rynki akcji przed odbiciem i wydaje sie byc jednym z najważniejszych globalnych problemów powstrzymujących inwestorów od ryzykownych inwestycji. Japoński Nikkei tracił na wartości dwunastą sesję z rzędu.

OBSERWUJ AKCJE

Cersanit – od wiosny kurs spółki systematycznie przebija kolejne wsparcia i z tygodnia dzieki tydzień poszukuje dna dzieki niższym pulapie. 19 PLN za akcję również nie zaakceptowac zdołało się obronić i w czwartek przy wielkich obrotach po przecenie na temat 3, 3 proc. jeden papier można było kupić za 18, 98 PLN, czyli najtaniej od ponad dwóch latek. Średnia krocząca z 50 sesji od czasu kilku miesięcy działa w przypadku tej spółki doskonale jako opór jak i równiez inwestorom rozważającym dodanie akcji do portfela można polecić rozpoczęcie zakupów dopiero po przecięciu do niej od dołu przez wykres ceny walorów.

TVN a mianowicie wysoka biała świeca pozwoliła cenie dzialaniu po czwartkowej wzrostowej sesji po raz pierwszy od czasu połowy maja zakończyć dzień powyżej pospiesznej średniej kroczącej (20 sesyjnej). Bardzo mocnej wyprzedaży dzialaniu z połowy maja towarzyszyły wysokie obroty, które powoli się zmniejszały wraz z pogłębianiem strat, co oznacza, że chętnych do oddawania akcji po niskich cenach było coraz to mniej. Najbliższymi oporami są maksimum z ostatnich notowań (18 PLN), oraz 19, 3 ZL (średnia wraz z 50 sesji oraz zniesienie 38, dwóch proc. fali spadkowej). Zadania obronne wskazane jest ustawić tuż poniżej średniej z 20 sesji a takze w obszarze 16 PLN (ostatnich dołków).
* POINFORMOWALI PRZED SESJĄ*

CEZ a mianowicie jeżeli spółka wygra aukcja na nabycie rumuńskiej farmy wiatrowej, po zwiększenie jej mocy zainwestuje ok. 800 mln ó.
Amrest – BZ WBK AIB Asset Management posiada akcje stanowiące 18, 64 proc. kapitału zakładowego spółki.
Cersanit a mianowicie podpisał umowę o współpracy z Opocznem, wartości kontraktu nie ujawniono.
Bank BPH – BZ WBK AIB Asset Management dysponuje akcje stanowiące 5, 001 proc. kapitału zakładowego spółki.
Domek Development – zawarł sposród Wartą umowę ubezpieczenia mienia od ognia i odmiennych zdarzeń losowych na sumę 50, siedmiu mln ZL.
Kolastyna – obniżyła prognozę przychodów na 2004 r. sluzace do 98 mln PLN (ze 115 mln PLN), zarobek netto posiada wynieść w porzadku. 12-15 mln PLN.
Próchnik a mianowicie sprzedał w czerwcu produkty za dwóch, 7 mln PLN, jak stanowi rozwój sprzedaży na temat 45 proc. w stosunku do czerwca 2007r.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Dzień Niepodległości po USA tworzy szansę w wyzwolenie się europejskich giełd spod amerykańskiej presji jak i równiez wszechogarniających pesymistycznych nastrojów, chociaż mieszane rezultaty azjatyckich w ostatniej w niniejszym tygodniu sesji indeksów mogą być faktorem powstrzymującym aktywność popytu.

Zamknięte giełdy zbyt oceanem możemy wykorzystać sluzace do odrabiania części strat z ostatnich tygodni – WIG20, aby uniknąć siódmego spadkowego tygodnia z rzędu musiałby zyskać przy piątek na wartości w porzadku. 1, 12 proc.. Umiarkowanym wzrostom poteguje brak publikacji makroekonomicznych, ale mocny złoty sprawia, że zagranicy nie zaakceptowac opłaca się u nas kupować i akcjami spółek sposród GPW zainteresowani będą tylko krajowi inwestorzy, a ci z kolei na koniec czwartkowej sesji nieco się ożywili. Wydaje się, że po cichej sesji zakończymy raczej dzieki minusach.

WALUTY

Na pare minut zanim decyzją ECB w czwartek pewne było, że wzrosną stopy procentowe w strefie euro, lecz rynki oczekiwały na uzasadnienie decyzji, po którym Trichet przemycił sugestię, że po najbliższym momencie nie należy oczekiwać dalszych podwyżek. Na tej wiadomosci inwestorzy bezzwlocznie odwrócili się od ó, które po piątek rano kontynuowało przecenę – po spadku o ok. jednej proc. kosztowało 1, 571 USD i 3, 328 PLN (o 0, szóstej proc. taniej niż przy czwartek). Morgan Stanley przewiduje, że dolar w najbliższym czasie umocni się wobec większości walut gospodarek wschodzących, które najboleśniej odczują skutki drogich surowców. W piątek na rynku walutowym za USD płaciliśmy o 0, cztery proc. więcej niż dzień wcześniej tj, 2, 119 PLN, natomiast za CHF o 2, 067 PLN (o 0, 5 proc. więcej).

SUROWCE

Miedź rankiem była droższa o ok. 20 USD niż dzień wcześniej jak i równiez kosztowała 8670 USD za tonę, ale biorąc pod spodem uwagę argument, że wiecej niz jeden dni wstecz tonę wyceniano na prawie 9000 USD, jest to nastepny surowiec wedlug ropie i soi, który w tym tygodniu był droższy niż ilekroc w historii. Złoto, które jest niemal odwrotnie skorelowane z kursem dolara od czwartkowych szczytów spadło o ok. dziesieciu USD sluzace do 935 USD za uncję, ponieważ inwestorzy rozczarowani łagodniejszym niż oczekiwano komentarzem ECB, odkupowali w piątek rankiem amerykańską walutę. Pomimo umocnienia dolara, baryłka ropy nie zaakceptowac potaniał – rano wyceniano ją dzieki ponad 145, 2 USD (+0, 9 proc. ).