„FT”: prywatne grupy kapitałowe zainteresowane Polkomtelem

„FT”: prywatne grupy kapitałowe zainteresowane Polkomtelem
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Największe w świecie wlasne grupy kapitałowe zaoferują az do 4 mld euro zbyt przejęcie operatora telefonii komórkowej Polkomtel, którego jednym z udziałowców jest brytyjska sieć Vodafone – donosi poniedziałkowy „Financial Times”.

Wśród niejako zainteresowanych gazeta wymienia: Apax Partners, Blackstone, TPG i CVC Capital Partners. Transakcja sprzedaży utworzonego w 1996 r. Polkomtelu ma się rozpocząć z początkiem października i pozostanie zakończona sposród początkiem 2011 r. Blackstone i TPG pracują nad wspólną ofertą.

Według „FT” zanosi się na to, że Polkomtel zostanie wyceniony w stopniu sześciokrotnie przewyższającym ubiegłoroczny wskaźnik EBITDA (zysk operacyjny poprzednio operacjami finansowymi, opodatkowaniem jak i równiez amortyzacją). Wskaźnik ten był w ub. r. czternascie proc. niższy niż po poprzednim roku kalendarzowego i wyniósł 2, 7 mld zł.

Przychody Polkomtelu w 2009 r. wyniosły 8 mld zł. i były na temat 6 proc. niższe po porównaniu z 2008 r. Powodem było gospodarcze spowolnienie i rosnąca konkurencja w branzy osiągającym forma nasycenia – wskazuje „FT”.

W 2008 r., wówczas gdy duńska spólka telekomunikacyjna TDC sprzedała swój 25-proc. udział w Polkomtelu, operator był wyceniony dzieki 3, szóstej mld euro. Zarówno Blackstone jak i Apax są inwestorami w TDC i mają szczegółową wiedzę o krajowej firmie.

„FT” sądzi, że prywatne spółki kapitałowe mogą jako jedyne stanąć sluzace do przetargu, ponieważ nie zanosi się na to, by sposród ofertami wystąpił któryś sposród dużych tych popularnych inwestorów branżowych. Tym samym dla spółek kapitałowych może to być jedna z największych transakcji na starym kontynencie od kilku lat.

France Telecom jak i równiez Deutsche Telekom już w tej chwili są obecne na polskim rynku sieci komórkowych komórkowej, w którym miejscu są właścicielami operatorów Orange i Ery i przy próbie kupna Polkomtelu musieliby się liczyć ze sprzeciwem regulatora. Polkomtel i Orange mają w porzadku. 14 mln abonentów każdy, zaś Era niewiele im ustępuje. Posiada ich 13 mln.

Brytyjski operator telefonii komórkowej Vodafone, który dawniej miał ambicje przejęcia Polkomtelu jest dzis gotów odsprzedać swój udział, ponieważ przy dążeniu sluzace do zmaksymalizowania zwrotów dla swych inwestorów odsprzedaje mniejszościowe udziały w obcych spółkach.

Oficjalnie Vodafone nie zaakceptowac potwierdza tych doniesień, lecz „FT” przekonuje, że firma sprzeda swój 24, 4-proc. udział, jeśli dostanie dobrą cenę. Po żadnym zaś razie nie będzie korzystała z uprawnienia do pierwokupu, które dysponuje w przypadku, kiedy pozostali udziałowcy są skłonni wyzbyć się swoich udziałów.

Oprócz Vodafone, udziałowcami Polkomtelu są: Nasz kraj Grupa Energetyczna, KGHM, PKN Orlen a takze Węglokoks. Polscy udziałowcy mają łącznie ponad 75 proc. udziałów Polkomtelu. Niektórzy wraz z zamiarem sprzedaży swoich udziałów nosili się od lat, lecz dopiero ostatnio wyznaczyli doradców w tym zakresie, ponieważ potrzeba wykladzinom środków dzieki sfinansowanie własnych planów inwestycyjnych. (PAP)

asw/ mki/ jra/