Frank pobił najlepszy wynik wszech czasów

Category: waluty
Author:
27 lipca, 2020

Ucieczka inwestorów od ryzyka odcisnęła się na notowaniach polskiej waluty, która straciła do wszystkich głównych walut obcych. Największą uwagę przyciągnął warsztaty franka szwajcarskiego – zarówno w relacji sluzace do euro, oraz złotego jest on nadzwyczajnie drogi.

Przy mijającym tygodniu rynki pokazały europejskim politykom żółtą kartkę. Oczywiście można powiedzieć, iż obawy na temat włoskie kapital publiczne zostały wywołane nieporozumieniami w rządzie Berlusconiego. Jednakze to brak jednomyślności po działaniu tych popularnych polityków w kwestii problemów na peryferiach sprawia, iż rynki dopuszczają przy ogóle scenariusz, w którym tak duży kraj jakim sposobem Włochy mógłby mieć zmartwienia ze spłacaniem swoich zobowiązań.

To zaś może działać jak samospełniająca się przepowiednia: o ile Włochy mogły radzić sobie obok rentowności obligacji bliskiej naszym dla germanskiego czy francuskiego rządu, o tyle przy wyższych poziomach katalogów dług (około 120 proc. PKB) może zacząć pierwotnego przerastać. Politycy powinni zatem podjąć rzeczywiste działania, które przywrócą wiarę w projekt euro. W tej chwili tych działań brakuje, zas konsekwencją są rekordowe notowania franka w stosunku do euro. Dlatego też, tuz przy umiarkowanej przecenie wobec ó czy dolara, złoty stracił bardzo równo do franka szwajcarskiego.

Dane, które napłynęły z polskiej produkcji są ogólnie neutralne gwoli złotego. Bardzo niski odczyt inflacji, choć spowodowany na części splotem korzystnych jednorazowych zmian wartosci, może przesądzić o tym, że RPP nie zaakceptowac będzie już w tym roku po obawie o możliwe spowolnienie wzrostu ekonomicznego. Z drugiej strony ów niekorzystny gwoli złotego faktor został zbilansowany majową równowagą w rachunku bieżącym.

Wprawdzie tak dobre dane to również na część rezultat zdarzeń jednorazowych, jednak powrót do wyższej dynamiki eksportu z pewnością można zaliczyć złotemu dzieki plus. Jakkolwiek należy mieć na uwadze, iż w stosunku do nerwowości w rynkach globalnych czynniki ojczyste odgrywają drugorzędną rolę po kształtowaniu złotego.

Najbliższe dób mogą nie przynieść uspokojenia na rynku złotego. Fakt, iż europejscy politycy są dalecy od porozumienia, a rynki akcji nie wyceniły wciaz w pełni ryzyka osłabienia wzrostu ekonomicznego nakazywałby liczyć się z dalszym odpływem kapitału sposród rynków wschodzących i możliwym osłabieniem złotego.

Taki harmonogram będzie obowiązywał, dopóki po myśleniu tych popularnych przywódców nie nastąpi przełom. Spodziewamy się jednak, iż w mozliwosci kilku miesięcy globalna gospodarka powróci dzieki ścieżkę szybszego wzrostu, jak pozwoli złotemu na odrobienie obecnie notowanych strat a mianowicie być może nawet z nawiązką. Na koniec piątkowych notowań za ó trzeba było zapłacić cztery, 0240 złotego, za dolara 2, 8515 złotego, zbytnio funta 4, 5920 złotego, zaś za franka trzy, 4820 złotego.

Forex: sprawdź kursy walut online

Notowania GPW bez opóźnień wylacznie w serwisie Mystock. pl