Francuzi wezmą udział w trakcie budowy South Stream

Francuzi wezmą udział w trakcie budowy South Stream
Category: gielda
27 lipca, 2020

Francuski koncern energetyczny EDF podpisał list intencyjny sposród rosyjskim gigantem gazowym Gazpromem.

W podparyskim Rambouillet odbyło się w piątek francusko-rosyjskie zebranie międzyrządowe pod kierownictwem premierów obu krajów: Francois Fillona i Władimira Putina. Przy szczycie wzięli udział szefowie wielkich przedsiębiorstw obu krajów, w tym rosyjskiego giganta lotnego: Gazpromu jak i równiez francuskich koncernów energetycznych: EDF, GDF-Suez jak i równiez Total.

Ruski szef rządu poinformował w czasie spotkania plenarnego otwartego gwoli mediów na temat wejściu firmy EDF sluzace do konsorcjum, które ma zbudować South Stream (Gazociąg Południowy).

Ma mezczyzna biec wraz z Rosji jak i równiez Azji Środkowej, omijając Ukrainę, przez Morze Czarne i Bałkany do Europy Południowej, Środkowej i Zachodniej. South Stream, wspierany m. in. przez włoskiego premiera Silvio Berlusconiego, musi, według planów, powstać po 2013 r.. Jest mezczyzna uważany zbytnio konkurencją na rzecz popieranego za posrednictwem Unię Europejską gazociągu Nabucco, który miałby transportować gaz z rejonu Morza Kaspijskiego, Bliskiego Wschodu oraz Azji Środkowej do Europy. Oprócz Gazpromu i EDF w trakcie budowy South Stream ma uczestniczyć też włoski koncern ENI.

Jak oferuje agencja AFP, powołując się na źródła francuskie, wkład EDF w konsorcjum South Stream posiada wynieść około 10 proc.

Podczas spotkania w Rambouillet rozmawiano także o potencjalnym udziale odmiennego francuskiego olbrzyma energetycznego GDF Suez w budowie Nord Stream (Gazociągu Północnego). Według uczestników obrad, pertraktacje w tej sprawie trwają. Wcześniej gazeta _ Le Figaro _ informował, że GDF Suez deklarował pokrycie 9 proc. kosztów inwestycji w zamian zbyt otrzymanie od strony rosyjskiej dodatkowych kontraktów na gaz.

Według nieoficjalnych informacji mediów, w czasie czwartkowej kolacji Fillona i Putina, poprzedzającej zenit dyskutowano też o planowanym sprzedaniu Rosji przez Francję pięciu okrętów Mistral. Według informacji _ Le Figaro _, _ negocjacje co do sprzedaży są w fazie końcowej _, a Francja oczekuje odpowiedzi Moskwy po tej sprawie _ po ciągu najbliższych tygodni _.

Perspektywa dobicia tego targu niepokoi byłe republiki ZSRR, zwłaszcza Gruzję, która obawia się, że Moskwa użyje przeciwko pani a tych okrętów.

  • Nasz kraj nie podpisała gazowego kontraktu z Rosją
  • Gaz przez South Stream droższy niż przez Ukrainę
  • Berlusconi namawia Bułgarów dzieki South Stream

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy