Francja: Srodowiska: postęp na szczycie UE wraz z polsko-francuskim sporem w tle

Francja: Srodowiska: postęp na szczycie UE wraz z polsko-francuskim sporem w tle
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Francuska prasa mierzy we wtorek jako umiarkowany sukces przyjęcie na szczycie UE w Brukseli paktu fiskalnego przez 25 spośród dwudziestu siedmiu państw unijnych. Media morzem Sekwaną wspominają zdawkowo na temat kompromisie między Paryżem a Warszawą w sprawie udziału po szczytach euro.

Według głównego francuskiego dziennika ekonomicznego „Les Echos”, poniedziałkowy szczyt można uznać za zwycięstwo kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która „uzyskała od niemalze wszystkich wlasnych partnerów europejskich zobowiązanie az do wpisania do narodowych konstytucji zasady równowagi budżetowej”.

Zdaniem gazety, nieprzyjemną niespodziankę sprawiły „w krancowej chwili” Republika czeska, które – idąc po ślady Uk – odmówiły przyjęcia paktu fiskalnego. Francuskie media cytują słowa prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego, który na zakończeniu szczytu wyraził jawnie zdziwienie postawą władz czeskich: „Dlaczego to, co można było zaakceptować w grudniu (gdy Czechy wstępnie wyraziły polityczną zgodę na uklad – PAP), nie jest już możliwe sluzace do przyjęcia teraz? „.

Dzieki „dysydenckie” państwa wśród członków UE zwraca uwagę centroprawicowy dziennik „Le Figaro”, tytułując swój artykuł: „Tylko 25 państw przyjęło pakt budżetowy”. Prasa morzem Sekwaną odnotowuje spór między Francją zas Polską co do uczestnictwa krajów spoza strefy euro w szczytach eurogrupy, ale nie poświęca jemu wiele uwagi. „Polska walczyła do krancowej chwili, by państwa – które tak samo jak ona, nie zaakceptowac przyjęły nadal euro, jednak chcą to uczynić po przyszłości a mianowicie mogły brać udział przy szczytach strefy euro”- pisze „Les Echos”.

Gazeta dodaje, że wlaczony ostatecznie koncesja łączy wymogi Paryża jak i równiez Warszawy. Według brukselskich ustaleń, państwa, które nie mają jeszcze wspólnej waluty będą mogły jednakze uczestniczyć przy niektórych szczytach grupy euro – tych, które dotyczą konkurencyjności, paktu fiskalnego i reform eurolandu.

Katolicki kurier „La Croix” zwraca uwagę, że Polska do końca „stawiała opór” przyjęciu paktu fiskalnego, obawiając się wykluczenia z mrowiska decydentów a takze przyspieszenia rozwoju „Europy dwóch prędkości”.

Gazeta podkreśla, że z kolei Paryż bronił z determinacją możliwości organizowania szczytów strefy euro tylko przy gronie 17 krajów. „Powołując się w troskę na temat skuteczność (w podejmowaniu decyzji), Francja potrzebuje wprowadzić rząd ekonomiczny po samej strefie euro. Do niej argumenty należałoby podsumować następująco: można oczekiwać trafniejszych jak i równiez szybszych wyborów, jeśli będą one podejmowane przez bezpośrednio zainteresowanych i tylko za posrednictwem nich” a mianowicie twierdzi „La Croix”.

Media francuskie zauważają, że Stolice niemiec popierał wyobrazenie polskie przy tej sprawie, ale jedynie w jakims stopniu, gdyż nie chciał ryzykować ostrego konfliktu z Paryżem.

Gazety zwraca uwagę, że dzieki brukselskim wierzcholku niemiecka sugestia oddania Grecji pod unijną kuratelę podzieliła głęboko eurogrupę. Temu pomysłowi Berlina sprzeciwiło się wyraznie wiele krajów, w tym Francja. Według dziennika „Le Figaro”, pod naciskiem innych państw kanclerz Merkel musiała uczynić „krok przy tył”, rezygnując m. in. z wysłania do Aten unijnego komisarza mającego nadzorować greckie reformy.

Gazeta zapowiada, że „Francja nie wyklucza w nadchodzących tygodniach szczytu unijnego” poświęconego tylko Cypru. W ramach pozostalego pakietu ratunkowego, uzgodnionego przy październiku 2011 roku, Grecja ma otrzymać 130 mld euro od eurolandu jak i równiez MFW. Uzależnione jest to jednak od dalszego realizowania przez rząd przy Atenach programu drastycznych oszczędności. (PAP)

szl/ ap/