Fiskus zniweluje swój apetyt

Category: przyczynki
27 lipca, 2020

Rząd przedstawi rozwiązanie „radykalnie łagodzące dotkliwość obowiązujących obecnie przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania” – anonsuje wicepremier jak i równiez minister finansów Zyta Gilowska.

Wicepremier podkreśliła, że choć wraz z Wielką Brytanią „obowiązuje naszej firmy umowa na temat unikaniu podwójnego opodatkowania, którą negocjujemy i to potrwa prawdopodobnie az do końca tegoz roku”, to „obowiązujące dzis przepisy dają pewne pole manewru sluzace do zmiany stanu rzeczy wyjawszy oczekiwania na zmiany przy umowie międzypaństwowej”.

Jak wyjaśniła minister, idzie o art. 21, ust. 1, pkt 20 ustawy o datku dochodowym od momentu osób cielesnych, który został zmieniony po październiku 2003 roku. „Chodzi o możliwość zaliczenia sluzace do kosztów otrzymania przychodu krotności diet służbowych przez wszystkie osoby prawnie pracujące zbyt granicą” – tłumaczy minister finansów. Gilowska podkreśliła, że w przygotowywanym przez do niej resort zestawie zmian przy ustawach podatkowych, które zostaną przedstawione przy przyszłym tygodniu, rząd przywróci poprzednie brzmienie tego nakazu. Zaznaczyła, że oznacza to „brak ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów liczby diet az do 30 roczni”.

Według pani a, w ten sposób Polacy pracujący np. w Uk „będą mogli zaliczać do kosztów zdobycia przychodów kwotę około trzydziestu funtów brytyjskich dziennie, więc około 900 funtów miesięcznie”.

Wicepremier zaznaczyła, że rząd chce, zeby pakiet ów wszedł po życie z początkiem 2008 roku, ale „z możliwością stosowania niektórych przepisów sluzace do rozliczeń za rok 2006”. Zmiana, na temat której powiedziała Gilowska, wyszukuje się już w rządowym pakiecie. Oceniła, że „skutki dla budżetu państwa (proponowanej zmiany) mogą być poważne”

Gilowska zadeklarowała też przegląd „pozostałych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, ponieważ każdorazowo umowy te regulują odrobine inaczej sytuację naszych mieszkancówrezydentów pracujących zbyt granicą”.

„Wszystko co może szybko zrobić rząd, to wprowadzić zmiany do ustaw wprowadzających modyfikacje do ustaw opodatkowujących dochody osobiste” – powiedziała. Wicepremier oceniła, że „proponowana przez rząd przemiana będzie satysfakcjonująca dla kazdego zainteresowanego, którzy podejmują legalnie pracę za granicą”.

Wcześniej lider PO Donald Tusk poinformował, że NA podjęła co do podwójnego opodatkowania Polaków pracujących za granicą, inicjatywę legislacyjną, „aby ci wszyscy, którzy chcą wrócić do Polski z zarobionymi pieniędzmi, nie musieli płacić po przy jednym spotkaniu drugi podatku”.

„Przygotowaliśmy własny projekt zmiany Ordynacji podatkowej, wprowadzający zmianę w 1 artykule. To zmiana polegająca na tym, że Sejm pragnie dać kompetencje ministrowi finansów, by w sytuacji osób pracujących za granicą, minister finansów mógł zaniechać poboru podatku w Polsce, podczas gdy oni wracają” – wyjaśnił Zbigniew Chlebowski.

UJRZYJ TAKŻE:

*Fiskusa na saksy zakusy *

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy