Euro w rocznych minimach

Category: waluty
27 lipca, 2020

Nie zaakceptowac były to pierwsze słabe dane wraz z Europy w ostatnim czasie, ale najwyraźniej inwestorzy są już tą serią zmęczeni. Najniższy od momentu kwietnia ubiegłego roku pulap indeksu Ifo sprawia, że na podobnych miniach jest para EURUSD. Dochodzi to tak dziwnej sytuacji, że rynek domaga się kolejnych rozwiązań od EBC, wbrew że tenze jeszcze nie zdążył wdrożyć już przyrzeczonych.

Spadek indeksu Ifo az do 104, szóstej pkt., wartości najniższej od momentu kwietnia ubiegłego roku, był nieco większy niż w wypadku innych indeksów (ZEW, PMI przemysłu), lecz wpisał się w trend, który wszystkie one pokazują od kilkunastu miesięcy a mianowicie niemiecka machina traci tempo. O ile spadek niemieckiego PKB w innym kwartale owego roku (w ujęciu q/q) był po części _ korektą _ mocnego postepu w pierwotnym kwartale, do tego stopnia trzeci kwartał będzie słaby już z innych a mianowicie poważniejszych względów – Niemcy tracą silniki wzrostu.

Ożywienie niemieckiej produkcji na początku obecnej dekady oparte było w dużej mierze na Azji, w niniejszym głównie Chinach, gdzie duży program stymulacyjny pomógł utrzymać wysokie tempo wzrostu, a przy okazji zainteresowanie na niemieckie produkty. Nurt ten nadal odgrywa istotną rolę, ale w rozpędzającym się po ubiegłym roku kalendarzowego ożywieniu korzystny wkład w koncu zaczęły oferować także rózne państwa strefy euro.

Takowa dywersyfikacja była o tyle ważna, że wzgledem coraz większych kłopotów chińskich władz w stymulowaniu produkcji, Europa nie może liczyć tylko w Azję. Okazuje się jednakze, iż bodziec w w europie ożywieniu jest nietrwały. Świadczy o tym dobitnie klapa TLTRO, programu, w ramach którego EBC daje bankom tani pieniądz ale w zamian za rozkręcenie akcji kredytowania. To, że banki po taki łakomy kąsek nie zaakceptowac sięgają znaczy, że najzwyczajniej w swiecie boją się, że nie zaakceptowac spełnią warunków, które stawia EBC, natomiast to oznacza, że zainteresowanie inwestycyjny wydaje sie byc bardzo słaby.

Efekt jest taki, że rynek już myśli, jakie mozliwosci jeszcze mógłby zrobić EBC i spekulacje o _ sovereign QE _ (w ramach którego EBC skupowałby nie tylko ABSy, ale także obligacje skarbowe) osłabiają ó i amortyzują negatywny wpływ danych w rynki akcji. Jednak nie zaakceptowac spodziewamy się szybkich decyzji EBC w tej sprawie. Po pierwsze, EBC nie ma nawet jeszcze gotowego planu skupu ABSów (ma być przedstawiony w październiku), trudno więc oczekiwać, aby przed rozpoczęciem tego aplikacji decydował się na pozostaly. Po drugie, kupowaniu rządowych obligacji sprzeciwia się Bundesbank jak i równiez chyba sam Draghi nie uważa owego za najlepszy pomysł. Ponadto, trudno doszukiwać się aktualnie powodów do kupowania ó. Rentowności krótkoterminowych obligacji są ujemne, zas większość startegów radzi sprzedawanie euro po korekcie, rezultatem czego to, że ów korekta najzwyczajniej w swiecie nie przychodzi. Na poziomie 1, 2750 posiadamy dołki wraz z ubiegłego roku kalendarzowego, ale to też nie jest gwarancją wykreowania wzrostowej adiustacji.

Nie są to również dobre informacje dla złotego. Polska waluta jest względnie stabilna w stosunku do euro, lecz solidarnie roni względem dolara. Dziś na temat 16: czterdziesci euro kosztowało 4, 1720 złotego, dolar 3, 2610 złotego, frank 3, 4545 złotego, zaś funt piec, 33 złotego.

  • Wskaźniki makroekonomiczne w
  • Wskaźniki inflacji jak i równiez bezrobocia
  • Notowania spółek dzieki GPW

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy