Dług Grecji. Eurogrupa: Zmiana greckich negocjatorów nie zaakceptowac przerwie impasu w konwersacjach

Category: system gospodarczy
Author:
27 lipca, 2020

Zmiana w zespole greckich negocjatorów nie przerwie impasu w konwersacjach i nie skłoni Europejskiego Banku Centralnego do udzielenia Atenom pozyczki. Muszą wczesniej wynegocjować porzadne porozumienie z eurogrupą a mianowicie powiedział we wtorek do niej szef Jeroen Dijsselbloem.

Przy poniedziałek rząd Grecji zmienił częściowo skład grup prowadzących w Brukseli i Atenach negocjacje ws. restrukturyzacji greckiego długu. Jak komentują media, chodziło na temat to, zeby odsunąć od czasu rozmów ministra finansów Janisa Warufakisa (na zdjęciu), którego obwiniano na temat fiasko rozmów z ministrami finansów eurogrupy podczas szczytu w Rydze.

Ten gest nie wystarczy, zeby nastąpił przełom w rozmowach Grecji z wierzycielami – powiedział przy wywiadzie na rzecz telewizji RTL szef eurogrupy.

– Nie będzie łatwego dostępu az do finansowania z Europejskiego Banku Centralnego, aż zawarte bedzie solidne uklad z eurogrupą – dodał Dijsselbloem.

Wedlug nieudanych piątkowych rozmowach przy Rydze kierownik EBC Super mario bros Draghi ostrzegł, że może zrewidować wytyczne, na jakich dostarcza greckim bankom wsparcia finansowej, zapewniając im płynność.

Kredyty EBC mają podstawowe znaczenie na rzecz greckiego ukladu bankowego, którego płynność jest zagrożona za posrednictwem ucieczkę kapitału spowodowaną za posrednictwem masowe wycofywanie depozytów.

Życzliwiej skomentowała modyfikacje w greckim zespole negocjacyjnym rzeczniczka Komisji Europejskiej Annika Breidthardt, która powiedziała we wtorek, że „rozmowy nabrały tempa” i negocjacje wraz z Grekami stały się bardziej intensywne.

Odmówiła skomentowania uwag na temat zmarginalizowania roli Warufakisa jako głównego negocjatora i dodała jedynie, że ministrowie eurogrupy będą chętnie rozmawiać z każdym,,, kto posiada mandat sluzace do prowadzenia negocjacji”.

Do grupy negocjatorów dołączył w poniedziałek Euklides Tsakalotos, wiceminister spraw zagranicznych powazny za międzynarodowe stosunki ekonomiczne i bliski współpracownik przedstawienie premierowe Aleksisa Ciprasa.

55-letni Tsakalotos jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Panstwowym w Atenach.

W sobotę, nazajutrz po spotkaniu eurogrupy w Rydze w sprawie Grecji, ministrowie finansów wypowiadali się krytycznie na temat rozmowach wraz z swym greckim odpowiednikiem. Brak postępu przy tych negocjacjach grozi Atenom bankructwem, gdyż wierzyciele Cypru uzależniają uruchomienie kolejnej transzy kredytu jak i równiez ewentualne przyznanie następnego pliku pomocowego od momentu uzgodnienia i wdrożenia poprzez grecki rząd pakietu reform.

Czytaj więcej w

  • Stary kontynent odporna w problemy Grecji
  • Grecja oddała dług MFW. To jednakze nie skraj
  • Grecja ujawni, gdzie poszuka oszczędności
  • Pomoc z AMERYCE, Rosji jak i równiez Chin. Grecja o planie B