Dowiedz się, jak handlować na rynku w 5 krokach

17.02.2021
Category: Dzięki Czemu

Chcesz handlować, ale nie wiesz, od czego zacząć?

 • FACEBOOK
 • ŚWIERGOT
 • LINKEDIN

Każdego roku miliony neofitów próbują swoich sił w rynkowym kasynie, ale większość z nich odchodzi trochę biedniejsza i dużo mądrzejsza, nigdy nie osiągając pełnego potencjału. Większość tych, którym się nie udało, ma jedną wspólną cechę – nie opanowali podstawowych umiejętności potrzebnych do przechylenia szans na ich korzyść. Jeśli jednak poświęcisz wystarczająco dużo czasu, aby się ich nauczyć, będą one na dobrej drodze do zwiększenia swoich szans na sukces.

Światowe rynki przyciągają kapitał spekulacyjny jak ćmy do ognia, a większość rzuca pieniądze w papiery wartościowe bez zrozumienia, dlaczego ceny rosną lub spadają. Zamiast tego ścigają gorące wskazówki, stawiają zakłady binarne i siadają u stóp guru, pozwalając im podejmować decyzje dotyczące kupna i sprzedaży, które nie mają sensu. Lepszą drogą jest nauczenie się, jak handlować na rynkach z umiejętnościami i autorytetem.

Zacznij od samooceny, która przyjrzy się Twojemu związkowi z pieniędzmi. Czy postrzegasz życie jako walkę, wymagającą dużego wysiłku, aby zarobić każdego dolara? Czy wierzysz, że osobisty magnetyzm przyciągnie do ciebie bogactwo rynkowe w taki sam sposób, jak w przypadku innych zajęć życiowych? Co gorsza, czy regularnie traciłeś pieniądze w wyniku innych działań i masz nadzieję, że rynki finansowe będą traktować Cię lepiej?

Niezależnie od twojego systemu przekonań, rynek prawdopodobnie będzie stale wzmacniać ten wewnętrzny pogląd poprzez zyski i straty. Ciężka praca i charyzma wspierają sukces finansowy, ale przegrani z innych dziedzin życia mogą zamienić się w przegranych w grze handlowej. Nie panikuj, jeśli to brzmi jak ty. Zamiast tego wybierz drogę samopomocy i dowiedz się o związku między pieniędzmi a poczuciem własnej wartości.

Kiedy już wszystko zaczniesz, możesz rozpocząć naukę handlu, zaczynając od tych pięciu podstawowych kroków.

1. Otwórz konto handlowe

Przepraszamy, jeśli wydaje się, że stwierdzamy oczywiste, ale nigdy nie wiadomo (pamiętaj o osobie, która zrobiła wszystko, aby skonfigurować swój nowy komputer – poza podłączeniem go). Znajdź dobrego maklera giełdowego online i otwórz konto maklerskie. Nawet jeśli masz już konto osobiste, oddzielne profesjonalne konto handlowe nie jest złym pomysłem. Zapoznaj się z interfejsem konta i skorzystaj z bezpłatnych narzędzi handlowych i badań oferowanych wyłącznie klientom. Wielu brokerów oferuje wirtualny handel ( więcej na ten temat w kroku piątym ). Investopedia ma nagrody dla najlepszych brokerów online z recenzjami, które pomogą Ci znaleźć odpowiedniego brokera.

2. Naucz się czytać: Kurs krachu rynkowego

Artykuły finansowe. Księgi giełdowe. Samouczki internetowe. Istnieje bogactwo informacji, z których wiele jest niedrogich w użyciu. I nie skupiaj się zbyt wąsko na jednym aspekcie gry handlowej. Zamiast tego przestudiuj wszystko pod względem rynkowym, w tym pomysły i koncepcje, których nie uważasz za szczególnie istotne w tym momencie. Handel rozpoczyna podróż, która często kończy się w miejscu, którego nie przewiduje się na linii startu. Twoje obszerne i szczegółowe informacje o rynku będą się przydać, nawet jeśli myślisz, że wiesz dokładnie, dokąd się teraz wybierasz.

Oto pięć książek, które każdy nowy trader powinien przeczytać:

 1. Stock Market Wizards – Jack D. Schwager 
 2. Trading for a Living Dr. Alexander Elder 
 3. Analiza techniczna rynków finansowych autorstwa Johna Murphy’ego 
 4. Zwycięstwo na Wall Street autorstwa Martina Zweiga 
 5. „Natura ryzyka Justina Mamusa 

Zacznij codziennie śledzić rynek w wolnym czasie. Wstań wcześnie i poczytaj o nocnych zmianach cen na rynkach zagranicznych. (Amerykańscy traderzy nie musieli monitorować rynków globalnych kilka dekad temu, ale wszystko się zmieniło ze względu na szybki rozwój handlu elektronicznego i instrumentów pochodnych, które łączą rynki akcji, forex i obligacji na całym świecie.)

Witryny informacyjne, takie jak Yahoo Finance, Google Finance i CBS MoneyWatch, są doskonałym źródłem informacji dla nowych inwestorów. Aby uzyskać bardziej wyrafinowane informacje, nie musisz szukać dalej, niż w The Wall Street Journal, Bloomberg i, cóż, w Investopedia.com.

3. Naucz się analizować

Zapoznaj się z podstawami analizy technicznej i przyjrzyj się tysiącom wykresów cenowych we wszystkich przedziałach czasowych. Możesz pomyśleć, że analiza fundamentalna oferuje lepszą ścieżkę do zysków, ponieważ śledzi krzywe wzrostu i strumienie przychodów, ale inwestorzy żyją i umierają w wyniku akcji cenowej, która znacznie odbiega od podstawowych zasad. Nie przestawaj czytać firmowych arkuszy kalkulacyjnych, ponieważ oferują one przewagę handlową nad tymi, którzy je ignorują. Jednak nie pomogą Ci przetrwać pierwszego roku jako trader.

Twoje doświadczenie z wykresami i analizą techniczną przenosi Cię teraz do magicznej sfery przewidywania cen. Teoretycznie papiery wartościowe mogą tylko rosnąć lub spadać, zachęcając do transakcji na dłuższej pozycji lub krótkiej sprzedaży. W rzeczywistości ceny mogą robić wiele innych rzeczy, w tym siekać na boki przez kilka tygodni lub gwałtownie szarpać w obu kierunkach, wstrząsając kupującymi i sprzedającymi.

W tym momencie horyzont czasowy staje się niezwykle ważny. Rynki finansowe opracowują trendy i zakresy handlowe z właściwościami fraktalnymi, które generują niezależne ruchy cen w krótkich, średnio i długoterminowych odstępach czasu. Oznacza to, że papier wartościowy lub indeks mogą jednocześnie wykreować długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy trend spadkowy i krótkoterminowy zakres handlowy. Zamiast komplikować prognozy, większość okazji handlowych będzie się rozwijać poprzez interakcje między tymi przedziałami czasowymi.

Kupowanie dipu stanowi klasyczny przykład, w którym handlowcy wskakują w silny trend wzrostowy, gdy wyprzedają się w niższym okresie. Najlepszym sposobem zbadania tego trójwymiarowego pola gry jest przyjrzenie się każdemu papierowi wartościowemu w trzech ramach czasowych, zaczynając od 60-minutowych wykresów dziennych i tygodniowych.

4. Przećwicz handel

Nadszedł czas, aby zmoczyć stopy bez rezygnacji ze swojej stawki handlowej. Handel papierami, czyli handel wirtualny, oferuje doskonałe rozwiązanie, pozwalające neoficie śledzić działania rynkowe w czasie rzeczywistym, podejmując decyzje dotyczące kupna i sprzedaży, które tworzą zarys teoretycznego zapisu wyników. Zwykle wymaga użycia symulatora giełdowego, który wygląda i przypomina rzeczywiste wyniki giełdy. Dokonuj wielu transakcji, używając różnych okresów utrzymywania i strategii, a następnie analizuj wyniki pod kątem oczywistych wad.

Investopedia ma darmową grę giełdową, a wielu brokerów pozwala klientom angażować się w handel papierami również za pomocą swoich systemów wprowadzania prawdziwych pieniędzy. Ma to dodatkową zaletę w postaci uczenia oprogramowania, dzięki czemu nie naciskasz niewłaściwych przycisków, gdy grasz funduszami rodzinnymi.

Kiedy więc dokonujesz zmiany i zaczniesz handlować prawdziwymi pieniędzmi? Nie ma idealnej odpowiedzi, ponieważ handel symulowany niesie ze sobą wadę, która prawdopodobnie pojawi się za każdym razem, gdy zaczniesz handlować na prawdziwe pieniądze, nawet jeśli wyniki na papierze wyglądają idealnie.

Handlowcy muszą pokojowo współistnieć z podwójnymi emocjami: chciwością i strachem. Handel papierami nie angażuje tych emocji, których można doświadczyć jedynie poprzez faktyczne zyski i straty. W rzeczywistości ten aspekt psychologiczny zmusza więcej pierwszorocznych graczy do opuszczenia gry niż podejmowanie złych decyzji. Twoje dziecko robi krok do przodu, ponieważ nowy handlowiec musi rozpoznać to wyzwanie i rozwiązać pozostałe problemy z pieniędzmi i poczuciem własnej wartości.

5. Inne sposoby nauki i praktykowania handlu

Chociaż doświadczenie jest dobrym nauczycielem, nie zapomnij o dodatkowej edukacji w trakcie swojej kariery handlowej. Zajęcia online lub osobiste mogą być korzystne i można je znaleźć na poziomach od początkujących (z poradami, jak analizować wspomniane wykresy analityczne, na przykład) do profesjonalistów. Bardziej specjalistyczne seminaria – często prowadzone przez profesjonalnego tradera – mogą zapewnić cenny wgląd w ogólny rynek i określone strategie inwestycyjne. Większość koncentruje się na określonym rodzaju aktywów, konkretnym aspekcie rynku lub technice handlowej. Niektóre mogą mieć charakter akademicki, a inne bardziej przypominają warsztaty, w których aktywnie zajmujesz pozycje, testujesz strategie wejścia i wyjścia oraz inne ćwiczenia (często z użyciem symulatora).

Płacenie za badania i analizy może być zarówno edukacyjne, jak i użyteczne. Niektórym inwestorom może się wydawać, że obserwowanie lub obserwowanie specjalistów rynkowych jest bardziej korzystne niż próba samodzielnego zastosowania nowo poznanych lekcji. W Internecie dostępnych jest mnóstwo płatnych witryn subskrypcyjnych: Dwie szanowane usługi to Investors.com i Morningstar.

Warto też zdobyć mentora – praktycznego trenera, który będzie Cię prowadził, krytykował Twoją technikę i oferował porady. Jeśli go nie znasz, możesz go kupić. Wiele szkół handlu online oferuje mentoring w ramach swoich programów ustawicznych.

Zarządzaj i prosperuj

Gdy już zaczniesz korzystać z prawdziwych pieniędzy, musisz zająć się zarządzaniem pozycjami i ryzykiem. Każda pozycja ma okres utrzymywania i parametry techniczne, które sprzyjają docelowym zyskom i stratom, wymagając terminowego wyjścia po ich osiągnięciu. Rozważ teraz wymagania mentalne i logistyczne, gdy trzymasz od trzech do pięciu pozycji na raz, przy czym niektóre idą na twoją korzyść, a inne szarżują w przeciwnym kierunku. Na szczęście jest mnóstwo czasu, aby nauczyć się wszystkich aspektów zarządzania handlem, o ile nie przytłacza się zbyt dużą ilością informacji.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, nadszedł czas, aby rozpocząć codzienny dziennik, który dokumentuje wszystkie Twoje transakcje, w tym powody podejmowania ryzyka, a także okresy utrzymywania i ostateczne liczby dotyczące zysków lub strat. Ten dziennik wydarzeń i obserwacji stanowi podstawę dla przewagi handlowej, która zakończy Twój status nowicjusza i pozwoli Ci konsekwentnie pobierać pieniądze z rynku.

Podsumowanie

Rozpocznij swoją podróż handlową od dogłębnej edukacji na rynkach finansowych, a następnie czytaj wykresy i obserwuj akcje cenowe, budując strategie w oparciu o swoje obserwacje. Przetestuj te strategie w handlu papierami, analizując wyniki i dokonując ciągłych korekt. Następnie ukończ pierwszą część swojej podróży z ryzykiem finansowym, które zmusza Cię do zajęcia się kwestiami zarządzania handlem i psychologii rynku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy