Doskonaly komentarz brytyjskiego dziennikarza. „Dziękujemy ci Polsko”

Category: system gospodarczy
Author:
27 lipca, 2020

– Zurnalista telewizji BBC Andrew Marr napisał w swoim niedzielnym komentarzu dla prasa periodyczna „Sunday Times”, że Ludzie z polski są „idealnymi imigrantami gwoli Wielkiej Brytanii”.

Marr, który prowadzi niedzielny program polityczny BBC „Andrew Marr Show”, skomentował przy ten sposób opublikowane w niniejszym tygodniu wiadomosci urzędu statystycznego, według których Polacy stanowią największą grupę imigrantów mieszkających w Uk.

„Gdybyśmy usiedli z kartką papieru jak i równiez ołówkiem i spróbowali ustalić, jaki kraj byłby swietnym źródłem imigrantów dla Gb, to myślę, że na wzięciu ponizej uwagę wszelkich procentów, zabytowych dat jak i równiez ekonomicznych równań, mielibyśmy słowo Polska zawarte, podkreślone i opatrzone 3 wykrzyknikami” – napisał publicysta w tekście zatytułowanym „Dziękujemy ci Polsko za użyczenie nam swej młodzieży – takich migrantów potrzebujemy”.

Dziennikarz podkreślił, że Wielką Brytanię łączą wraz z Polską – podobnie jak sposród Indiami, których obywatele stanowią drugą największą grupę narodową na Wyspach a mianowicie wieloletnie stosunki. „Z tą różnicą, że Polski wcześniej nie najechaliśmy, ani nie zaakceptowac skolonizowaliśmy” a mianowicie zażartował.

Marr wspomniał metrów. in. naszych pilotów walczących w Batalii o Anglię, a także podziw, jaki Brytyjczycy dysponowali dla polskich dysydentów w czasach komunizmu i Solidarności. Dodał także, że jego pokolenie zna wielu polskich pisarzy i kompozytorów, m. in. Czesława Miłosza, Wisławę Szymborską, Zbigniewa Herberta i Witolda Lutosławskiego, a papieża Jana Pawła II traktowało się zawsze w charakterze światowego lidera o wymiarze Nelsona Mandeli.

Publicysta podkreślił, że migranci z Polski to znakomici, pełni energii pracownicy, którzy przestrzegają prawa, szanują wartości chrześcijańskie i rodzinne. Cytując dane krajowej ambasady w Londynie, przypomniał, że 92 proc. imigrantów znad Wisły ma stałą pracę albo studiuje. Ludzie z polski założyli też na Wyspach wiecej niz 22 tys. firm.

Jednocześnie Marr przyznał, że „istnieją pewne napięcia społeczne”, szczególnie w mniejszych społecznościach, gdzie obecność Polaków jest najbardziej zauważalna.

Ocenił, że doświadczenie życia w emigracji w liberalnej Uk może przy przyszłości zmienić nastroje społeczne w konserwatywnej Polsce. Zwrócił uwagę m. in. w twarde stanowisko rządu Prawa i Sprawiedliwości wobec małżeństw homoseksualnych i prawa aborcyjnego, a także kontrowersje wokół reformy mediów publicznych.

„My pomogliśmy Polakom – przez wyższe dochody – a oni pomogli nam. Podczas gdy Władimir Putin pręży muskuły, a my próbujemy ustalić nasze priorytety w procesie wyjścia z Ue, warto zadać sobie watpliwosc, kto wydaje sie byc naszym wlasciwym przyjacielem” – napisał Marr, uznając się za „polonofila”.

Według najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego w Gb mieszka 916 tys. mieszkancówrezydentów Polski.