Do 60 mln zł posiada kosztować dostep kolejowy wraz z Szyman az do lotniska Mazury

Category: rózne
27 lipca, 2020

*Do 60 mln zł dzierzy kosztować konstrukcja 1, 6 kilometrowego odcinka linii kolejowej z Szyman do planowanego terminalu Portu Lotniczego Mazury przy Szymanach a takze znajdującego się na trasie lokalnego srodku sterowania ruchem – podał PAP rzecznik PLK PKP Maciej Dutkiewicz. *

W najbliższych dniach spółka Polskich Miarki Kolejowych PKP wystąpi do marszałka województwa warmińsko-mazurskiego z wnioskiem o dofinansowanie konstrukcji tej nitki kolejowej sposród Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury.

„Potem spółka kolejowa rozpocznie przetarg w wykonawcę inwestycji kolejowej. Zakładamy, że budowę nitki rozpoczniemy jesienią tego roku, a zakończymy w 2015 roku” – podał Dutkiewicz. Zaznaczył, że koszt budowy szacowany jest dzieki kwotę do 60 mln zł, konkretna wycena znakomita będzie po wyłonieniu twórcy w przetargu.

Budowa jednej, 6 kilometrowego odcinka kolejowego umożliwi pasażerom dojazd wraz z Olsztyna az do portu lotniczego po Szymanach, którego budowa dzierzy się wkrótce rozpocząć. Pierwsi pasażerowie mają z niego skorzystać w 2015 roku.

Gotowy jest już 55-kilometrowy zmieniony odcinek linii kolejowej między Olsztynem przez Szczytno sluzace do stacji Szymany. Wymieniono dzieki nim tory, zbudowano 7 nowych peronów na kolejnych stacjach, przebudowano przejazdy kolejowe, a także mosty jak i równiez wiadukty. Wymieniono także infrastrukturę telekomunikacyjną jak i równiez elektryczną.

Wydatek całego projektu modernizacji linii kolejowej między Olsztynem zas portem aeronautycznym Mazury oceniono na 115 mln zł; dofinansowanie unijne wynosi 68 mln zł.

Jak zapewniają kolejarze na zmodernizowanej linii kolejowej prędkości pociągów zwiększą się sposród 70 do 100 km na godzinę, a w linii ze Szczytna sluzace do Szyman będą jeździć chociazby 110 kilometrów na godzinę. Przejazd wraz z Olsztyna do Szyman zainteresuje od 45 do 49 minut przy zależności od tego, czy pociągi będą zatrzymywać się w stacjach badz jechać bezpośrednio na lotnisko.

Lotnisko dzierzy ruszyć po drugiej połowie 2015 r., jego budowa ma kosztować 200 mln zł. Konstrukcja lotniska posiada być sfinansowana w 76 proc. z dotacji unijnych. Przygotowaniami sluzace do rozpoczęcia wybudowania lotniska w Szymanach frapuje się spółka samorządu wojewódzkiego „Warmia jak i równiez Mazury”.

Lotnisko w Szymanach powstanie po miejscu starego lotniska wojskowego. Przed jak i równiez w czasie II wojny światowej korzystało tu lotnictwo niemieckie, a po jej zakończeniu polskie lotnictwo wojskowe. Od momentu 1996 r. na mocy wyborów ministra defensywy narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. Po latach 1998-2003 Port Aeronautyczny Szymany obsługiwał ruch samolotów pasażerskich, zas liczba czynnosci lotniczych wahała się od czasu 180 az do 928 na rok. Obecnie lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń lotniczych. (PAP)

ali/ eaw/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy