Debet a kredyt w księgowości

17.02.2021

Różnice między debetem a kredytem

Debet to zapis księgowy dokonany po lewej stronie, który prowadzi do zwiększenia na rachunku aktywów lub rachunku wydatków lub prowadzi do zmniejszenia rachunku zobowiązań lub rachunku kapitałowego firmy, podczas gdy kredyt jest zapisem księgowym po prawej stronie – stronę ręczną, która prowadzi albo do zmniejszenia rachunku aktywów lub rachunku kosztów, albo prowadzi do zwiększenia rachunku zobowiązań lub rachunku kapitałowego spółki.

Są podstawą księgowości. Jeśli chcesz nauczyć się rachunkowości, debet i kredyt to pierwsze pojęcia, których się nauczysz.

W biznesie wiele transakcji finansowych ma miejsce w okresie obrotowym. Jako księgowy, naszym zadaniem jest przeglądanie transakcji, znajdowanie wszystkich rachunków, a następnie identyfikowanie każdego konta jako debetowego lub kredytowego.

Zanim przejdziemy do szczegółów, musimy zrozumieć system podwójnego wpisu. System podwójnego zapisu oznacza, że ​​każda transakcja miałaby dwa rachunki – jeden byłby debetowy, a drugi kredytowy. Na przykład, jeśli firma A pobierze z banku gotówkę w wysokości 10 000 USD, transakcja ta będzie obejmować dwa konta w systemie podwójnego wpisu. Jedna byłaby gotówką, a druga bankiem.

Jeśli nie masz doświadczenia z rachunkowością, możesz rzucić okiem na ten Podstawowy samouczek dotyczący rachunkowości.

Infografiki rachunkowości debetowej i kredytowejZobaczmy najważniejsze różnice między rachunkowością debetową a kredytową.

Kluczowe różnice
  • W większości przypadków, gdy debet zwiększa konto, kredyt zmniejsza konto i odwrotnie. Jednym z najważniejszych wyjątków jest sytuacja, gdy gotówka jest wprowadzana do biznesu jako kapitał. Tutaj oba konta rosną, ale „gotówka byłaby obciążona, a „kapitał zostałby uznany.
  • Obciążenie zwykle oznacza korzystanie z jednego konta. A kredyt zwykle wskazuje źródło innego konta.Obciążamy rachunek, gdy stan konta aktywów / wydatków rośnie, a rachunek zobowiązań / dochodów maleje. Zasilamy konto, gdy zmniejsza się stan konta aktywów / wydatków, a rachunek zobowiązań / dochodów rośnie.Debet i kredyt są podstawą systemu podwójnego wpisu. Bez czyjegoś konta inny nie może istnieć.Obciążenie jest efektem uznania innego rachunku i odwrotnie.Tabela porównawcza Podstawa do porównania Obciążyć Kredyt 1. Definicja Jest to wykorzystanie wartości do transakcji.Jest źródłem wartości transakcji. 2. Zastosowanie Służy do wyrażenia wzrostu / spadku aktywów i kosztów lub zobowiązań i dochodów.Kredyt służy do wyrażenia wzrostu / spadku zobowiązań i dochodów lub aktywów i kosztów. 3. W dzienniku Obciążenie to pierwsze zarejestrowane konto.Kredyt jest rejestrowany po koncie debetowym, po którym następuje słowo „Do. 4. Umieszczenie w formacie T. Jest zawsze umieszczony po prawej stronie.Zawsze znajduje się po lewej stronie. 5. Równanie Obciążenie jednego konta wpływa na „Aktywa = Pasywa + Kapitał.Na „Aktywa = Pasywa + Kapitał wpływa również uznanie jednego konta. 6. Równoważenie W systemie podwójnego wpisu samo obciążenie nie może zrównoważyć całej transakcji.Podobnie kredyt również nie może zrównoważyć całej transakcji bez pomocy konta debetowego. 7. Przykład „Sprzedaż za gotówkę. Wraz ze wzrostem „gotówki będziemy obciążać „gotówką.Wraz ze wzrostem „sprzedaży będziemy kredytować „sprzedaż.WniosekDebet i kredyt istnieją razem, jak bliźniaki w księgowości. Jeśli zrozumiesz jedno, zrozumienie drugiego stanie się znacznie prostsze.

    Zasady rachunkowości są oczywiste. Gdybyś tylko pamiętał, co rośnie, a co maleje, byłbyś w stanie zidentyfikować, które konto powinno zostać obciążone, a które konto zasilone.

    Wystarczy wziąć przykład i spróbować. Wybierz dowolną transakcję biznesową i spróbuj zarejestrować zapis księgowy. Z łatwością zrozumiesz znaczenie i zastosowanie debetu i kredytu.

    Debet a kredyt w księgowym wideoZalecane lekturyTo był przewodnik po rachunkowości debetowej i kredytowej. Tutaj omawiamy najważniejsze różnice między debetem a kredytem z infografiką i tabelą porównawczą. Możesz również zapoznać się z następującymi artykułami, aby dowiedzieć się więcej o rachunkowości.

    We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy