Czy karty kredytowe są bezpieczniejsze niż karty debetowe?

17.02.2021
Category: Twoim Raporcie

W tym artykule:

 • Różnica między kartami kredytowymi a kartami debetowymi
 • Odrębne przepisy ograniczają Twoją odpowiedzialnośćKiedy bezpieczniej jest używać karty debetowej?Kiedy bezpieczniej jest używać karty kredytowej?Jak zachować bezpieczeństwo bez karty kredytowejKiedy zastanawiasz się, czy użyć karty kredytowej lub debetowej do zakupu, możesz nie wiedzieć, który produkt jest lepszy ze względów bezpieczeństwa. Każdy z nich to plastikowy prostokąt, którego można używać w tych samych miejscach, zwykle do tych samych rzeczy, więc możesz się zastanawiać, czy naprawdę jest duża różnica. Karty kredytowe zapewniają konsumentom zwiększoną ochronę przed oszustwami, ale korzystanie z kart debetowych ma pewne zalety w zakresie bezpieczeństwa osobistego. Oto, co musisz wiedzieć, aby podjąć właściwą decyzję.

  Różnica między kartami kredytowymi a kartami debetowymi

  Chociaż karty kredytowe i debetowe wyglądają i działają podobnie, są to dwa bardzo różne produkty. Karty kredytowe są wyposażone w linię kredytową, czyli stałą kwotę, jaką możesz pożyczyć od emitenta. Po każdym obciążeniu wystawca płaci handlowcowi, a kwota, którą możesz pożyczyć, jest pomniejszana o tę kwotę. Jeśli więc linia kredytowa wynosi 2000 USD, a obciążono Cię kwotą 500 USD, zostało Ci jeszcze 1500 USD na pożyczkę. Zapłać 500 $ przed zakończeniem bezodsetkowego okresu karencji, a limit wzrośnie do 2000 $; ale płać mniej, a kwota, którą jesteś winien, jest przenoszona na następny miesiąc i doliczane są odsetki.

  Nie ma pożyczek związanych z kartami debetowymi. Są raczej połączone z Twoim kontem rozliczeniowym, więc kiedy używasz karty debetowej, korzystasz z własnej puli środków. Po dokonaniu zakupu pieniądze są przelewane z Twojego konta bankowego do sprzedawcy, aby zapłacić za to, co kupiłeś. Za każdym razem, gdy korzystasz z karty debetowej, kwota na Twoim koncie zmniejsza się o kwotę zakupu. Możesz dodać do swojego konta czekowego w dowolnym momencie.

  Odrębne przepisy ograniczają Twoją odpowiedzialność

  Jeśli chodzi o ochronę konsumentów, w grę wchodzą różne przepisy. W przypadku kart kredytowych ustawa Fair Credit Billing Act (FCBA) gwarantuje, że nie będziesz odpowiedzialny za nieuczciwie otwarte lub używane konta. Gdyby ktoś zabrał Twoją kartę kredytową na zakupy, najwyższa kwota to 50 USD. W rzeczywistości większość wydawców kart kredytowych w ogóle nie będzie kłopotać się obciążeniem Cię taką kwotą. Po zidentyfikowaniu oszustwa błędne opłaty zostaną zwrócone na Twoje konto.

  Prawo dotyczące kart debetowych nie jest jednak tak potężne. Jeśli osoba użyła Twojej karty debetowej bez Twojej wiedzy lub upoważnienia, Twoja odpowiedzialność jest chroniona ustawą o elektronicznym transferze środków, która daje Ci prawo do kwestionowania nieuczciwych transakcji. Ale lepiej działaj szybko. Jeśli powiadomisz bank, że Twoja karta została skradziona lub przejęta, zanim ktoś jej użyje, nie będziesz odpowiedzialny za żadne przyszłe transakcje. Poczekaj dwa dni robocze po oszustwie, a być może będziesz musiał zapłacić do 50 USD. Przegap ten termin i poczekaj 60 dni, a Twoja odpowiedzialność wzrośnie do 500 USD. Niech minie 60 dni, a Twoja odpowiedzialność będzie nieograniczona, co oznacza, że ​​wszystkie pieniądze na koncie, które zostały zabrane, mogą zostać utracone na zawsze.

  Nawet jeśli na czas zgłosisz oszukańcze obciążenie karty debetowej, zwrot kosztów może potrwać do dwóch tygodni. To może postawić cię w niepewnej sytuacji. Możesz nie mieć wystarczającej ilości gotówki na opłacenie tak istotnych wydatków, jak czynsz, kredyt hipoteczny, jedzenie lub gaz. A jeśli uniemożliwia to opłacenie rachunków za kartę kredytową i pożyczki, opóźniona płatność może znaleźć się w Twoim raporcie kredytowym, co negatywnie wpłynie na Twoje wyniki kredytowe.

  Kiedy bezpieczniej jest używać karty debetowej?

  Chociaż ochrona prawna kart debetowych może nie być tak przyjazna dla konsumenta, jak w przypadku kart kredytowych, istnieje kilka istotnych powodów, aby z nich korzystać.

  Po pierwsze, karty debetowe mogą pomóc w uniknięciu ogromnego zadłużenia. Karty kredytowe są cennymi narzędziami płatniczymi, ale jeśli używasz ich w niewłaściwy sposób, mogą zagrozić Twojemu zdrowiu finansowemu. Według danych Experian z czwartego kwartału 2018 r., Średnie saldo na karcie kredytowej konsumenckiej w USA wynosi 6445 USD, co oznacza dużo pieniędzy do zadłużenia. Kiedy jesteś winien zbyt dużo na swoich kartach kredytowych, nie tylko negatywnie wpływa to na Twój wynik finansowy, ale także na raporty kredytowe i wyniki kredytowe. Dostępne i wysokie linie kredytowe prowadzą do dziury bardzo wielu ludzi.

  Skupiając się na używaniu karty debetowej do większości wydatków, możesz ominąć ten problem. Stwórz budżet, aby zrozumieć swoje potrzeby w zakresie przepływów pieniężnych i trzymaj wystarczającą ilość pieniędzy na koncie czekowym, aby je spełnić. Kiedy skończą Ci się fundusze, możesz wycofać się z wydatków.

  Po drugie, podczas wypłacania gotówki karty debetowe są również bezpieczniejsze finansowo niż karty kredytowe. Kiedy używasz karty debetowej do pobierania pieniędzy z bankomatu Twojego banku (a także z bankomatów stowarzyszonych i sprzedawców detalicznych, takich jak apteki i supermarkety), nie zostaniesz obciążony opłatą z góry. Wypłać gotówkę z karty kredytowej, a do salda zostanie doliczona opłata w wysokości od 3% do 5% pobranej kwoty, a odsetki zaczną być naliczane natychmiast.

  Kiedy bezpieczniej jest używać karty kredytowej?

  Oczywiście karty debetowe mają pewne zalety budżetowe. Ale jest kilka kluczowych obszarów, w których karty kredytowe są zwycięzcami pod względem ochrony konsumentów. Na przykład:

  • Zakupy online. Do zakupów online można używać obu typów kart, ale preferowanym instrumentem jest karta kredytowa. Nie chcesz dawać sprytnym złodziejom, którzy trollują w Internecie wszystkie pieniądze na Twoim koncie rozliczeniowym, a następnie musisz czekać, aż zostaną zwrócone.
  • Podróżny. Będąc w trasie, będziesz chciał mieć dostęp do dużej ilości pieniędzy „na wszelki wypadek. Jeśli jesteś ograniczony tylko do tego, co znajduje się na Twoim koncie czekowym, w nagłych wypadkach możesz nie mieć. Ponadto, jeśli Twoje karty kredytowe zostaną skradzione i wykorzystane, pełna linia kredytowa będzie dostępna bezzwłocznie po zgłoszeniu kradzieży. Kupowanie dużych biletów. Karty kredytowe są idealnym rozwiązaniem w przypadku szczególnie kosztownych zakupów, takich jak sprzęt elektroniczny i sprzęt AGD, ponieważ FCBA chroni Cię przed sporami. Jeśli przedmiot dotrze uszkodzony lub nie spełnia oczekiwań (a próby rozwiązania problemu ze sprzedawcą nie powiodą się), możesz zażądać obciążenia zwrotnego od wystawcy karty kredytowej, a otrzymasz zwrot pieniędzy. Niektóre karty kredytowe oferują również ochronę zakupów, która zabezpiecza Twoje zakupy przed kradzieżą, utratą i przypadkowym uszkodzeniem. Jeśli Twoja karta kredytowa ma przedłużoną ochronę gwarancyjną, możesz zgłosić reklamację nawet po wygaśnięciu okresu gwarancyjnego oryginalnego producenta.Jak zachować bezpieczeństwo bez karty kredytowej

   Wolisz używać karty debetowej do większości zakupów? Nie ma problemu, po prostu postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

   • Ogranicz środki na koncie czekowym. Nie przechowuj więcej niż możesz stracić na koncie czekowym powiązanym z Twoją kartą debetową. Dobrą techniką jest otwarcie dwóch rachunków, jednego do czeków, a drugiego do celów oszczędnościowych, w tym samym banku. Zatrzymaj tylko tyle pieniędzy, ile chcesz wydać na koncie czekowym, a następnie przelej pieniądze z konta oszczędnościowego, gdy to konieczne.
   • Uważaj na zabezpieczenie przed debetem.Dzięki ochronie kredytu w rachunku bieżącym Twój bank będzie korzystał z połączonego źródła środków, takiego jak konto oszczędnościowe lub karta kredytowa, w celu pokrycia transakcji przekraczających kwotę na koncie czekowym. Zaletą jest to, że unikniesz opłat za debet. Wadą jest to, że jeśli złodziej użyje Twojej karty debetowej, osoba ta będzie mogła nie tylko pobrać pieniądze z Twojego konta rozliczeniowego, ale także z połączonego konta. Jeśli obawiasz się szczególnie oszustwa, możesz wyłączyć tę funkcję.Monitoruj wyciągi z konta.Zawsze dobrze jest uważnie obserwować wszystkie transakcje. Codziennie lub co tydzień korzystaj z aplikacji banku lub przeglądaj wyciągi online. Nie tylko będziesz w stanie planować wydatki z wyprzedzeniem, ale także wykryjesz wszelkie oszukańcze działania, którymi musisz się zająć, zanim zaszkodzą.Czy więc karty kredytowe są bezpieczniejsze niż karty debetowe? Jeśli chodzi o korzyści związane z ochroną konsumentów, zwykle odpowiedź brzmi „tak. Ale jeśli chcesz zbudować barierę przed dużymi saldami kart kredytowych, które mogą być również niebezpieczne, karta debetowa może być lepszym wyborem. Jednak posiadanie obu typów i używanie ich w sposób świadomy pomoże ci uniknąć niebezpieczeństwa.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy