Czechy: Wystarczy władzy ODS w stolicy, Pragę wzrusza TOP 09

Czechy: Wystarczy władzy ODS w stolicy, Pragę wzrusza TOP 09
Category: inne
27 lipca, 2020

Piątkowo-sobotnie decyzje samorządowe w Czechach położyły kres władzy Obywatelskiej Partii Demokratycznej w Pradze – wskazują wstępne rezultaty głosowania. Jej polozenie zajmie partner z rządzącej koalicji a mianowicie partia Zwyczaj Odpowiedzialność Prosperity 09 (TOP 09).

ODS nie powiodło się również przy innych dużych miastach. Przed czterema laty partia przedstawienie premierowe Petra Neczasa spektakularnie zwyciężyła w stolicy, a oprócz tego przejęła władzę w 21 miastach statutowych. Tym razem wygrała wybory tylko w czterech z nich. W trzynascie ośrodkach miastowych, w tym po drugim, w odniesieniu do wielkości Brnie, zastąpi ją Czeska Seria Socjaldemokratyczna (CzSSD), w dwóch – TOP 09, natomiast w 1 – ruch Sprawy Ogólne (VV).

W Pradze najwięcej głosów zdobyła właśnie Zwyczaj Odpowiedzialność Prosperity 09, która – wedlug przeliczeniu około 90 proc. kart wyborczych – otrzymała poparcie wiecej niz 30 proc. głosujących. Najwidoczniej kandydat tejze partii, ekonomista i były szef Narodowego Banku Czeskiego Zdeniek Tuma, zostanie kolejnym prezydentem stolicy.

ODS rządziła w Czeskiej pradze od 1992 roku.

Premier Petr Neczas oświadczył, że wyniki wyborów nie zmienią stosunków przy rządzącej koalicji „ani na temat milimetr”. Po Czechach od czerwca rządzi koalicja kilku ugrupowań centroprawicowych: ODS, TOP 09 i VV.

Przy skali panstwa najwięcej głosów w typach samorządowych otrzymali kandydaci niezależni, którzy przejęli około 63 proc. głosów. Natomiast z partii politycznych na pierwszym miejscu uplasowała się ODS z poparciem 7, 23 proc. wyborców, a za nią CzSSD z 6, 64 proc. zwolenników.

Kolejnym zaskoczeniem obecnego głosowania okazał się powrót ludowców, którzy w majowych wyborach nie dostali się do Izby Poselskiej. Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna a mianowicie Czechosłowacka Wsad Ludowa (KDU-CzSL) w piątek i sobotę otrzymała przy całych Czechach 6, trzynascie proc. głosów.

Wraz z doborami samorządowymi odbywała się również pierwsza tura wyborów mających wyłonić zmienianą co wiecej niz jeden lata 1/3 składu Senatu, czyli dwudziestu siedmiu senatorów. W tym głosowaniu największe poparcie zdobyła CzSSD, która do ustalonej na przyszły piątek i sobotę pozostalej tury wprowadziła 22 kandydatów. ODS udało się zdobyć poparcie na rzecz 19 ubiegających się o fotel przy wyższej izbie parlamentu, TOP 09 – czterech, KDU-CzSL – kilku, a VV – jednego.

„Sukcesem jest wygrać wybory, więc to nie jest sukces” – skomentował wyniki głosowania do Senatu szef rządu.

Frekwencja – według komisji wyborczej w Pradze – wyniosła około 45 proc. Pełne efekty wyborów powinny być znane w niedzielę.

Sobotni wieczór wyborczy cieszył się dużym zainteresowaniem. Transmisje telewizyjne wraz z centrów wyborczych Czesi oglądali m. in. w gospodach, entuzjastycznie reagując na rezultaty swoich faworytów.

Michał Zabłocki (PAP)

zab/ fit/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy