Czabański: nie widzę miejsca w Polskim Radiu dla Trusiewicza i Wojan

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

(dochodzi wypowiedź prezesa Polskiego Radia)

dwadziescia. 7. Stolica polski (PAP) – Prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański powiedział w czwartek PAP, że nie patrzy miejsca przy Polskim Radiu dla obecnego wiceszefa Porady Nadzorczej spółki – Rafała Trusiewicza, i jego siostry – pełniącej z jego rekomendacji funkcję członka Zarządu spółki – Aniry Joanny Wojan.

Czabański za „niedopuszczalne i niesprzyjajace dla spółki” uznał zalecanie Wojan przez Trusiewicza do Zarządu PR. Dopiero później okazało się, że ów firma siostrą Trusiewicza. On osobiscie wcześniej nie zaakceptowac poinformował na temat fakcie nikogo z członków Rady Nadzorczej spółki.

„Po tym, co się stało, nie widzę dla nich obojga miejsca w spółce” – powiedział PAP Krzysztof Czabański.

„Oczekuję, że kobieta Wojan jak najszybciej złoży rezygnację. Im pospieszniej to sprawi, tym lepiej gwoli spółki” a mianowicie dodał.

Wcześniej w czwartek przewodnicząca Porady Nadzorczej Polskiego Radia Irena Kleniewska powiedziała PAP, że dalsza praca Aniry Wojan w Zarządzie Radia stoi „pod symbolem zapytania”.

„Jest to rzecz do rozważenia, ponieważ okoliczności, które spowodowały wybór pani Wojan na funkcję członka zarządu, są niestety dość negatywne. Po związku z tym, pod spodem znakiem pytania jest jej dalsza praca” – powiedziała PAP Kleniewska.

Szefowa RN spółki powiedziała, że Trusiewicz ma złożyć rezygnację sposród pełnionej funkcji, ale – jak zaznaczyła – na razie wie w ten sposób jedynie z „zasłyszanych wieści”. „Do mnie nic bezposrednio nie wpłynęło” – wyjaśniła. Dodała, że gdyby Trusiewicz nie podał się sluzace do dymisji, to Rada Nadzorcza będzie zbyt jego odwołaniem. W do niej opinii, postępowanie Trusiewicza „trzeba ocenić jednoznacznie negatywnie”, natomiast rekomendowanie sluzace do zarządu siostry i niepoinformowanie o tym członków RN to „absolutnie niedopuszczalna sytuacja”.

Czwartkowy „Dziennik” napisał, że Trusiewicz już po środę podał się az do dymisji.

Wojan jest absolwentką iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego. Była reporterką ECO Televisa – latynoamerykańskiego odpowiednika CNN a mianowicie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim, w Wydziale Polonistyki prowadzi zaklady „nowych technik medialnych”. Dzieki członka Zarządu PR została wybrana 16 lipca.

Poza nią, RN wybrała także: historyka, orientalistę i publicystę Jerzego Targalskiego oraz socjologa i dziennikarza Michała Dylewskiego. Od 30 czerwca Polskim Radiem jednoosobowo zarządzał prezes Czabański. (PAP)

ktt/ jer/ hes/