Co zrobić, gdy znajdziesz zgubioną kartę kredytową

17.02.2021

Quiz: Jesteś w restauracji, sklepie albo idziesz chodnikiem. Zauważasz zgubioną kartę kredytową na ziemi. Co powinieneś teraz zrobić?

Kontynuuj czytanie poniżej

Więcej na ten temat.

Jeśli wybrałeś opcję 4, nie jesteś tylko dobrym samarytaninem, jesteś sprytny. Chociaż inne opcje wydają się rozsądne, nie są najlepszym wyborem. Te trzy „zakazy i jedno „rób wyjaśniają, dlaczego dzwonienie pod numer 800 na karcie i zgłaszanie jej jako zagubionej jest najlepszym wyborem, jeśli znajdziesz kartę kredytową.

Nie: oddaj kartę kasjerowi lub przełożonemu.Często wydaje się to pierwszym logicznym krokiem: „Większość z nas wolałaby nie zajmować się utraconym majątkiem innej osoby, więc naszą reakcją jest natychmiastowe przekazanie go komuś, kto może być za to odpowiedzialny – mówi Greg Meyer, menedżer ds. Relacji ze społecznością w Meriwest Unia Kredytowa w San Jose w Kalifornii, niestety, niestety nie wiadomo, jak uczciwy jest ten pracownik, ostrzega Meyer.

Zgadza się z tym Joseph Steinberg, dyrektor generalny Green Armor Solutions, firmy zajmującej się oprogramowaniem do cyberbezpieczeństwa z siedzibą w Hackensack w stanie New Jersey. Mówi, że pracownik mógłby łatwo zapisać numer karty i spróbować użyć go samodzielnie w Internecie lub sprzedać numer karty grupie oszustów. Zdaniem Steinberga, doświadczony złodziej potrzebuje tylko kilku sekund, aby użyć małego czytnika elektronicznego do odczytania danych z paska magnetycznego karty kredytowej lub po prostu sfotografować przód i tył karty, i voila! „Mają teraz wszystkie informacje potrzebne do przeprogramowania pustej karty, takiej jak elektroniczny klucz hotelowy, i utworzenia nowej karty kredytowej. Korzystanie z informacji o skradzionych kartach kredytowych w Internecie jest jeszcze łatwiejsze – żadna karta fizyczna nie jest potrzebna – mówi.

Konkluzja:nie ufaj sprzedawcom detalicznym – nawet menedżerom – w przypadku zgubienia karty kredytowej.

Nie: Wezwij policję.Jedno zastrzeżenie: jeśli znajdziesz cały portfel, z dowodem osobistym, walutą i kartami kredytowymi, należy zadzwonić do władz. Ale jeśli znajdziesz tylko jedną kartę kredytową, eksperci twierdzą, że istnieją skuteczniejsze sposoby pomocy: „Większość sił policyjnych działa dość słabo i musi poświęcić swój czas na ściganie poważnych przestępstw i przestępców. Nie mają czasu, aby odebrać zgubioną kartę kredytową od ciebie lub wyśledzić jej właściciela – mówi Meyer. „Z punktu widzenia instytucji finansowej wolelibyśmy, abyś zadzwonił pod numer podany na odwrocie karty, co przekieruje Cię do banku, który wydał kartę.

Meyer mówi, że przedstawiciele obsługi klienta najprawdopodobniej poproszą cię o zniszczenie karty po udostępnieniu nazwiska i numeru konta osoby. Zadbają również o powiadomienie właściciela.

Konkluzja:nie drażnij gliniarzy. Po prostu skierują Cię do dzwonienia pod numer 800 karty.

Nie: Spróbuj wyśledzić właściciela.Może być kuszące, aby wskoczyć do Internetu i poszukać nazwiska właściciela karty lub sprawdzić, czy możesz wysłać wiadomość do właściciela na Facebooku. W końcu chciałbyś zrobić dobry uczynek i oddać kartę z powrotem w ręce właściciela. Może to wyeliminować kłopoty z uzyskaniem nowej karty i być może konieczności aktualizowania automatycznych rachunków (opłaty za siłownię, rachunki za media, konta zakupów online), które były powiązane z kartą.

Nie próbuj tego. Po pierwsze, nie możesz być pewien, że znajdziesz odpowiednią osobę – zwłaszcza jeśli właściciel karty ma wspólne imię. Co ważniejsze, „Ktoś inny mógł już nieuczciwie użyć karty, zanim ją znalazłeś. Być może upuścił ją, aby wyglądała, jakby została niewinnie zgubiona, ostrzega Steinberg. Jeśli właściciel to zgłosi i jest jakakolwiek kwestia, kto go ukradł lub użył, możesz zostać wezwany na przesłuchanie i nagle to ty będziesz cierpieć.

Właścicielowi karty stosunkowo łatwo jest otrzymać nową kartę i przełączyć na nią płatności automatyczne. „Posiadacze kart mogą zażądać awaryjnej wymiany karty, która jest im dostarczana w ciągu jednego dnia roboczego w kraju i dwóch dni za granicą, albo bank musi zapewnić posiadaczowi karty dostęp do gotówki – mówi rzeczniczka MasterCard Sarah Ely. Procedury wizowe są podobne. Właściciele kart American Express mogą również osobiście odebrać kartę zastępczą w jednym z biur podróży firmy.

„Jeśli chodzi o płatności automatyczne, zostaną one przelane na konto zastępcze – mówi rzeczniczka karty Discover Katie Allmaras. „Jednak fakturowanie automatyczne jest umową między naszym członkiem karty a sprzedawcą, a poszczególni sprzedawcy mogą mieć szczególne wymagania w tym zakresie – mówi Allmaras.

Firma MasterCard Ely twierdzi, że banki i spółdzielcze kasy pożyczkowe, które wydają firmowe karty, „mogą korzystać z naszego automatycznego aktualizatora rozliczeń, który bezproblemowo zarządzałby tym procesem na zapleczu, aktualizując szczegóły konta dla sprzedawców rozliczających się automatycznie. Proces American Express jest podobny. Tłumaczenie: Automatyczne płatności prawdopodobnie przejdą na kartę zastępczą właściciela bez większych problemów.

Konkluzja:nie jesteś prywatnym detektywem. Wydawca karty może z łatwością powiadomić własnego klienta, a wymiana kart jest rutyną.

Tak: Zadzwoń pod bezpłatny numer znajdujący się na odwrocie karty i zgłoś go jako zagubiony.To jest twój najprostszy, najlepszy ruch. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Wydawca natychmiast zablokuje konto, aby nie można było z niego korzystać – na wypadek gdyby oszust znalazł kartę przed Tobą – powiadom o tym właściciela i zajmij się wydaniem karty zastępczej. „Istnieje duża szansa, że ​​właściciel zdał sobie już sprawę, że zaginął i mimo wszystko zgłosił to, ale jest to sprytne – i przemyślane – dodatkowe zabezpieczenie – mówi Meyer.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy