Co to są GSE hipoteczne?

17.02.2021

Powiązane artykuły

Jeśli znasz Freddie Mac i Fannie Mae, to znasz przedsiębiorstwa sponsorowane przez rząd, podmioty finansowe utworzone przez Kongres w celu obniżenia kosztów pożyczek dla właścicieli domów i realizacji określonych celów polityki publicznej. Ta ostatnia wiąże się przede wszystkim z poszerzaniem efektywności rynków kapitałowych. Fannie Mae i Freddie Mac robią to, kupując, a następnie zabezpieczając pożyczki od Agencji Finansowania Mieszkaniowego, wraz z innymi pożyczkodawcami. Podmioty te mogą następnie udzielić większej liczby kredytów hipotecznych osobom o niskich i średnich dochodach. Federalne banki kredytów mieszkaniowych zapewniają swoim członkom wsparcie i udostępniają przystępne fundusze mieszkaniowe. Rząd federalny zapewnia pewną formę hipoteki GSE od 1916 r. Obecnie GSE posiadają około 5 bilionów dolarów hipotek.

Jak działają GSE hipoteczne

Mieszkaniowe GSE, do których zalicza się 11 Federalnych Banków Kredytów Domowych, Federal Home Loan Mortgage Corporation (Freddie Mac), Federal National Mortgage Association (Fannie Mae) i Government National Mortgage Association (Ginnie Mae), kupują kredyty hipoteczne na wtórnych rynkach hipotecznych od pożyczkodawcy. Kiedy te kredyty hipoteczne są sprzedawane, pożyczkodawcy wykorzystują fundusze do udzielania kredytów osobom kupującym domy. GSE nie pożyczają pieniędzy bezpośrednio społeczeństwu. Poza zakupem pożyczek na rynku wtórnym, GSE gwarantują pożyczki osobom trzecim i emitują obligacje agencyjne, które są obligacjami krótko- lub długoterminowymi. Obligacje te są zwolnione z podatków stanowych i lokalnych. Choć uważane za stosunkowo bezpieczne, w przeciwieństwie do amerykańskich agencji obligacji skarbowych obligacje nie mają pełnego poparcia rządu USA, więc chociaż ryzyko niewypłacalności jest niskie, istnieje.

Fannie Mae i Freddie Mac również kupują kredyty hipoteczne i tworzą pakiety lub pule papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką. Te papiery wartościowe są następnie sprzedawane inwestorom, którzy otrzymują miesięczny dochód z odsetek, gdy właściciele domów z zabezpieczonymi hipotekami płacą miesięczny rachunek. Jednak ze względu na charakter papierów wartościowych kwota, jaką inwestor otrzymuje co miesiąc, może się różnić. Możesz kupić te papiery wartościowe za pośrednictwem brokera, przy czym większość z nich wymaga minimalnej inwestycji w wysokości co najmniej 10 000 USD. Papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką są również dostępne za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych i mają niższe kwoty inwestycji początkowej.

Powszechnie uważa się, że rząd Stanów Zjednoczonych nie zezwoli na niewypłacalność obligacji agencji. Wynik miałby ogromny negatywny wpływ na rynki i całą gospodarkę. Poza swoim wpływem na wtórnym rynku kredytów hipotecznych GSE są największymi instytucjami finansowymi w kraju. Podczas kryzysu związanego z kredytami hipotecznymi subprime w 2008 roku rząd federalny skierował zarówno Freddiego Maca, jak i Fannie Mae pod opiekę konserwatorską, ale nie pozwolił im upaść.

GSE i przeciętny nabywca domu

GSE, z wyjątkiem banków kredytu rolnego, nie pożyczają pieniędzy bezpośrednio osobom fizycznym. Jeśli jednak kupujesz dom za pożyczkę Federal Housing Administration, pośrednio korzystasz z GSE. Odkąd zostały stworzone przez administrację Roosevelta w latach trzydziestych XX wieku, Freddie Mac, Fannie Mae i inne GSE pomogły milionom ludzi w zakupie domów, prowadząc do posiadania domu jako integralnej i niedrogiej części amerykańskiego snu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy