Co rozwód oznacza dla twojego kredytu hipotecznego?

17.02.2021
Category: Jesteś Winien
Napisane przez Martina Lane, redaktora naczelnego
Rozwód lub rozstanie z partnerem, gdy masz razem niespłacony wspólny kredyt hipoteczny, może być trudne. Oto opcje, dzięki którym będzie mniej stresujące.

Zastanów się dobrze, zanim zabezpieczasz inne długi w swoim domu. Twój dom może zostać przejęty, jeśli nie będziesz spłacać kredytu hipotecznego lub innego zabezpieczonego długu.

Płać dalej kredyt hipoteczny

Jeśli przechodzisz przez rozwód, musisz spłacać kredyt hipoteczny, nawet jeśli wyprowadziłeś się z domu rodzinnego.

Kiedy dwie osoby zaciągają wspólny kredyt hipoteczny, obie zgadzają się na równą odpowiedzialność za dług do czasu spłaty kredytu hipotecznego, a nie tylko wtedy, gdy mieszkasz w nieruchomości.

Jeśli nie spłacisz kredytu hipotecznego w terminie, zniszczy to Twoją historię kredytową, a także historię Twojego byłego partnera.

Jeśli jedna osoba odmówi zapłaty, może to przynieść odwrotny skutek, jeśli w rezultacie stracisz dom lub jeśli rozwód trafi do sądu.

Skontaktuj się ze swoim bankiem

Gdy tylko dowiesz się, że będziesz się rozdzielać, poinformuj o tym pożyczkodawcę hipotecznego, zwłaszcza jeśli masz problemy ze spłatą spłaty kredytu hipotecznego.

Banki są zazwyczaj przychylne parom przechodzącym rozwód lub separację i mogą być skłonne zaoferować Ci urlop płatniczy, aby złagodzić dodatkowe obciążenie finansowe.

Może to dać ci chwilę wytchnienia na poradzenie sobie z początkową separacją, ale pierwotna umowa hipoteczna będzie nadal obowiązywać i konieczne będzie znalezienie długoterminowego rozwiązania.

Sprawdź swoje opcje

Sprzedaj się i wyprowadź

Jeśli oboje wyprowadzicie się z mieszkania, sprzedaż domu i spłata kredytu hipotecznego mogą być najmniej kłopotliwym sposobem na przejście po separacji.

W takich okolicznościach jakikolwiek kapitał pozostały po spłacie kredytu hipotecznego zostanie uznany za majątek małżeński i podzielony między was dwoje.

To, kto otrzyma co z pozostałych funduszy, może być przedmiotem sporu. Uzgodnienie między wami, kto dostaje to, co często jest najszybsze i najtańsze.

Jeśli nie możesz dojść do porozumienia, sprawa będzie musiała zostać rozstrzygnięta w sądzie rozwodowym, gdzie będziesz musiał zasięgnąć porady prawnej w sprawie swoich praw.

Jeśli wyprowadzisz się i kupisz nową nieruchomość, możesz tutaj porównać oferty kredytów hipotecznych.

Kontynuuj spłatę istniejącego kredytu hipotecznegoMożesz zdecydować się na dalsze spłacanie istniejącego kredytu hipotecznego, zwłaszcza jeśli prawie go spłaciłeś, a rozwód jest na dobrych warunkach.

Może to być również przydatne, jeśli kredyt hipoteczny jest ustalony na kilka lat i oznaczałby, że zapłaciłbyś wysokie opłaty hipoteczne, aby przenieść się w inne miejsce.

Upewnij się, że Ty i Twój partner nadal będziecie mogli sobie pozwolić na spłatę kredytu hipotecznego i innych kosztów utrzymania.

Zachowaj własnośćJeśli Ty lub Twój partner zamierzacie mieszkać w domu, musicie przenieść wyłączną własność na lokatora.

Przeniesienie kredytu hipotecznego na jedno nazwisko będzie wiązało się z zakupem przez jednego wspólnika udziału w nieruchomości, w tym kapitału własnego, drugiego.

Będziesz musiał udowodnić, że najemca będzie w stanie sam sobie pozwolić na kredyt hipoteczny – pamiętaj, że dotychczasowy pożyczkodawca nie ma obowiązku usuwania żadnego z was ani przeniesienia hipoteki na jedno nazwisko.

Jeśli Twój pożyczkodawca uważa, że ​​stać Cię na kredyt hipoteczny, może zgodzić się, abyś został jedynym posiadaczem kredytu hipotecznego.

Będziesz wtedy musiał kupić udział swojego byłego partnera w nieruchomości, zanim hipoteka zostanie przypisana do twojego nazwiska. Może to wymagać oszacowania bieżącej wartości w celu określenia poziomu kapitału własnego w nieruchomości.

Jak uzyskać nowy kredyt hipoteczny tylko na swoje nazwiskoPrzeniesienie wspólnego kredytu hipotecznego pod jedno nazwisko może zapewnić taką samą przerwę finansową, jak sprzedaż przy jednoczesnym zachowaniu własności istniejącego domu.

Jeśli potrzebujesz pożyczyć pieniądze, aby sfinansować zakup udziału partnera, musisz udowodnić, że możesz sobie pozwolić na dodatkowe pożyczki.

Możesz wtedy otrzymać kredyt hipoteczny na własne nazwisko. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniej oferty, skontaktuj się z brokerem kredytów hipotecznych.

Jeśli wolisz się wyprowadzić i sprzedać swój udział w domu swojemu partnerowi, działa to w ten sam sposób.

Jeśli zaistnieje jakiś spór dotyczący wartości nieruchomości lub poziomu kapitału własnego należnego Twojemu partnerowi, możesz skończyć w sądzie w celu wynegocjowania ugody.

Potrzebujesz ubezpieczenia?Tak, potrzebujesz ubezpieczenia budynków, aby uzyskać kredyt hipoteczny na większość rodzajów nieruchomości, ale są inne rodzaje ubezpieczenia, których możesz potrzebować. Na przykład ubezpieczenie dochodu może pokryć spłaty kredytu hipotecznego w przypadku utraty pracy. Ochrona ta może być szczególnie przydatna, jeśli samodzielnie przejmujesz spłaty kredytu hipotecznego.

Czy starsi kredytobiorcy mogą uzyskać nowy kredyt hipoteczny?A co jeśli masz ujemny kapitał?

Jeśli rozwiodłeś się, gdy Twój wspólny dom ma ujemny kapitał własny, może być trudno sprzedać dom i spłacić w całości kredyt hipoteczny.

Być może będziesz musiał podzielić niespłacony dług między siebie lub zawrzeć umowę z dostawcą kredytu hipotecznego.

Porozmawiaj ze swoim dostawcą kredytu hipotecznego, aby omówić dostępne opcje lub uzyskać niezależną poradę prawną.

Jeśli następnie potrzebujesz nowego kredytu hipotecznego, porównaj oferty, które możesz uzyskać z ujemnym kapitałem własnym.

Oto wszystkie opcje, jeśli masz ujemny kapitał własny.

Uzyskaj poradę

Odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie zależy od Twoich okoliczności. Na przykład, jeśli nie ma dzieci, najlepszą opcją może okazać się sprzedaż nieruchomości i zmniejszenie strat.

Ale jeśli twoją własnością jest dom rodzinny, ty lub twój partner możecie chcieć dalej tam mieszkać, aby zmniejszyć wpływ rozwodu na wasze dzieci.

Niezależnie od rozważanej opcji powinieneś zasięgnąć niezależnej porady. Możesz skorzystać z usług prawnika lub jest kilka organizacji charytatywnych i innych, które mogą wyjaśnić, co musisz zrobić, i w razie potrzeby wskazać Ci kierunek porady prawnej. Skontaktuj się z Relate lub Citizens Advice, aby uzyskać pomoc.

Możesz również omówić swoje opcje finansowe z niezależnym doradcą finansowym; oto przegląd, jak znaleźć taką, której możesz zaufać.

Nieporozumienia i orzeczenia prawne

Jeśli twój rozwód nie okazał się tak polubowny, jak się spodziewałeś i istnieje spór co do tego, kto jest uprawniony do czego, możesz zostać skierowany do sądu.

Należy mieć świadomość, że bardzo rzadko jest to przypadek prostego podziału 50/50, gdy postępowanie rozwodowe kieruje się do sądu.

Przy podejmowaniu decyzji o tym, co stanie się z domem małżeńskim, sądy biorą pod uwagę szeroki zakres okoliczności.

Jeśli są w to zaangażowane dzieci, to ich dobro będzie głównym zmartwieniem sądu. Podejmując decyzję, wezmą również pod uwagę sytuację finansową obu stron.

Jeśli Twój rozwód osiągnął ten etap, będziesz musiał zasięgnąć niezależnej porady prawnej. Może to być czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie, ale jest to jedyna realistyczna opcja, jaką masz w obliczu wyprawy do sądu.

Możesz uniknąć kosztów zakłócenia, jeśli wcześniej uzgodnisz jak najwięcej. Spróbuj skorzystać z pomocy strony trzeciej, takiej jak Rada Mediacji Rodzinnej, która może być w stanie pomóc.

Rozważ swoje inne aktywa finansowe

Musisz dowiedzieć się, jak podzielić resztę swoich finansów po rozwodzie

Twoje oszczędności i inwestycje, np. Emerytury, ISA, konta oszczędnościowe lub akcje

Pieniądze, które jesteś winien, np. Zadłużenie na karcie kredytowej, debet w rachunku bieżącym lub pożyczki

Dzielenie funduszy emerytalnych może być ważne, ponieważ kwota, którą zgromadziliście, może być warta więcej niż dom, w zależności od wieku i okoliczności.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat radzenia sobie z finansowymi skutkami rozwodu lub separacji, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym uzyskania uczciwego ugody rozwodowej. Warto też przeczytać o tym, jak oddzielić finanse od byłego partnera.

Brak nazwiska na akcie?

Jeśli rozstajesz się ze swoim partnerem, a Twoje nazwisko nie jest wpisane na hipotekę lub akt własności domu, nie oznacza to, że nie masz żadnych praw ani roszczeń do nieruchomości.

Jeśli chodzi o rozwód w Wielkiej Brytanii, dom małżeński jest uważany za wspólny majątek i nie możesz zostać zmuszony do opuszczenia przez partnera.

Jeśli Twojego nazwiska nie ma na hipotece ani w akcie, możesz zarejestrować swoje prawa małżeńskie w księdze wieczystej, aby uniemożliwić partnerowi sprzedaż bez Twojej uwagi.

Jeśli jednak twój partner był właścicielem majątku przed zawarciem małżeństwa, będziesz mieć do niego niewielkie roszczenia prawne, jeśli chodzi o postępowanie rozwodowe.

Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, powinieneś zasięgnąć porady prawnej, aby dokładnie określić, na czym stoisz.

Jeśli jesteś kupującym po raz pierwszy, chcesz przeprowadzić się lub pożyczyć kredyt hipoteczny, możemy pomóc Ci znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego dostosowaną do Twoich potrzeb.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy