Cięcie QE3 w horyzoncie, złoty może ucierpieć

Category: waluty
27 lipca, 2020

RPP nie zaakceptowac zaskoczyła. Zaskoczyły natomiast informacje z rynku roboty w NA JUKATAN. Mogą ów lampy sugerować, że już w grudniu FOMC będzie zastanawiać się ponad cięciem QE3.

Rada Strategii Pieniężnej, w zakończonym dziś posiedzeniu, pozostawiła stopy procentowe na rekordowo niskim pulapie, jednocześnie podtrzymując deklarację wraz z listopada, że powinny ów lampy pozostać na tym poziomie co najmniej do końca pierwszego półrocza 2014 r.. Obie decyzje nie mogły zaskoczyć. Były szeroko przewidywane przez rynek.

W naszej ocenie, mając na bacznosci obecne deklaracje Rady, siłę ożywienia ekonomicznego w Polsce jak i równiez strefie ó oraz politykę monetarną największych banków centralnych (głównie Europejskiego Banku Centralnego), stop procentowe w Polsce mogą wzrosnąć najwcześniej po feriach. Jednak chociazby wówczas będzie to gest jednostkowy. Taka chęć zakomunikowania rynkowi, że zmieniło się nastawienie Porady do polityki monetarnej, a w pozostalych kwartałach naklad pieniezny pieniądza może rosnąć.

Brak najmniejszego zdziwienie ze witryny RPP sprawił, że do niej decyzje nie zaakceptowac mogły mieć większego przełożenia na notowania złotego. Polska waluta żywo natomiast reagowała na bodzce płynące sposród rynków publicznych. W tym głównie na publikację raportu ADP o sprawy na amerykańskim rynku pracy.

Po listopadzie zatrudnienie w sektorze prywatnym po USA wzrosło o 215 tys. To nie tylko rezultat lepszy od momentu prognoz, lecz przede wszystkim zapowiedź, że wydawane w piątek oficjalne informacje z rynku robocie również mogą pozytywnie zaskoczyć. Dlaczego to budzi aż tak duże emocje? Glównie dlatego, że obie nadmienione publikacje maja obowiazek przesądzić na temat nastrojach zanim grudniowym posiedzeniem Federalnego Komitetu Otwartego Branzy (FOMC). Posiedzeniem to kończy się konferencją prasową i publikacją oryginalnych projekcji makroekonomicznych. Wprawdzie wciąż oczekujemy, że Rezerwa Federalna dopiero przy przyszłym roku zdecyduje się na na wstepie ograniczenie aplikacji skupu obligacji (QE3), jednak przejrzysta komunikacja z zbytem nakazuje, żeby wcześniej ten ruch został zapowiedziany. Grudniowe posiedzenie w dodatku idealnie się nadaje.

Ryzyko, że już na grudniowym posiedzeniu FOMC podejmie decyzję ws. QE3 powinno umacniać dolara, prowokować realizację zysków na giełdach i jednocześnie mieć negatywny wpływ na złotego. W tym ostatnim sytuacji nie będzie on aczkolwiek silny, gdyż ożywienie ekonomiczne jakiego doświadcza Polska przy jakimś poziomie zakotwiczy notowania polskiej waluty. Dlatego też pozostanie kobieta pod presją sprzedających tylko do dolara, podczas gdy warsztaty EUR/PLN wciąż będzie stabilizował się dzieki poziomach z ostatnich tygodni.

O godz 17: dwunastu kurs EUR/PLN testował stopien 4, 1980 zł, zas USD/PLN trzy, 0970 zł. Dzisiejsze wahania istotnie nie zmieniły układu sił na wykresach obu tych par.

Sytuacja techniczna na wykresie USD/PLN wskazuje na większe prawdopodobieństwo, że w najbliższych tygodniach nastąpi atak na strefę oporu 3, 14-3, 15 zł, niż zmniejszenie w kierunku psychologicznego poziomu trzy zł.

Kurs EUR/PLN posiada natomiast szansę dalej pozostać w szerokiej konsolidacji w przedziale 4, 14-4, 22:00 zł. Na wykresie tej pary nie ma bowiem wiarygodnych sygnałów sugerujących szybkie jej opuszczenie.

  • Forex: sprawdź kursy walut obcych online
  • Notowania spółek na GPW

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy