Caritas: 750 dzieci ze Wschodu i Naszego kraju na wczasach w Popowie

Caritas: 750 dzieci ze Wschodu i Naszego kraju na wczasach w Popowie
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Dzieci jak i równiez młodzież z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Polski spędzają wakacje po Ośrodku Caritas Diecezji Płockiej w Popowie (Mazowieckie) ponad Bugiem. Poprzez dwa miesiące będzie tutaj odpoczywać krótko mówiac 750 kolonistów.

Jakim sposobem powiedziała PAP w piątek rzeczniczka prasowa Caritas Polska Olga Kołtuniak, 500 kolonistów pochodzi zza wschodniej granicy, a 220 z diecezji płockiej.

Przy Popowie przy piątek pożegnano 48-osobowy turnus litewski z Wilna jak i równiez Starych Trok. „Dzieci obiecywały sobie spotkanie za rok, a pytane, za czym najbardziej będą tęsknić, odpowiadały jednym głosem: za wspaniałą atmosferą! ” – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, który wraz współpracownikami odwiedził kolonistów. Jakim sposobem dodał, większość gości zza wschodniej granicy była w naszym kraju – panstwie ich dziadków – na raz 1-wszy; najbardziej podobała im się Warszawa.

„Program pobytu był bogaty. Byliśmy na Starówce i przy Łazienkach, odwiedziliśmy także Powązki, gdzie zapaliliśmy światełko na grobie patrona naszej szkoły w Starych Trokach im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego, wieloletniego prezesa Wspólnoty Polskiej i wielce zasłużonego dla litewskiej Polonii” a mianowicie relacjonowała s. Ładysława, na co dzień katechetka przy polskiej uczelni w Sedziwych Trokach.

Jakim sposobem poinformowała rzeczniczka Caritas, na temat jeden dzień dłużej zostaną w Popowie koloniści sposród Drohobycza na Ukrainie. Jakim sposobem mówili młodzi Drohobyczanie, podczas dwutygodniowego bytu w Polsce najbardziej lubili chodzić na plywalnia i dzieki dyskoteki. Zbierali też grzyby i pływali rowerami wodnymi po Bugu.

Z pobytu w Polsce pogodna jest też pani Żenia, opiekunka stajnie białoruskiej, która przywiozła sluzace do Popowa 45 dzieci sposród Grodna; obiecuje, że zbytnio rok będzie ich przynajmniej tyle samo.

Ośrodek po Popowie prowadzi ks. Łukasz Nowak, który stara się jak najkorzystniej zorganizować odpoczynek kolonistom. Po programie każdego turnusu są wycieczki do Warszawy, Płocka i Twierdzy Modlin. Na miejscu w ośrodku do wladzy są 2 baseny, świetlica multimedialna jak i równiez 11 hektarów lasu. Koloniści mają okazję dobrze wypocząć, zwiedzić kraj swoich przodków i zaprezentować swoje talenty podczas zajęć sportowych, plastycznych czy muzykalnych.

„Wakacje z Caritas w naszym kraju to również okazja sluzace do nawiązania oryginalnych przyjaźni a takze rozwijania zainteresowań polską kulturą. Dzieci wypoczywają w górach, nad polskim morzem i po innych interesujacych regionach, przy ośrodkach po całym kraju, pod opieką profesjonalnych wychowawców. Wycieczki, zajęcia sportowe są prowadzone za posrednictwem wyszkoloną kadrę profesjonalnych instruktorów i zawodników. Podczas kolonii dzieci mają również szansę rozwinąć swe umiejętności interpersonalne, np. dowiadują się, jakim sposobem radzić osobiscie z codziennymi problemami i uczestniczą w zajęciach grupowych” – podkreśla ks. Subocz.

Przypomniał też, że środki na niezaangazowany wypoczynek pochodzą z darowizny Senatu RP, mazowieckiego Kuratorium Oświaty i Wigilijnego Dzieła Pomocy Pociechom.

Caritas Nasz kraj wspólnie wraz z Biurem Polonijnym Senatu RP już na raz szósty organizuje urlop w Polsce gwoli ponad dwóch, 5 tysiąca dzieci polonijnych pochodzących wraz z Białorusi jak i równiez Ukrainy. Na zaproszenie Caritas diecezjalnych wakacje w naszym kraju spędzi w sumie ponad 5 tysięcy dzieci sposród Białorusi, Litwy, Ukrainy, Łotwy i Rumunii. Uczestnikami wczasów z Caritas w Polsce są dzieci jak i równiez młodzież wraz z rodzin polonijnych w stuleciu od siedmiu do 17 lat, których sytuacja materialna jest często bardzo zawila. (PAP)

skz/ abr/