Broń chemiczna przy Syrii. USA i Rosja nadal wyjawszy porozumienia co do rezolucji ONZ

Broń chemiczna przy Syrii. USA i Rosja nadal wyjawszy porozumienia co do rezolucji ONZ
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Stany Zjednoczone i Rosja wciąż nie porozumiały się w sprawie rezolucji Wskazówki Bezpieczeństwa ONZ dotyczącej syryjskiej broni chemicznej – poinformowali przedstawiciele USA. Syria była tematem spotkania w ONZ szefów dyplomacji USA i Rosji, Johna Kerry’ego (na zdjęciu) jak i równiez Siergieja Ławrowa.

Według przedstawicieli USA proszących o zachowanie anonimowości Kerry i Ławrow, na zebraniu na marginesie sesji Zebrania Ogólnego ONZ, osiągnęli postęp w niektórych kwestiach.

Nie zaakceptowac uzgodnili aczkolwiek dokumentu, który byłby zgodny z wymaganiami prezydenta USA Baracka Obamy – dodały źródła. Jakim sposobem przekazały, w rozmowach wraz z stroną rosyjską istnieją _ podstawowe bariery dotyczące pojęć _.

Kerry powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że było ono _ bardzo konstruktywne _. Z kolei Według Ławrowa obie strony www podkreśliły, że _ winna być przemowa o likwidacji całej broni chemicznej znajdującej się przy Syrii _, dlatego – jak dodał rosyjski minister – _ że istnieją poważne niepokoje, iż część składników ludzi szkodliwych materiałów może być w posiadaniu opozycji _ syryjskiej.

Ławrow wyraził też nadzieję na uzgodnienie pomyslu rezolucji, jaki byłby prawidlowy z porozumieniem w sprawie syryjskiej broni chemicznej, które AMERYCE i Rosja zawarły 14 września po Genewie.

Prace mają nadal prowadzić ambasador USA tuz przy ONZ Susan Rice i jej ruski odpowiednik Witalij Czurkin.

NA JUKATAN chcą, aby przygotowywana uchwala Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii zawierała odniesienie az do Rozdziału 7. Karty Narodów Zjednoczonych. Rozdział ten pozwala wywarcie presji na państwo łamiące upowaznienie międzynarodowe, w tym przez zapoczatkowanie sankcji badz nawet użycie siły zbrojnej. Rosja natomiast sprzeciwia się odniesieniu az do Rozdziału 7.