Bezrobocie we Francji najwyższe od czasu 13 czasów

Bezrobocie we Francji najwyższe od czasu 13 czasów
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

W drugim kwartale owego roku bezrobocie we Francji ponownie wzrosło, osiągając najwyższy poziom od 1999 roku kalendarzowego – 10, 2 procent osób przy wieku produkcyjnym. Niemal jak piąty młody Francuz nie ma pracy.

Według Insee, w innym kwartale bieżącego roku stawka bezrobocia w skali całego kraju a mianowicie łącznie z francuskimi terytoriami zamorskimi a mianowicie wzrosła na temat 0, dwóch proc. po porównaniu sluzace do poprzednich 3 miesięcy i wyniosła dziesiec, 2 procent. Także po samej Francji metropolitarnej procent osób bezrobotnych wzrósł w tym samym okresie – o 0, 1 proc. – i wyniósł w połowie roku – 9, szóstej proc. Jakim sposobem przypomina gazeta _ Le Figaro _, wskaźnik ten idzie w górę nieprzerwanie od trzeciego kwartału 2011 roku.

Wedlug podanymi danymi, liczba osób bezrobotnych osiągnęła – jedynie we Francji metropolitarnej – 2, 12 mln osób bezrobotnych, to znaczy rekordowo wysoki poziom od 1999 roku. Najbardziej raptowny rozwój bezrobocia w ubiegłym semestrze zanotowano wśród ludzi młodych, w wieku 15-24 czasów. W tej grupie wiekowej stopa bezrobocia osiągnęła przy drugim trymestrze 22, szóstej proc. (+0, 3 po porównaniu wraz z pierwszym kwartałem tego roku).

Rządzący we Francji od wiosny socjaliści podkreślają, że ich najpilniejszym priorytetem jest walka z bezrobociem. Wybrany w maju nowy prezydent Francois Hollande zapowiedział po końcu sierpnia, że nadal w tym roku bedzie przyjęta ustawa dotycząca zatrudnienia ludzi młodych w najtrudniejszej sytuacji. Rozchodzi o program subwencjonowania poprzez państwo stanowisk zatrudnienia dla osób poniżej 25 lat. Rozwiązanie ma objąć od 2013 roku 150 tys. młodych osób.

Oprócz tego obecny lewicowy rząd pragnie stworzyć – w latach 2013-2017 – 500 tys. nowych stanowisk zatrudnienia w ramach tzw. _ kontraktów pokoleń _. Program posiada polegać m. in. na wsparciu finansowym z budżetu państwa na rzecz małych jak i równiez średnich przedsiębiorstw, które w tym okresie zatrudnią ludzi młodych i seniorów.