Bezrobocie spadło. Dzięki zbiorom truskawek

Category: system gospodarczy
Author:
27 lipca, 2020

Szacunkowa stopa bezrobocia w maju 2011 r. wyniosła 12, 2 proc., co oznacza, że w porównaniu do 04 br. spadła 0, cztery pkt. proc. – melduje ministerstwo pracy.

[aktualizacja 12: 35]

Zarejestrowanych bezrobotnych w maju było 1-wsza mln 963 tys. 900. Pracodawcy zgłosili 75, siedmiu tys. pustych miejsc pracy jak i równiez miejsc aktywizacji zawodowej.

_ – Maj jest trzecim miesiącem tegoz roku, w którym odnotowano znaczny spadek liczby bezrobotnych (… ) Bezrobotni podejmowali pracę np. przy zbiorach truskawek. Pełnia sezonu sprzyja również zwiększonemu zatrudnieniu po budownictwie, leśnictwie i rolnictwie _ a mianowicie podkreśliło MPiPS.

W maju spadek stopy bezrobocia odnotowano we kazdego województwach, podobnie jak w kwietniu największy wystąpił w woj. warmińsko-Mazurskim. Najniższy spadek zauwazano w województwie mazowieckim.

Szefowa MPiPS, Jolanta Fedak, poinformowała na rady prasowej, że drugą przyczyną spadku bezrobocia jest _ wyrejestrowanie się tych osób, które nie zaakceptowac zamierzają podjąć zatrudnienia _. Podkreśliła, że udało się znacznie obniżyć stopę bezrobocia wśród tych osób, które przebywały dzieki _ trwałym bezrobociu _.

Fedak pytana, czy resort pracy będzie podejmował działania, które mogłyby powstrzymać zagraniczne wyjazdy Polaków do robocie, odparła: _ – Możliwości ministerstwa w tej dziedzinie są ograniczone. To zwlaszcza przedsiębiorcy tworzą nowe stanowiska pracy. My natomiast interweniujemy na tym rynku po sposób ograniczony poprzez aplikacje specjalne, które są zwrócone do osób mających najgorszą sytuację w dziedzinie pracy _.

Jak wyjaśniła, chodzi o młodzież wyjawszy doświadczenia zawodowego, dla której są organizowane praktyki fachowe i staże studenckie; zas także o osoby, które zostały _ wypłukane wcześniej z rynku roboty i mają kłopot wraz z przekwalifikowaniem się lub są w stuleciu okołoemerytalnym _.

_ a mianowicie Jeżeli chodzi o wycieczki zagraniczne, to nie zauważyliśmy specjalnego zwiększenia liczby osób, które podejmują pracę w branzy austriackim jak i równiez niemieckim. Podejrzewam, że w pierwszym czasie zalegalizowały wlasne zatrudnienie ludzie, które już na tym rynku były obecne i pracowały nielegalnie lub w szarej strefie _ – dodała.

Oceniła, że aktualnie liczba bezrobotnych zmniejsza się w takich branżach jakim sposobem turystyka, rolnictwo i branza budowlana. _ – Od kilku lat obserwujemy zawody, które mają lepsze powodzenie, jeżeli chodzi o zatrudnienie. Są one związane z uczeniem się geometrii – to informatycy, inżynierowie budownictwa, drogownictwa. Ponadto są to jednostki czasowo zatrudnione przy pracach sezonowych _ – wyjaśniła.

Minister pracy powiedziała, że ma nadzieję na realizację prognozy bezrobocia zapisanej przy budżecie na poziomie 10, 9 proc. wreszcie 2011 roku kalendarzowego, choć – jak podkreśliła – _ będzie to niełatwy poziom do otrzymania _