Bezrobocie poniżej szesc proc. Rafalska śrubuje najlepszy wynik

Bezrobocie poniżej szesc proc. Rafalska śrubuje najlepszy wynik
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Bezrobocie spadło po czerwcu na temat 0, dwóch pkt. proc. wobec danych z maja, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dzięki temu znalazło się poniżej progu szesc proc. i doszło do 5, dziewiec proc. Równo rok temu stopa bezrobocia wynosiła 7, 1 proc.

Padła też inna ważna granica. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu czerwca 2018 r. zeszła poniżej miliona. Wyniosła 967, 9 tys. wobec 1 002, dwóch tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 151, 6 tys. przed rokiem.

a mianowicie Dobra koniunktura gospodarcza, wsparta czynnikami sezonowymi, przekłada się na niespotykany w minionych dekadach zainteresowanie na pracowników. Tylko przy czerwcu zgłoszono do Urzędów Pracy przeszlo 137, czterech tys. propozycji zatrudnienia a mianowicie zauważa Andrzej Kubisiak, dyrektor ds. analiz Work Service. – Od momentu dziś zaczynamy liczyć jednostki bezrobotne przy tysiącach, zas nie jakim sposobem do tej pory przy milionach – dodał.

Stopa bezrobocia w ostatnich trzydziestu latach

Zobacz też: Formalności barierą w zatrudnianiu Ukraińców. Urzędy nie nadążają sposród wydawaniem pozwoleń

Wiadomosci GUS są zgodne wraz z tym, jakie mozliwosci wcześniej podało Ministerstwo Bliskich, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), powołując się na dane z urzędów robocie. W ustawie budżetowej dzieki 2018 r. rząd przyjął, że stawka bezrobocia rejestrowanego wyniesie szesc, 4 proc. na koniec 2018 r. Jesteśmy więc grubo lepiej od czasu celu.

Na warszawskim rynku już bez poprawy

Wylacznym regionem, gdzie bezrobocie nie spadło wydaje sie byc stołeczny, innymi slowy Warszawa jak i równiez bliskie okolice. Ale tuz przy rekordowo niskim w skali kraju bezrobociu na poziomie dwa, 6 proc. to nie zaakceptowac dziwne. W całym woj. mazowieckim spadło o 0, 1 pkt. proc. do 5, 1 proc.

Dwucyfrowa stopa bezrobocia utrzymała się w woj. warmińsko-mazurskim. Lecz to już prawdopodobnie kolejny raz w tym roku. Wyniosła równo 10 proc. i była niższa na temat 0, piec pkt. proc. w porównaniu z majem. To największy spadek bezrobocia w kraju. W drugim obszarze w kraju było woj. zachodniopomorskie (0, cztery pkt. proc. spadku bezrobocia).

Ze statystyk wykreślono w tym miejscu 2, siedmiu tys. bezrobotnych, co zmniejszyło ich krag do tylko 50, 9 tys. Najwięcej bezrobotnych ubyło w woj. mazowieckim (4, 1 tys. ) jak i równiez śląskim (3, 2 tys. ).

Tylko pięć powiatów informowało na temat wzroście bezrobocia. W powiecie górowskim wraz z woj. dolnośląskiego jego stopa wzrosła o 0, czterech pkt. proc. W czterech powiatach spadało o co najmniej 1 pkt. proc. Liderem poprawy kwestii jest powiat węgorzewski, dokad bezrobocie spadło z 17 do kolejny, 4 proc.

Mimo świetnej sytuacji na rynku pracy wydaje sie jeden powiat, gdzie bezrobocie jest powyżej 20 proc. To okolice Szydłowca w woj. mazowieckim, powiat niedaleko Radomia. Większość mieszkańców to osoby wedlug pięćdziesiątce jak i równiez to jest prawdopodobnie główna przyczyna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam za posrednictwem dziejesie. wp. pl