Belgia: Plaga kradzieży rogów nosorożca w muzeach

Belgia: Plaga kradzieży rogów nosorożca w muzeach
Category: inne
27 lipca, 2020

Ciekawe, badz Woody Allen, pisząc scenariusz do najnowszego filmu „O północy w Paryżu”, wiedział o epidemii kradzieży rogów nosorożca w belgijskich muzeach. Trafiają ów lampy do Azji, gdzie w postaci sproszkowanej uważane są za afrodyzjak i lek w niektóre dolegliwosci.

W filmie Allena wątek nosorożców pojawia się wraz z jednym z bohaterów, wielkim surrealistą Salvadorem Dali, miłośnikiem tych największych po słoniach żyjących obecnie ssaków lądowych. „Rhinoceros, rhinoceros” – mówi z podziwem Dali.

Surrealistycznie brzmią wiadomosci prasy belgijskiej o autentycznej pladze kradzieży rogów ludzi zwierząt po belgijskich muzeach tego okres. „La Libre Belgique” doniosła, że 2 rogi skradziono na początku sierpnia wraz z muzeum afrykańskiego w Namur. Dwóch osobników odwróciło uwagę strażniczki, gdy wspólnik kradł rogi. Ich brak zauważono dopiero wiecej niz jeden dni później. Nie dało się nie zaakceptowac zauważyć natomiast kradzieży po lipcu sposród muzeum nauk przyrodniczych po Brukseli, skąd złodzieje wynieśli całą głowę zwierzęcia. Było ich kilku i pozostali zauważeni, lecz udało dywanom się zbiec samochodem czekającego pod muzeum wspólnika.

Także w Belgii, donosi „La Libre Belgique”, w lipcu mężczyzna odciął głowę nosorożca w instytucie zoologicznym po Liege, aby następnie wyrwać z pani a rogi. Przyłapany na kradzieży podczas wypromieniowywania wyrzucił ciężką głowę nosorożca do stawu. Ale nawet bez tegoz balastu został schwytany. Wydaje sie Polakiem zamieszkałym w Holandii. Według zeznań miał zostawić trofeum ponizej umówionym pomnikiem, gdzie – jak jemu obiecano – miało w niego czekać 3 tys. euro.

Próby kradzieży rogów nosorożca miały też miejsce w królewskim muzeum Afryki Środkowej, natomiast także obok prywatnych belgijskich kolekcjonerów. W lipcu w muzeum historii naturalnej przy Blois złodzieje ciągnęli zbytnio sobą przeszlo 100-kilogramową głowę kolosa, jednak zostali schwytani. Tej samej nocy także porażką zakończyła się próba kradzieży rogów nosorożca w Brugii. Na tym nie koniec, celem złodziei rogów nosorożca padło muzeum relacji naturalnej przy Rouen, a także międzynarodowe muzeum myśliwskie w Gien, tu aczkolwiek też udało się powstrzymać złodziei.

Zainteresowanie na katy jest zwłaszcza na rynkach azjatyckich. Sproszkowany róg nosorożca uważany w tamtym miejscu jest zbyt afrodyzjak, a nawet lek w niektóre dolegliwosci. Chińczycy wierzą, że rogi nosorożca mogą być przydatne w łagodzeniu gorączki, np. w czasie malarii. Zagrożeniem gwoli tych zwierząt są też informacje pochodzące z Wietnamu, jakoby pierwotnego rogi leczyły raka.

Kradzieże rogów to nie tylko przypadłość Belgii. Zanotowały je w ostatnich tygodniach także odmienne europejskiego muzea – w Portugalii, Hiszpanii, Niemczech, Czechach i Szwecji. Kradzieże badz próby kradzieży miały też miejsce po ogrodach zoologicznych, antykwariatach badz sklepach.

Nic w tym dziwnego, za róg nosorożca złodzieje mogą dostać między od momentu 20 tys. do dwiescie tys. ó, szacuje Europol. Organizacja podejrzewa, że za kradzieżami rogów kryje się irlandzka grupa przestępcza. Jej dwóch członków zostało w ostatnim czasie aresztowanych po USA podczas próby przemytu do Irlandii czterech rogów nosorożców. „La Libre Belgique” spekuluje, że ta grupa korzysta z niedrogich „podwykonawców” sposród Europy Zachodniej.

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ kar/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy