Będą kredyty preferencyjne dla rolników

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Ministerstwo rolnictwa pragnie uruchomić dodatkową akcję kredytową dla rolników, jej wysokość wyniesie ok. 1, 5 mld zł. Preferencyjne kredyty mogą być dostępne przy bankach już pod koniec sierpnia br. a mianowicie poinformował resort.

Jak wyjaśnia gabinet prasowe ministerstwa rolnictwa, akcja kredytowa ruszy po wydaniu przez Radę Ministrów dobrego rozporządzenia. Wzór tego dokumentu, który wydaje sie obecnie po fazie uzgodnień międzyresortowych przewiduje m. in. ujednolicenie wysokości oprocentowania kredytów inwestycyjnych i klęskowych. Kredyty te będą nieco droższe niż do tej pory.

Zgodnie z zaproponowanymi zmianami kredytobiorca z tytułu kredytu inwestycyjnego płacił będzie odsetki przy wysokości 0, 4 oprocentowania należnego instytucji finansowej, nie mniej jednak niż 3 proc. w stosunku rocznym (obecnie opony inwestycyjne, oprocentowane są gwoli rolników przy wysokości 0, 25 oprocentowania płaconego instytucji finansowej, nie mniej niż dwóch proc. ), pozostałą część oprocentowania będzie płaciła ARiMR.

W przypadku kredytów przeznaczonych dzieki wznowienia produkowaniu rolnej i kosztów odtworzenia środków trwałych po wystąpieniu szkód spowodowanych przez klęski, proponuje się podwyższenie oprocentowania dla rolników z dotychczasowych 0, 1 proc. do 1, piec proc. przy skali roku. Z takiego oprocentowania będą mogli skorzystać tylko rolnicy, który ubezpieczyli przynajmniej 50 proc. przesrtrzeni upraw rolnych lub co najmniej 50 proc. liczby zwierząt gospodarskich przy gospodarstwie.

W projekcie rozporządzenia resort rolnictwa proponuje ograniczenie maksymalnej sumy kredytu w zakup użytków rolnych gwoli jednego gospodarstwa rolnego do wysokości 1-wsza, 5 mln zł.

Inwestycja dodatkowej akcji kredytowej będzie możliwe dzięki przesunięciu środków w ramach Filii Restrukturyzacji jak i równiez Modernizacji Rolnictwa. W sumie w tym roku banki będą mogły udzielić preferencyjnych kredytów rolniczych w kwotę trzy mld zł.

Uruchomienie nowej akcji jest bardzo istotne, gdyż rolnicy owego oczekują – podkreślił w niedawnej narady prasowej minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Pieniądze na dopłaty do „tanich” kredytów gwoli rolników skończyły się już w pierwotnym kwartale br. Wówczas posłowie z różnych opcji politycznych, jak również organizacje rolnicze domagały się od ministerstwa rolnictwa uzyskania dodatkowych środków na dopłaty do oprocentowanie kredytów.

Według marcowej oceny Związku Banków Polskich przyznane limity zaspokoiły tylko dziesieciu proc. potrzeby na opony zgłoszone za posrednictwem rolników.

Popyt na kredyty inwestycyjne wzrosło w związku możliwością nabywania ziemi w kredyt od Agencji Nieruchomości Rolnych. Chlopi mogą aczkolwiek skorzystać wraz z takiego pozyczki tylko sluzace do końca 2013. r Oprocentowanie kredytu na zakup gleby dotychczas wynosiło 2 proc. w skali roku. (PAP)

awy/ mki/